Pokaz jubilerskiego kunsztu :)
 Oceń wpis
   

Jak powstaje wisiorek z topazem, wysadzany perłami? Film od początku do końca ukazuje misterną, czasochłonną pracę jubilera. Jak możemy przeczytać na wstępie, dzieło jubilera, które zapiera dech w piersiach nie musi być kosztowne - największe znaczenie ma poczucie piękna, styl i kunsztowne wykończenie.

 

Komentarze (1)
Biżuteria z topazem
 Oceń wpis
   

Witam ponownie.

W ostatnim poście omawialiśmy cechy topazów. Zgodnie z tradycją zamieszczam teraz film prezentujący biżuterię z topazem. W tym przypadku są to pierścionki i zawieszki. Życzę miłego oglądania.

 

 

Jubiler i jego praca - Topaz
 Oceń wpis
   

Kolejnym kamieniem szlachetnym, minerałem dosyć rzadko występującym w przyrodzie, a cenionym przez jubilerów i kolekcjonerów jest topaz. Jego nazwa pochodzi podobno od greckiego słowa "topazos" = dosł.  "poszukiwać", a także z sanskypcji Topas = ogień i nawiązuje do pomarańczowo - złotej barwy i blasku szlachetnych odmian tego minerału. A występuje ich sporo. Występują na przykład: topaz scherry, hiacynt, topaz imperial, topaz syberyjski, szafir brazylijski, szafir wodny, rubin brazylijski czy diament niewolników.

Omawiane przez nas kamienie szlachetne występują między innymi w: Brazylii, Sri Lance, Pakistanie, Uralu, Madagaskarze oraz Mozambiku. Co ciekawe topazy można także znaleźć w Polsce. W naszym kraju występuje on w Górach Izerskich, Karkonoszach, w okolicach Strzegomia oraz Strzelina. Największym okazem jest topaz umieszczony w insygnium władzy rządu Portugalii. Zdjęcia zamieszczone poniżej prezentują rozmaite okazy topazów pochodzących z różnych stron świata. Natomiast, w którymś z przyszłych postów zajmiemy się zastosowaniem topazów do wyrobu ekskluzywnej biżuterii.

Jubiler i jego praca Topaz - ekskluzywna biżuteriaTopaz z PakistanuKamienie szlachetne stosowane w biżuterii - topaz