Spinel czy rubin?
 Oceń wpis
   

Który z przedstawionych poniżej kamieni jest rubinem, a który spinelem?

Spinel

Rubin


Przyznacie, że wcale nie łatwo rozróżnić :). I nie tylko nam nastręcza to trudności. Jeszcze do niedawna znawcy tematu często spinel uważali za rubin, przez co w wielu klejnotach koronnych mamy piękne spinele o kolorze czerwonym, choć przez wieki sadzono, ze to rubiny. Dlaczego tak łatwo pomylić te kamienie?

Zarówno rubin jak i spinel pochodzą z tej samej gromady tlenków i występują często obok siebie. Spinel sklasyfikowano jako samodzielny minerał dopiero, gdy poznano dobrze skład chemiczny, czyli ponad 100 lat temu. Ciekawostką jest, że w Birmie, gdzie wydobywa się najpiękniejsze spinele rozpoznano poprawnie już w XVI wieku. Spinel tworzy kryształy izometryczne. Zawiera tlenek magnezu, tlenek glinu oraz domieszki chromu, cynku, żelaza oraz manganu. To domieszki stanowią o barwie spilitu. Kolory w jakich występuje są bardzo bogate: czerwień, niebieski, brunatny, zielony, żółty czy czarny. Oczywiście w najróżniejszych odcieniach. Obecnie występuje w Birmie, Sri Lance, Tanzanii i Tadżykistanie.


Przykładem wspomnianej na wstępie niedostrzegalnej gołym okiem różnicy pomiędzy rubinem a spinelem, jest rubin umieszczony w brytyjskiej koronie królewskiej. Nad Mniejszą Gwiazdą Afryki znajduje się Rubin Czarnego Księcia o masie 170 karatów, który okazał się spinelem.

Tu jest link do pięknego zdjęcia korony http://www.ruby-sapphire.com/black-princes-ruby.htm :)
 

Dziś prawie każdy może sobie pozwolić na posiadanie biżuterii ze spinelem, ponieważ od 1910 roku produkowany jest spinel syntetyczny.

Komentarze (0)
Agat - kamień ceniony w jubilerstwie
 Oceń wpis
   

Wydobywany już w czasach starożytnych, występujący w rozmaitych barwach pięknie komponuje się z biżuterią złotą lub srebrną. Przekrój poprzeczny agatu ukazuje, że jest on zbudowany z kolejnych, różnokolorowych warstw. Ten półszlachetny kamień powszechnie stosowany w jubilerstwie dawniej i dziś jest pochodzenia wulkanicznego. Co ciekawe agat jest twardszy niż stal.

Patrząc na agat osadzony w pierścieniu czy wisiorze warto pamiętać, że niesamowite symfonie barw w nim występujące są możliwe także dzięki barwieniu agatów poprzez kąpiele w określonych roztworach (w zależności od barwy, którą jubiler chce uzyskać).

W starożytnych cywilizacjach agat był wykorzystywany na przykład do produkcji pieczęci, wisiorów, sygnetów czy amuletów.

Agat

Dzięki uprzejmości: Wildfeuer na licencji GNU

Wzmianki o tych kamieniach możemy napotkać także w Biblii w Pismach Hebrajskich. Gdy Izraelici wychodzili z Egiptu, byli w posiadaniu między innymi tych kamieni ozdobnych.

Komentarze (0)
Jubiler i jego praca - rubin
 Oceń wpis
   

Czas na omówienie kolejnego pięknego kamienia szlachetnego. Rubin naprawdę potrafi zachwycić swoim ognistoczerwonym, głębokim połyskiem. Nic dziwnego, że jest tak bardzo ceniony chyba przez każdego jubilera. Dla przykładu oszlifowany rubin o wielkości ok. 1 ct kosztuje już kilkaset złotych.

O dziwo nie występuje w zbyt wielu rejonach świata. Oto niektóre z miejsc wydobycia: Sri Lanka, Tajlandia, Pakistan, Tanzania, Kenia, Australia, Birma, Afganistan. Co ciekawe w przeszłości rubiny można było znaleźć nawet w Polsce w okolicy Złotoryi na Dolnym Śląsku.

Oczywiście rubin rubinowi nierówny. Najbardziej poszukiwane są ich kryształy o barwie czerwonej, ale połyskujące niebieskawym odcieniem. Poza branżą jubilerską rubiny są wykorzystywane w mechanice precyzyjnej (czyli na przykład w zegarach), elektronice oraz automatyce. Stosuje się je także przy produkcji laserów rubinowych oraz przy wytwarzaniu narzędzi ogniotrwałych.

Kolczyki z kamieniem - biżuteria zrób to sam :)
 Oceń wpis
   

Sporo ostatnio poświęciliśmy uwagi kamieniom szlachetnym. Z kolei w starszych postach prezentowaliśmy filmiki pokazujące jak wykonać biżuterię srebrną samemu. Być może zastanawiasz się więc: czy nie da się wykonać samemu np. kolczyków z kamieniem? Otóż pewnie, że się da. Dowodem jest kolejny filmik:

 

Okazuje się to bardzo proste, trzeba tylko oczywiście zakupić gotowy srebrny element. W kamieniu, który chcemy oprawić w srebro trzeba wywiercić otwór - a następnie przy użyciu kombinerek zmontować śliczne kolczyki. Być może pomyślisz: "Jeśli i tak muszę kupować srebrny element, to nie lepiej już kupić całe kolczyki?". Pewnie, że tak jest wygodniej. Ale załóżmy, że byłeś/aś na wczasach nad bałtykiem i znalazłaś kilka bardzo ładnych bursztynów - zawsze będą Ci się już kojarzyły z tymi wczasami. Wykonując biżuterię samemu, możesz oprawić w srebro kamienie, które mają dla Ciebie wartość sentymentalną :). Ma to sens, prawda?

Jubiler i jego praca - szafir
 Oceń wpis
   

Szafir - to słowo zna każdy, ale podejrzewam, że tak naprawdę niewielu miało go w rękach. Jest to bardzo poszukiwany, wysoko ceniony, wyjątkowo atrakcyjny kamień kolekcjonerski. Ten prezentowany na zdjęciu poniżej kryształ szafiru pochodzi z Madagaskaru.

Szafir - kamień ceniony przez jubilerów - Jubiler Lublin

Minerał ten najczęściej występuje w kolorze niebieskim, ale spotykane są też szafiry o innych barwach: biały, bezbarwny (leukoszafir), jasnoróżowy, czerwonawy, pomarańczowoczerwony (paparadża tzw. hiacynt), purpurowy, fioletowy (ametyst wschodni), fioletowoniebieski (szafir kaszmirski), zielony (szmaragd wschodni), jasnoniebieski (akwamaryn wschodni), szary, brunatny, czarny. Co ciekawe są także dwukolorowe odmiany szafirów.

W jubilerstwie szafir jest bardzo wysoko ceniony - wykorzystuje się go do wyrabiania drogiej biżuterii.