Jak wybrać odpowiednie obrączki?
 Oceń wpis
   

 Obrączki to jak wspominaliśmy w jednym z artykułów symbol wierności i oddania swojemu partnerowi małżeńskiemu. Jak zatem wybrać odpowiednią obrączkę i pracownię w której ją zamówimy?

Obecnie na rynku aż roi się od jubilerów oferujących nam swoje wyroby. W prezentowanych przez nich katalogach możemy znaleźć praktycznie wszystko- od prostych klasycznych wzorów do bardziej skomplikowanych. Jak zatem zabrać się za szukanie obrączek?

 

Po pierwsze- ustal budżet

Jak wiemy pieniądze to podstawa zatem istotne jest żebyśmy wiedzieli, ile możemy wydać na zakup obrączek. Od tego będzie zależało na jakie modele możemy sobie pozwolić

Po drugie- wybierz model

Jakie obrączki Wam się podobają- klastyczne czy bardziej nowoczesne? Z zaokrąglonymi brzegami czy ostrymi? I z jakiego koloru złota planujecie wykonać tą biżuterię- czy będą to obrączki jednolite, a może z kilku kolorów złota? Jeśli z kilku rodzajów to z których kolorów- białego, żółtego a może czerwonego? Pomocne w wyborze modelu mogą się okazać katalogi internetowe firm jubilerskich a także inne obrazki znalezione w internecie- kilka wzorów zamieszczamy także poniżej.

Poza tym warto popytać znajomych, zobaczyć jak ich wzory prezentują się na ich rękach, zapytać o ich praktyczność. Przy wyborze modelu i wzoru warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół- jeśli wybierzemy model z bardzo skomplikowanym wzorem możemy mieć problem z ewentualnym dokonywaniem zmian w rozmiarze w przyszłości. Po prostu trudniej jest zmniejszyć czy powiększyć obrączkę, która wykonana jest w kilku kolorów złota czy posiada skomplikowane nacięcia. Taka operacja może okazać się bardzo kosztowna o ile w ogóle uda się estetycznie są wykonać.

Po trzecie- wybierz odpowiedniego jubilera

Kiedy już wiemy czego szukać trzeba znaleźć odpowiedniego jubilera. Warto odwiedzić kilka firm, żeby móc porównać ceny. Często niewielkie pracownie jubilerskie posiadają lepsze ceny od popularnych sieciówek dlatego nie należy się obawiać i zaglądać też w takie miejsca. Profesjonalny jubiler powinien być w stanie doradzić nam odnośnie wybranego przez nas modelu, w fachowy sposób zdjąć miarę z palców i dobrać rozmiar.

Obrączki to rzecz, która powinna nam wystarczyć do końca życia. Dlatego lepiej poświęcić więcej czasu i wybrać taką, która będzie zarówno ładna jak i praktyczna.

 

 

Komentarze (0)
Obrączka - odwieczny symbol wiecznego oddania
 Oceń wpis
   

Obrączka to piękny symbol miłości i oddania. Czy wiecie, że kształt obrączki miał symbolizować połączenie dwojga ludzi na wieki. Już w starożytnym Egipcie wymieniano się pierścieniami podczas uroczystości zaślubin. 

Dzisiaj kształt, rodzaj materiału obrączek są naprawdę dowolne. Wszytko zależy od fantazji i upodobań partnerów. 

Obrączki

obrączki

obraczki

obrączki

Komentarze (1)
Jak dbać o obrączki ślubne?
 Oceń wpis
   

   Z racji tego, że obrączki ślubne są wykonane z metali szlachetnych albo półszlachetnych są wspaniałym wizerunkiem małżeństwa. Nawet jeżeli wraz z upływem kolejnych lat zrobią się na nich niewielkie zarysowania, czy zabrudzenia - ich wartość nigdy nie maleje. Niemniej nie oznacza to, że nie należy o nie dbać - wręcz przeciwnie. Na ogół nie zwracamy uwagi na to czy przypadkiem nasza obrączka nie straciła blasku (a zazwyczaj z upływem czasu traci :), tylko my tego nie zauważamy).
   Warto na przykład pamiętać, aby nie zakładać obrączki przed robieniem jakiś fizycznych, ciężkich prac, gdzie obrączka mogłaby zostać zmiażdżona lub nawet wygięta (z jednoczesnym przykrym urazem palca) - ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy ktoś pracuje w branży budowlanej lub przy różnego rodzaju maszynach. Tak samo trzeba uczynić, jeśli mamy właśnie posługiwać się detergentami.
   Wiele zakładów jubilerskich zaleca czyszczenie obrączek ślubnych mniej więcej raz na miesiąc (szczególnie, jak ktoś nosi obrączkę w zasadzie cały czas). Najmniej ingerującą w metal metodą jest mycie obrączek w wodzie z mydłem, a następnie wytarcie i polerowanie ich miękką szmatką. Jeśli elementem Twojej obrączki jest cenny kamień szlachetny, dobrze jest wyczyścić ją roztworem złożonym z sody oczyszczonej oraz wody a następnie wypolerować miękką szczoteczką. Natomiast jeśli nie do końca wiemy, jak wyczyścić swoje obrączki, lepiej zanieść je do jakiejś pracowni jubilerskiej ( w Lublinie jest ich przecież sporo np. ta: obrączki Lublin), a tam na pewno zrobią to w fachowy sposób.

Komentarze (2)
Złota biżuteria ze starożytnego Nimrud
 Oceń wpis
   

Nimrud - jedno z najstarszych miast świata. W starożytnych, asyryjskich zapiskach klinowych występuje pod nazwą "Kalchu" (Kalach). Miasto to jeszcze do roku 1843 było owiane mgłą tajemnicy - jego istnienie, jak zresztą wielu innych miast staro-asyryjskich bardzo kwestionowano. Jedynym (ale nad wyraz dokładnym) źródłem historycznym wskazującym na istnienie miasta Kalach była wówczas Biblia. W księdze Rodzaju 10: 11 i 12 o wnuku Noego (tak, tego od potopu) Nimrodzie napisano:

"On to pierwszy panował w Babel, w Erek, w Akkad i w Kalne, w kraju Szinear. Wyszedłszy z tego kraju do Aszszuru, zbudował Niniwę, Rechobot-Ir, KALACH i Resan, wielkie miasto pomiędzy Niniwą i KALACH".

Budowę tych miast, a więc i Kalach datuje się na drugie tysiąclecie przed naszą erą - czyli ponad 4 tys. lat temu. Miasto zostało podreperowane w XIX w.p.n.e. przez asyryjskiego króla Salmanasara I. Kalach (Kalchu) zostało zniszczone w roku 612 p.n.e. przez Medów i Babilończyków - właśnie na tamten okres datuje się ostateczny upadek imperium asyryjskiego.  Jego ruiny odkrył w latach '40 XIX w. archeolog, Austen Henry Layard. Co tam znaleziono? Między innymi niezwykle kunsztowną biżuterię wykonaną z najczystszego złota (zobacz post "Biżuteria w starożytnej Asyrii c.d."). Na filmie prezentowanym poniżej można obejrzeć pierścienie, naszyjniki, bransolety, zdobione obrączki, kolczyki i inne złote wyroby świadczące o niesamowitym poziomie złotnictwa w tamtych czasach.


 

 

Te niesamowite odkrycia rewelacyjnie widać też na tym filmie:

Czy nie przyznasz, że ta rozmaitość złotej biżuterii wręcz przytłacza? Ciekaw jestem co sądzisz na temat tych odkryć i kunsztu starożytnych złotników? Zachęcam do wyrażenia swojej opinii!

Komentarze (3)
Czy to białe złoto?
 Oceń wpis
   

Stojąc przed wyborem obrączek ślubnych mamy do wyboru mnóstwo modeli. Jeśli Państwa uwagę przykuły te wykonane ze złota w różnych kolorach warto się zastanowić, czy faktycznie są wykonane z białego złota, omówionego w poprzednim poście: "Biżuteria z białego złota".

Otóż oprócz domieszkowania standardowego żółtego złota palladem czy niklem w celu uzyskania śnieżnobiałej barwy stosuje się tak zwane "rodowanie". Złotą biżuterię po prostu pokrywa się cienką warstwą rodu. Nie jest to zła metoda, jako że sam rod jest obojętny chemicznie, nie reaguje z wodą, powietrzem ani nawet kwasami (mają wpływ na niego tylko silne zasady). Sam w sobie jest nawet droższy od złota i platyny. Jednak w przypadku obrączek ślubnych, których używamy zazwyczaj przez całe dziesięciolecia  metoda rodowania jest niepraktyczna. Po prostu z czasem naniesiona warstwa rodu się ściera. O wiele lepiej kupować obrączki, czy pierścionki wykonane z białego złota wykonanego z palladu lub niklu. Oczywiście trzeba też uważać, żeby zamiast kupienia biżuterii z białego złota nie obuć się w jakąś srebrną podróbkę :).

Jak też pisałem w którymś z poprzednich postów, przy wyborze obrączek ślubnych warto też wziąć pod uwagę fakt, że często może wystąpić problem z korektą rozmiaru obrączek wykonanych z kilku rodzajów złota. Ale trzeba przyznać, że białe złoto ma swój urok :)

Największe rudy złota
 Oceń wpis
   

Aż trudno mi było uwierzyć jak się dowiedziałem! Największa znaleziona do tej pory bryła złota ważyła bez mała 236 kg! Została ona znaleziona w jednej z kopalń złota w Nowej Południowej Walii. To ci dopiero samorodek :). Kolejna co do wielkości bryła złota rodzimego została wydobyta w Nowej Gwinei i ważyła już tylko :) 92 kg. Trzecia co do wielkości jest bryła odkryta w Zairze - 68 kg. Ciekawe ile z jednej takiej "bryłki" można by wyklepać obrączek ślubnych :))).

Początki złotnictwa w Polsce
 Oceń wpis
   

Trudno wyobrazić sobie życie bez biżuterii oraz wszelkiego rodzaju innych ozdób. Chociaż uważa się, że przystrajać w różny sposób lubią się kobiety, to jednak mężczyźni też noszą biżuterię - chociażby obrączki ślubne. Warto też wspomnieć o tym, że wszyscy lubimy mieć w posiadaniu zdobione przedmioty codziennego użytku takie jak sztućce, wazony, żyrandole itd. Można by powiedzieć, że historia biżuterii jest prawie tak stara jak historia człowieka. Niemniej jako taki fach złotnika wymaga już określonej wiedzy oraz umiejętności.

Według wiedzy historycznej w Polsce zalążki złotnictwa datuje się na XII wiek, kiedy to W Kaliszu jeden z zakonników o imieniu Konrad wytwarzał złotnicze przedmioty na użytek kościoła. Warto przy tym zauważyć, że sam fakt istnienia w Polsce przedmiotów wykonanych ze złota nie jest jeszcze dowodem rozwoju sztuki złotniczej w danym okresie. Jak można się bowiem domyśleć złoto mogło pochodzić z rozmaitych łupów zdobytych na prowadzonych przez dawną Polskę wojnach. Sprzyjające warunki dla rozwoju złotnictwa w Polsce na dobre pojawiły się dopiero w XIV wieku - było to związane z rozwojem dużych polskich miast takich jak Kraków (w Warszawie prawdziwy rozwój złotnictwa przypadł dopiero na okres, gdy stała się ona stolicą Polski - czyli od roku 1619 - bardzo ciekawy jest fakt, że panujący wówczas król Zygmunt III Waza sam był zapalonym złotnikiem, posiadał nawet urządzoną na Wawelu własną pracownię złotniczą, zwaną Alchemią ) .

Najstarsze zabytki polskiego złotnictwa:

- 2 pozłacane kielichy datowane na 965 rok pochodzące z daru Dąbrówki

- srebrna czara obrzędowa w kształcie kielicha w katedrze płockiej

- kielich srebrny z roku 1351

- kielich z kościoła parafialnego s Stopnicy

- kielich z dawnej kolegiaty kaliskiej - 1363r

Pozostałe najstarsze zabytki złotnictwa polskiego (tj. relikwiarz św. Marii Magdaleny, kurek Bractwa Strzeleckiego miasta Warszawy) zostały prawie lub całkowicie zniszczone.

Jubiler i jego praca - platyna
 Oceń wpis
   

Przyznam szczerze, że nie widziałem jeszcze biżuterii z platyny, ale wiem, że takowa istnieje :). W stanie czystym platyna jest srebrzystobiałym metalem o silnym połysku, kowalnym i ciągliwym. Platyna jest metalem wyjątkowo rzadkim. Chociażby z tego powodu platyna jest cenniejsza niż srebro czy złoto. Nazwa tego pierwiastka pochodzi od hiszpańskiego platina - srebro. Co ciekawe znano ją już w starożytnej Grecji oraz Rzymie.

Platyna znalazła zastosowanie głównie w jubilerstwie i w technice dentystycznej. Wysoką temperaturę topnienia platyny i jej obojętność chemiczną wykorzystuje się w technice laboratoryjnej do produkcji różnego rodzaju przyrządów.

Szczególną popularnością biżuteria z platyny cieszyła się w latach dwudziestych XX wieku. Obecnie komponowana w biżuterii z diamentami naprawdę potrafi zachwycić swoim pięknem... niestety, biżuteria z platyny jest jedną z najdroższych - obrączki ślubne wykonane z tego szlachetnego metalu w sklepach internetowych kosztują ok. 10 tys. zł.

Już niedługo więcej na ten temat w wydaniu profesjonalistów znajdziesz na stronie - Jubiler Lublin.

Jubiler i jego praca - zwężanie obrączek
 Oceń wpis
   

Witam po dłuższym okresie nieobecności :) Będąc niedawno w Lublinie stwierdziłem, że branża jubilerska naprawdę świetnie się w tym mieście rozwija. Dla nas klientów to bardzo dobry znak - bo przecież im więcej punktów sprzedaży - tym większe poszanowanie klienta.

Tak jak nadmieniłem w którymś z wcześniejszych postów postarałem się o zdjęcia chociaż niektórych narzędzi wykorzystywanych przez jubilerów. Przeszukiwałem sieć i wreszcie znalazłem! Przeczesując wyniki wyszukiwania w Google na frazę "zwężanie obrączek" natknąłem się na stronę pana Tadeusza Dylaka - zdecydowanie polecam. Oto adres: http://dylaktadeusz.wordpress.com. Na stronie tej znajdziesz naprawdę sporo zdjęć przedstawiających narzędzia stosowane w pracowniach złotniczych.

Jubiler i jego praca - pozłacanie
 Oceń wpis
   

W dawnych czasach na połyskujące ozdoby mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. Dzięki pewnym technikom stosowanym przez jubilerów na misternie wykonane błyskotki dzisiaj może sobie pozwolić prawie każdy. Jedną z takich metod jest pozłacanie.

Oczywiście pierścionek, czy obrączka nie jest wykonany wtedy w całości ze złota. Po prostu jubiler pokrywa swój miedziany, czy srebrny wyrób cienką warstewką cennego kruszcu. Efekt ten osiąga się w różny sposób - może to być elektroliza lub tak zwana metoda tamponowa. Niektórzy zaś najzwyczajniej w świecie wykorzystują specjalną farbę zawierającą w sobie sproszkowane złoto.

Oczywiście pozłacane pierścionki, łańcuszki, zawieszki, kolczyki czy kolie mają zasadniczą wadę - cienka warstwa złota się zetrze. Niemniej jeśli jakiejś kobiety nie stać na biżuterię z litego złota - ozdoby pozłacane są świetną alternatywą :) A kupić można je dosłownie wszędzie - w samym Lublinie też. Jedną z najbardziej znanych firm jubilerskich jest apart. Oczywiście za markę trzeba słono płacić :)

Biżuteria - nasza wizytówka na webtree.com.pl

1 | 2 |