Kamienie szlachetne i półszlachetne w Biblii
 Oceń wpis
   

Biblia to najstarsza książka współczesnego człowieka. Można się więc spodziewać, że sporo nam powie o kamieniach szlachetnych i półszlachetnych chętnie wykorzystywanych w starożytności i uważanych za drogocenne kamienie. W Biblii niejednokrotnie wymieniane są nazwy różnych kamieni. Jednym z takich fragmentów jest opis Nowego Jeruzalem z księgi Apokalipsy 21 rozdziału. Wspomniano tam o fundamentach budowli składających się z 12 kamieni szlachetnych. 12 kamieni szlachetnych wymieniono także w księdze Wyjścia. Kamienie umieszczone zostały w napierśniku sadu, który nosił arcykapłan w Izraelu. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

 

Pospolity jaspis?

Co rozumiemy pod tym pojęciem obecnie? Jaspis to odmiana kwarcu. Jest to nieprzezroczysty kamień zawierający domieszkę tlenku żelaza, dzięki któremu przybiera tak różnorakie barwy. Jednak w Biblii wspomniano (Objawienia 21:11) o jaspisie, że jest to najdrogocenniejszy kamień, jakby krystalicznie lśniący. A więc w czasach starożytnych określenie jaspis musiało odnosić się do cenniejszego i rzadszego kamienia niż dzisiejszy jaspis. Niektóre autorytety w tej dziedzinie uznają że greckie słowo występujące w oryginalnym tekście Biblii i tłumaczone dziś na jaspis może odnosić się do diamentu.

 

Niezmienny szafir

Szafir

 

Zarówno dawniej, jak i obecnie szafir to kamień szlachetny przezroczysty lub przeświecający. Występuje w różnych kolorach, nawet pomarańczowym i różowym. Jednak szafiry o których wspomina Biblia to kamienie szlachetne w różnych odcieniach niebieskiego.

 

Chalcedon

Chalcedon to odmiana kwarcu przezroczysta lub przeświecająca. Kamień ten jest stosunkowo miękki w porównaniu z czystym kwarcem, dlatego w czasach starożytnych chętnie wykorzystywano go do wyrobu grawerowanych ozdób. Nazwa tego kamienia pochodzi od starożytnego miasta w Azji Mniejszej, w którym występował w dużej ilości. W Biblii tylko raz wspomniano o chalcedonie.

 

Szmaragd

Szmaragdy

 

Szmaragdy to niezwykle cenne i piękne kamienie. Wartością prześcigają nawet diamenty. Szmaragd składa się z glinu i krzemu, bardzo rzadkiego berytu oraz domieszek chromu i wanadu, którym to szmaragd zawdzięcza swój piękny zielony kolor. W starożytności dostawcą szmaragdów był Egipt. 700 kilometrów od Kairu znajdowały się ogromne złoża tego drogocennego kamienia.

 

Topaz

Topaz to minerał z gromady krzemianów. Przezroczysty, bezbarwny kamień, który też może występować w najróżniejszych kolorach. Greckie słowo występujące w Biblii i odnoszone do topazu pochodzi od wysp Topaz znajdujących się na Morzy Czerwonym, skąd w I wieku grecy pozyskiwali piękny topaz.

 

Kamień leszem

W różnych przekładach Biblii kamień ten oddano jako: opal Biblia Warszawska i Biblia Tysiąclecia, linkuryjusz Biblia Gdańska, hiacynt Word English Bible. W biblijnym opisie znajdował się jako pierwszy w trzecim rzędzie kamieni umieszczonych na napierśniku Aarona. Niestety do tej pory nie można ustalić dokładnie o jaki kamień chodziło. Niektórzy utożsamiają go z opalem, hiacyntem lub bursztynek. Jednak żadna z tych teorii nie jest do końca udowodniona.

 

Kamienie szlachetne od zawsze fascynowały i budziły podziw. Pod tym względem czasy biblijne nie różnią się od współczesnych ;)  

Komentarze (0)
Ametryn - gratka dla jubilerów lubiących kolory
 Oceń wpis
   

Intrygujący, dwubarwny kamień mogący ze względu na twardość mieć z powodzeniem zastosowanie w jubilerstwie. Jego charakterystyczna dwubarwność wynika z połączenia w jednym kamieniu ametystu i cytrynu cennych odmian kwarcu.

Ametryn - Boliwia

Ametryn z Boliwii - By Ra'ike (see also: de:Benutzer:Ra'ike) - Own work, CC BY-SA 3.0,

Charakterystyczna żółta wstęga to cytryn. Fioletowa część kamienia to Ametyst.

 

Ametryn refleksy

Pryzmat światła dawany przez Ametryn

Poniżej kilka danych dotyczących Ametrynu:

Twardosć: 7

Lustro: Szkliste

Ciężar właściwy: 2,65

Kolor: obecnie odkryto dwukolorowy, fiolet i żółty.

Występowanie Ametrynu

Najbardziej znanym źródłem pozyskiwania ametrynu jest kopalnia Anahi w Boliwi. Kamień ten występuje tam w żyłach wapienia dolomitowego. Występujące tam kryształy mają długość od 10 do aż 30cm - to dużo, nie?

 

Źródła boliwijskie na temat kopalni oraz samego kamienia:

Vasconcelos PM, Wenk HR i Rossman GR (1994) Anahí Ametrine Mine, Boliwia. Gems & Gemmologia 30, 4-23.

Weldon R (2009) "nowy" Ametrine Anahi jest. Gem News International, Gems & Gemmologia 45, 63-64.

 

 

 

Komentarze (0)
Szmaragdy z Brazylii - zdjęcia
 Oceń wpis
   

 

 

 

 

 

szmaragd z brazylii - jubiler blog Lublinkamienie szlachetne wykorzystywane w jubilerstwie - szmaragd brazylijski

Szmaragdy z Kolumbii - zdjęcia
 Oceń wpis
   

szmaragdy kolumbijskie, jubiler lublin - biżuteria złota oraz srebrna, tytanowa, pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne, zawieszki, kolczyki, srebro, złoto, naprawa

szmaragdy kolumbijskie, jubiler lublin - biżuteria złota oraz srebrna, tytanowa, kamienie szlachetne w Lublinie

szmaragdy kolumbijskie, blog jubilerski.

Szmaragd wydobyty w Kolumbii. Jubiler w Lublinie prezentuje rozmaite kamienie szlachetne

Jubiler i jego praca - szmaragd kolumbijski
 Oceń wpis
   

Czym jest szmaragd kolumbijski?

Jest to po prostu jedna z odmian szmaragdu. Szmaragd kolumbijski charakteryzuje się przede wszystkim soczystym zielonym kolorem. Jego nazwa pochodzi od państwa, na terenie którego najczęściej występuje - Kolumbii. Turystom ten kraj kojarzy się podobno przede wszystkim z dwiema rzeczami: kawą oraz oczywiście szmaragdami. I to właśnie tutaj wydobyto największy, nadający się do obróbki przez jubilera szmaragd.

Ze względu na swoje wyjątkowe, tajemnicze piękno szmaragdy są nie tylko cenione przez jubilerów, ale także przez kolekcjonerów. Ponieważ opracowano proces produkcji szmaragdów syntetycznych, zamiast kamienia szlachetnego łatwo jest kupić podróbkę. Dlatego najlepiej ich zakupu dokonywać w salonie jubilerskim. A oto i zdjęcia szmaragdów wydobytych w Kolumbii:

szmaragd, kamienie szlachetne stosowane w jubilerstwie

Prezentacja kamieni szlachetnych
 Oceń wpis
   

Film prezentujący najpopularniejsze kamienie szlachetne, takie jak rubiny, szmaragdy, szafiry oraz wiele innych.

 

Ciekaw jestem tylko jaka jest rzeczywista wielkość tych kamieni :) pewnie wielkie to one nie są...

Czy chcesz sprzedać swoją biżuterię?
 Oceń wpis
   

Autorem artykułu jest Angelika Almazowa


Ccy warto sprzedawać swoja biżuterie Myślisz o sprzedaży swojej biżuterii? Jak sądzisz, jaką kwotę możesz otrzymać?

Sprzedajesz swoje diamenty i złoto? Co za wspaniała idea! Wielu ludzi potrzebujących pieniędzy myśli o sprzedaży biżuterii. Początkowo chcemy zbyć tylko to, co leży nieużywane w pudełku na biżuterię. Poco ma bezużytecznie leżeć, gdy i tak nie nosimy ich na co dzień? Dlaczego więc nie miałaby być na sprzedaż? Dlaczego nie dostać trochę gotówki za niewykorzystane diamenty i złoto?

Więc, ile pieniędzy można się spodziewać ze sprzedaży swojej biżuterii i kamieni szlachetnych? Widomym jest, że nigdy nie będziesz zadowolony z tego, ile pieniędzy dostaniesz, ale jak to zrobić, aby nie mieć poczucia, że ktoś nas oszukał? Postaramy się wytłumaczyć, jaka jest cała, uczciwa prawda o nie do końca uczciwych jubilerach. Prawdą jest to, że nigdy Nasza Misja
Informować i uczyć jak dokonywać dobrych zakupów biżuterii oraz jak inwestować w diamenty i metale szlachetne. Powiemy także, jak dbać o diamenty, aby były jeszcze piękniejsze.
nie dostaniemy takiej samej ceny, w jakiej kupiliśmy dany produkt, jeżeli nie minął zbyt długi czas od jego nabycia.
Będziesz zawsze myśleć, że ktoś się z ciebie zgrywa proponując Ci tak niską cenę. Będziesz uważać, że Twój jubiler ukradł twoją biżuterię. Nie ma na to sposobu. Wszystko sprowadza się do tego, jak bardzo potrzebne ci są pieniądze? Widzisz, jubilerzy wiedzą to, że gdy przychodzisz do ich punktu i zaczynasz pytać za ile kupią Twoje wyroby, diamenty, metale szlachetne lub inne kosztowności, czy pamiątki rodzinne to musisz się znajdować w rozpaczliwej sytuacji, kiedy to każda sumą cię zadowoli. Czy to znaczy, że oni korzystają z tego? Prawdopodobnie tak! Czy można ich jednak za to winić?
Kupując wyrób u jubilera płacimy za wiele czynników składających się na całość ceny, m.in. za zakup złota, diamentów, sprowadzenie (cło), projektantom za wykonanie wzoru, odlewni, szlifierzom, za ewentualne osadzenie kamieni, grawer, ale w naszą cenę są wliczone także takie składniki, o których mało kto myśli, czyli np. za wynajęcie lokalu w którym mieści się jubiler, za jego wyposażenie, pensje dla pracowników, reklamę i przede wszystkim za renomę.
Więc czego można się spodziewać, gdy jubiler proponuje 5%-10% wartości, za jaką my kupiliśmy?
Jubiler nigdy nie będzie płacić, za szlachetny metal, więcej niż moglibyśmy otrzymać w skupie przy sprzedaży jako tzw. złom (w skład złomu wchodzą najczęściej uszkodzone, nie wartościowe wyroby). Co do ceny diamentów to jeśli jubiler może kupić 1,00ct diament, o czystości SI1 i kolorze E za 500$, pomimo, że jego wartość detaliczna wynosi 7500$ to oznacza, że jest inteligentny i wie jak sobie radzić, aby jak najwięcej zarobić.
Jeżeli jesteście zmuszeni do sprzedaży swojej biżuterii lub innych kosztowności, to nie idźcie do jubilera, czy innego pasera lepiej poszukać klienta na własną rękę wśród znajomych, albo można dać ogłoszenie w gazecie, czy Internecie. Niekiedy też bank udzieli nam kredytu pod zastaw biżuterii lub diamentów.
Opublikowano za zgodą Sekrety Biżuterii. Przejedz do http://sekretybizuterii.blogspot.com/--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl