Jubiler i jego praca - barwienie chemiczne
 Oceń wpis
   

Jak już pisałem w którymś z wcześniejszych postów w jubilerstwie stosuje się trzy metody barwienia metali szlachetnych. Jednym z ważnych sposobów jest barwienie chemiczne. Metoda ta polega na działaniu na metal mieszaniną starannie dobranych związków chemicznych, w wyniku czego zmienia się jego powierzchnia. Piękne efekty można także osiągnąć po prostu oczyszczając powierzchnię złota lub srebra z obecnych na nich tlenków. Rzecz jasna w barwieniu złota czy srebra nie raz stosuje się kolejno dwie z wymienionych metod.

Przykładem barwienia może być osiągnięcie srebra o matowej powierzchni. Jedna z metod używanych w tym celu polega na powleczeniu metalu odpowiednio przygotowanym roztworem sporządzonym z kamienia winnego, węglanu potasowego, węgla drzewnego oraz wody. Srebrną biżuterię wyżarza się oraz dokładnie płucze w czystej wodzie. Ostatnim krokiem w matowieniu srebra jest wygotowanie go w bardzo słabym roztworze wody oraz kwasu siarkowego.

Bardzo ładne efekty można osiągnąć barwiąc chemicznie miedź. Aby zabarwić ten metal odcieniami koloru brązowego przygotowuje się następujący roztwór:

1l wody

25g siarczanu miedziowego

25 siarczanu niklowego

12g chloranu potasowego

7g nadmanganianu potasowego

W tak przygotowanym roztworze, przedmioty wykonane z miedzi zanurza się na kilkadziesiąt sekund, a następnie dobrze płucze i osusza lnianą ścierką

 

 

 

Komentarze (1)
Biżuteria z miedzi?
 Oceń wpis
   

Jak wygląda biżuteria artystyczna z miedzi? W jednym z poprzednich postów na temat biżuterii wykonanej z miedzi rozwodziłem się nad zaletami jej sporadycznego noszenia. Przyznam jednak szczerze, że raczej nie spodziewałem się, jak pięknie może ona wyglądać... póki nie poszukałem takowej na YouTubie... No proszę spojrzeć jakie cuda:

 

Właściwości biżuterii z miedzi
 Oceń wpis
   

Miedź jest niezbędna w Twoim organizmie! W jednym z postów ("Jubiler i jego praca - srebro") omawialiśmy właściwości sterylizacyjne srebra. Okazuje się, że metal nienależący do szlachetnych taki jak miedź również ma sporo zalet.

Występująca w naszych organizmach miedź pomaga zapobiegać między innymi różnym chorobom układu sercowo-naczyniowego, zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi, chroni nas przed działaniem nadtlenków. Konsekwencje niedoboru miedzi w organizmie są poważne - osteoporoza, obniżona odporność organizmu, wypadanie włosów, wypryski oraz niedokrwistość. Z drugiej strony należy też mieć świadomość, że nadmiar miedzi również jest szkodliwy dla zdrowia. Niemniej wyczytałem, że według jednego z raportów WHO istnieje ogólny problem z przyswajaniem tego pierwiastka z żywności. Dlatego zaleca się stosowanie rozmaitej biżuterii wykonanej właśnie z miedzi. Dlaczego?

O ile sama miedź jest ciężko przyswajalna przez nasz organizm o tyle jej związki powstałe na przykład w kontakcie miedzi ze skórą wchłaniają się bardzo dobrze. Potwierdzają to na przykład badania Dr Ray Walker'a z Uniwersytetu Newcastle. Według serii badań na temat wpływu miedzi na rozmaite schorzenia pomaga na przykład przy artretyzmie i reumatyzmie lub w profilaktyce zwyrodnień kręgosłupa. Trudno uwierzyć, żeby przypadkiem było stosowanie miedzi jako środka leczniczego już od zarania dziejów w różnych kulturach na całym świecie. Dlatego niektóre pracownie złotnicze zachęcają też do noszenia od czasu do czasu biżuterii wykonanej z miedzi. Ma ona przynajmniej trzy zalety: ma dobry wpływ na zdrowie, jest tania, wygląda naprawdę elegancko. Aby zakupić takową biżuterię przez internet wystarczy po prostu wpisać w google: "Biżuteria z miedzi", a potem - "do wyboru do koloru"!

 

Zastosowanie miedzi w pracowni złotniczej
 Oceń wpis
   

Chociaż zawód złotnika kojarzy się nam raczej z takimi metalami jak złoto, srebro, platyna czy w ostatnich czasach nawet tytan to jednak metale nieszlachetne także odgrywają w złotnictwie dużą rolę. Przykładem może być miedź. metal ten jest najczęściej stosowanym w pracowniach złotniczych metalem nieszlachetnym. Do czego się ją wykorzystuje?

Miedź jest dodawana w pracowniach złotniczych przy sporządzaniu stopów złota, platyny, srebra oraz palladu. Stosuje się ją także do sporządzania innych nieszlachetnych, ale również bardzo wartościowych stopów takich jak na przykład brąz czy mosiądz.

A oto i kilka danych dotyczących miedzi:

Symbol chemiczny:            Cu

Masa atomowa:                 63,54

Gęstość:                            8,95 g/cm3

Temperatura topnienia:    1084,6 st. C.

Temperatura wrzenia:       2570 st. C.

Barwa:                               jasnoczerwona

W jakiej postaci występuje miedź w przyrodzie? Okazuje się, że występuje zarówno w postaci rodzimej jak i w rozmaitych związkach. Jeśli zaś chodzi o zastosowanie miedzi w przemyśle, nietrudno się domyśleć, że najwięcej się jej zużywa przy do produkowania przeróżnych przewodów oraz kabli. Chociaż warto nadmienić, że w czasach starożytnych z miedzi wykonywano także całkiem ładną biżuterię. Ale ten temat postaram się poruszyć, w którymś z przyszłych postów.