Jak dobierać odpowiednio kolczyki?
 Oceń wpis
   

 

 

Wybór kolczyków, to bardzo ważna sprawa dla kobiet. Źle dobrane, nawet te drogie, wcale nie dodadzą nam uroku. Jak w takim razie prawidłowo dobierać tę część biżuterii?

 

Warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze kolczyki należy dobierać do kształtu twarzy.

 

Jeśli nasza twarz jest okrągła, to ładniej będziemy wyglądać z kolczykami zwisającymi, długimi, o nieregularnych, pionowych kształtach i ostrych rysach.

 

Do owalnej twarzy będą pasować małe perełki lub kryształki. Takie osoby dobrze będą też wyglądać w kolczykach o kanciastych kształtach, na przykład trójkątnych lub kwadratowych. W zasadzie do tego typu twarzy pasują każde kolczyki z wyjątkiem długich i cienkich.

 

Jeśli natomiast mamy spiczasty podbródek, czyli nasza twarz jest trójkątna, to kolczyki powinniśmy dobierać krótkie, o owalnych i okrągłych kształtach. Jednym słowem takie, które dodadzą jej objętości. Mogą to być na przykład grube, masywne koła.

 

Dla kobiet o kwadratowym kształcie twarzy niewskazane będą kanciaste kolczyki. Dobrze będą one wyglądać w kolczykach długich, o lekko owalnych wzorach.

 

Kolejna zasada, to dobór kolczyków do stroju.

 

Jeśli nasz strój zalicza się do tak zwanych bogatych ubiorów, to kolczyki do niego powinny być proste, bez wielkiego przepychu. I tak samo odwrotnie: do prostego skromniejszego ubioru możemy sobie pozwolić na bardziej wyszukane i zdobione dodatki.

 

Do sukienek i gorsetów bez ramiączek, zakładamy długie, zwisające kolczyki. To samo tyczy się dosyć dużych, głębokich dekoltów. Natomiast do tych z dekoltem w kształcie łódki świetnie pasują okrągłe klipsy.

 

Strój do pracy, jest szczególnym strojem. Dlatego dodatki, jakie do niego nosimy nie mogą zbytnio odwracać uwagi od firmy, jaką reprezentujemy. Kolczyki do pracy, zawsze powinny być skromniejsze, nie rzucające się w oczy.

Komentarze (0)
Grecka biżuteria
 Oceń wpis
   

O rzemiośle artystycznym można by pisać i pisać, ale nic nie zastąpi zobaczenia czegoś na własne

oczy (podobno 70% bodźców zewnętrznych do mózgu mężczyzn dociera przez wzrok :) ). Oto więc kolejny filmik przedstawiający złotą biżuterię starożytną - tym razem pochodzącą z Grecji.

 

Na filmie świetnie widać, to o czym pisaliśmy w poprzednim poście (Biżuteria w starożytnej Grecji), mianowicie odwieczny związek złotnictwa z religią. Pod koniec filmu widać na przykład kolczyki (tak mi się wydaje, że to kolczyki) w kształcie Erosa.

Biżuteria w starożytnej Grecji
 Oceń wpis
   

   Nie każdemu z nas jest lub będzie dane odwiedzić takie muzea jak Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach czy Muzeum Archeologiczne w Iraklionie. A biżuteria pochodząca ze starożytnej Grecji prezentowana na tamtejszych wystawach jest doprawdy imponująca!

   Biżuteria w starożytnej Grecji była bardzo popularna zarówno wśród możnych jak i tych najbiedniejszych - różniła się oczywiście kruszcem, z którego była wykonana. Bogatsi, mogli sobie pozwolić na kunsztowne złote czy srebrne ozdoby ozdabiane półszlachetnymi kamieniami i kością słoniową, natomiast biedniejsi cieszyli się posiadając biżuterię wykonaną ze szkła, brązu lub żelaza. Biżuteria miała towarzyszyć Grekom nie tylko za życia, ale i po śmierci - odnaleziona przez archeologów grecka biżuteria pochodzi głównie z odkrytych grobów. Jak wynika ze źródeł historycznych wyroby złotnicze były też ściśle związane z religią (jak to jest też w większości kultur w naszych czasach) - biżuterię składano nawet bogom w ofierze.

   Biżuteria produkowana w starożytnej Grecji na potrzeby jej najbardziej majętnych obywateli obejmuje takie ozdoby jak bransolety, naszyjniki, kolczyki, pierścienie, sygnety i wiele wiele innych bardzo misternie wykonanych ozdób, które w naszych czasach nazwano by biżuterią artystyczną.

Złota biżuteria ze starożytnego Nimrud
 Oceń wpis
   

Nimrud - jedno z najstarszych miast świata. W starożytnych, asyryjskich zapiskach klinowych występuje pod nazwą "Kalchu" (Kalach). Miasto to jeszcze do roku 1843 było owiane mgłą tajemnicy - jego istnienie, jak zresztą wielu innych miast staro-asyryjskich bardzo kwestionowano. Jedynym (ale nad wyraz dokładnym) źródłem historycznym wskazującym na istnienie miasta Kalach była wówczas Biblia. W księdze Rodzaju 10: 11 i 12 o wnuku Noego (tak, tego od potopu) Nimrodzie napisano:

"On to pierwszy panował w Babel, w Erek, w Akkad i w Kalne, w kraju Szinear. Wyszedłszy z tego kraju do Aszszuru, zbudował Niniwę, Rechobot-Ir, KALACH i Resan, wielkie miasto pomiędzy Niniwą i KALACH".

Budowę tych miast, a więc i Kalach datuje się na drugie tysiąclecie przed naszą erą - czyli ponad 4 tys. lat temu. Miasto zostało podreperowane w XIX w.p.n.e. przez asyryjskiego króla Salmanasara I. Kalach (Kalchu) zostało zniszczone w roku 612 p.n.e. przez Medów i Babilończyków - właśnie na tamten okres datuje się ostateczny upadek imperium asyryjskiego.  Jego ruiny odkrył w latach '40 XIX w. archeolog, Austen Henry Layard. Co tam znaleziono? Między innymi niezwykle kunsztowną biżuterię wykonaną z najczystszego złota (zobacz post "Biżuteria w starożytnej Asyrii c.d."). Na filmie prezentowanym poniżej można obejrzeć pierścienie, naszyjniki, bransolety, zdobione obrączki, kolczyki i inne złote wyroby świadczące o niesamowitym poziomie złotnictwa w tamtych czasach.


 

 

Te niesamowite odkrycia rewelacyjnie widać też na tym filmie:

Czy nie przyznasz, że ta rozmaitość złotej biżuterii wręcz przytłacza? Ciekaw jestem co sądzisz na temat tych odkryć i kunsztu starożytnych złotników? Zachęcam do wyrażenia swojej opinii!

Komentarze (3)
Biżuteria w starożytnej Asyrii
 Oceń wpis
   

Starożytna Asyria - kunszt złotnictwa świadczy o świetności tego jednego z najstarszych światowych imperiów cywilizacyjnych. Początki istnienia tej cywilizacji datuje się na XX wiek p.n.e. czyli ok. 4 tysiące lat temu w południowej części Mezopotamii (rejon rzek Tygrys i Eufrat).

Jedne z najstarszych doniesień na temat biżuterii z tamtego zamierzchłego okresu można znaleźć w Biblii w 24 rozdziale księgi Rodzaju. Są tam wzmianki o złotym kolczyku do nosa oraz dwóch bransoletkach, które dał Rebece sługa bardzo zamożnego w tamtych czasach Abrahama. Archeologia dowiodła, że starożytne miasto Ur (mieszczące się w południowej Mezopotamii - obecny Irak) osiągnęło bardzo wysoki poziom w złotnictwie. W latach dwudziestych ubiegłego wieku u podnóża wielkiego Zigguratu (starożytnego obiektu kultu) odkopano ok. 1800 grobów. W wielu z nich znajdowały się przedmioty osobiste pochowanych, a w nich oczywiście biżuteria w postaci naszyjników, kolczyków, pierścieni czy sygnetów.

Omówienie tego oraz innych znalezisk można znaleźć na stronie http://www.metmuseum.org, gdzie można obejrzeć wiele ciekawych zdjęć.

Biżuteria ze szmaragdem
 Oceń wpis
   

Jak wygląda biżuteria ze szmaragdami? Pokazane jest to na prezentacji poniżej. Wisiorki, kolczyki czy pierścionki. Naprawdę piękne.

Kolczyki z kamieniem - biżuteria zrób to sam :)
 Oceń wpis
   

Sporo ostatnio poświęciliśmy uwagi kamieniom szlachetnym. Z kolei w starszych postach prezentowaliśmy filmiki pokazujące jak wykonać biżuterię srebrną samemu. Być może zastanawiasz się więc: czy nie da się wykonać samemu np. kolczyków z kamieniem? Otóż pewnie, że się da. Dowodem jest kolejny filmik:

 

Okazuje się to bardzo proste, trzeba tylko oczywiście zakupić gotowy srebrny element. W kamieniu, który chcemy oprawić w srebro trzeba wywiercić otwór - a następnie przy użyciu kombinerek zmontować śliczne kolczyki. Być może pomyślisz: "Jeśli i tak muszę kupować srebrny element, to nie lepiej już kupić całe kolczyki?". Pewnie, że tak jest wygodniej. Ale załóżmy, że byłeś/aś na wczasach nad bałtykiem i znalazłaś kilka bardzo ładnych bursztynów - zawsze będą Ci się już kojarzyły z tymi wczasami. Wykonując biżuterię samemu, możesz oprawić w srebro kamienie, które mają dla Ciebie wartość sentymentalną :). Ma to sens, prawda?

Kolczyki - jak zrobić je samemu?
 Oceń wpis
   

Witam ponownie. Cieszę się, że blog zyskuje na popularności :)

Ktoś, kto ma bardzo wyszukany, a jednocześnie bardzo oryginalny gust może mieć poważny problem z kupieniem takiej biżuterii, która będzie go w pełni satysfakcjonować w rozsądnej cenie. W związku z tym sporo osób interesuje się metodami wytwarzania biżuterii samemu. Zamieszczam kolejny film instruktażowy - tym razem zawiera on prezentację wykonania kolczyków ze srebra. Zachęcam do obejrzenia :)

riptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385">

Przyznam szczerze, że jestem zaskoczony efektem.

Jubiler i jego praca - srebro
 Oceń wpis
   

Metalem, który nieodłącznie towarzyszy lubelskiemu jubilerowi w pracy jest srebro. Już w czasach starożytnych metal ten był bardzo ceniony. Dla przykładu, aby podkreślić świetność panowania starożytnego izraelskiego króla Salomona stwierdzono, że za jego rządów srebro było powszechne jak kamienie. Ze względu na swe wyjątkowe właściwości srebro jest powszechnie wykorzystywane między innymi w jubilerstwie.

Metal ten jest ciągliwy a jednocześnie trochę twardszy od złota. Bardzo ważną jego zaletą jest to, że łatwo się go poleruje. Srebro jako pierwiastek jest bardzo cenne, gdyż ma największą ze wszystkich metali przewodność cieplną i elektryczną. Bardzo jest też ciekawy fakt (nie wyjaśniony jeszcze do końca), że srebro jest bakteriobójcze. Srebro jest naturalnym środkiem bakteriobójczym, dzięki czemu zapobiega powstawaniu przykrego zapachu i obniża ryzyko infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. W starożytności wykorzystywano srebro do produkcji monet - już w VII wieku p.n.e. W czasach starożytnych do wyrobu monet stosowano także stop srebra ze złotem - nadano mu nazwę "elektrum".

Srebro próby 925 w stopie z miedzią jest używane do produkcji biżuterii (rozmaitych pierścionków, zawieszek, łańcuszków, kolczyków, bransolet itp), naczyń i sztućców. A ostatnimi czasy bardzo popularne stają się ozdoby, które zamykają w srebrnych okowach piękno bałtyckich klejnotów - bursztynów. O nich też opowiemy w następnym poście.

Jubiler i jego praca - złoto
 Oceń wpis
   

Powszechnie używanym w jubilerstwie kruszcem jest oczywiście złoto. Połyskujące słonecznym blaskiem, złote lub białe przyciąga nasz wzrok i kusi swoim pięknem. Dobry jubiler wykonujący swój zawód z pasją potrafi wykonać ze złota zachwycające obrączki ślubne, pierścionki, zawieszki, kolie czy kolczyki.

Wydobycie złota w skali światowej jest ogromne. Szacuje się, że dotychczas wydobyto ok. 150 tysięcy ton tego cennego kruszcu. Oczywiście nie jest on wykorzystywany tylko do wyrobu biżuterii. Ze względu na swoje właściwości chemiczny i fizyczne złoto jest powszechnie wykorzystywane na przykład w elektronice - chociażby do produkcji procesorów albo w protetyce. Najbardziej jest jednak doceniany ze wzgledu na jego stabilne ceny.

Próba złota to sposób określenia zawartości w stopie, wyrażonej w promilach. Dla przykładu: jeśli stop zawiera 50% czystego złota, to mówimy, że jest to złoto próby 500.

Czyste złoto jest bardzo miękkie, by wykonać z niego na przykład obrączki ślubne i - aby było twardsze - domieszkowane jest innymi metalami. Aby wprowadzić pewne standardy w ilości złota w stosunku do domieszeki, wprowadzono tzw. próby złota:

  • pierwsza próba złota - 960
  • druga próba złota - 750
  • trzecia próba złota - 585
  • czwarta próba złota - 500
  • piąta próba złota - 375
  • szósta próba złota - 333

Podobnie postępuje się ze srebrem - ale o zastosowaniu tego metalu w jubilerstwie opowiemy już w następnym poście :)

1 | 2 |