Najbardziej ekskluzywne marki jubilerskie
 Oceń wpis
   

Kobiety poszukujące dla siebie biżuterii, zwykle chcą znaleźć coś niezwykłego. Kolczyki lub pierścionek, który zachwyci je czymś wyjątkowym. W związku z tym warto wiedzieć, gdzie szukać takiej oryginalnej biżuterii.

 

Na świecie jest mnóstwo firm zajmujących się jubilerstwem. Jednak tylko nieliczne można uznać za najbardziej ekskluzywne i zarazem najdroższe marki. Wymienimy tylko niektóre z nich.

 

Zacznijmy od marki BUCCELLATI. Ta włoska firma została założona w 1919 rok przez Gianmarię Buccellatiego. Od tamtej pory jest ona dziedziczona z pokolenia na pokolenie. Niedawno, bo w roku 2015, o firmie zrobiło się głośniej, z powodu wyprodukowania najdroższego pokrowca na iPada. Ten wysadzany szlachetnymi kamieniami złoty pokrowiec kosztował prawie pół miliona dolarów. Cechą charakterystyczną marki Buccellati, jest tworzenie biżuterii o niepowtarzalnej złotej teksturze.

 

Kolejna ważna marka, to CARTIER. Początki działalności tej firmy sięgają połowy XIX wieku. Założycielem był Louis-Fraçois Cartier. Na całym świecie jest ponad 200 salonów Cartiera, natomiast siedziba firmy mieści się w Paryżu. Biżuteria Cartiera jest ceniona zwłaszcza przez koronowane głowy.

 

Również Szwajcaria może poszczycić się znaną marka jubilerską. Chodzi oczywiście o PIAGET. Firma została założona w 1874 roku. Od początku specjalizowała się ona głównie w projektowaniu i produkcji luksusowych zegarków. Jednak na początku lat dziewięćdziesiątych wprowadziła do swoich salonów również ekskluzywna biżuterię.

 

GRAFF DIAMONDS jest natomiast marką pochodzącą z Wielkiej Brytanii. Firma została założona w 1960 roku, w Londynie, przez Laurence'a Graffa. Wyroby Graff Diamonds cechują się wysoką jakością i używaniem diamentów oznaczonych specjalnym certyfikatem, który zaświadcza, że dany kamień pochodzi z terenów wolnych od konfliktów zbrojnych i nie był wydobyty z wykorzystaniem niewolniczej pracy.

 

Te oraz inne światowej sławy firmy jubilerskie, mają ciekawą historię oraz naprawdę oryginalną i piękną biżuterię. Warto poznać je nieco bliżej i wzbogacić swoją wiedzę na temat jubilerstwa.

Komentarze (0)
Starożytna biżuteria minojska
 Oceń wpis
   

Te okazy starożytnej biżuterii sprzed bagatela 4 tys. lat na pewno Was zaskoczą :). Czas bowiem na kolejny artykuł dotyczący rozwoju jubilerstwa w starożytnych cywilizacjach. Jedną z liczących się w starożytnych czasach kultur była kultura minojska (kreteńska). Z odkryć archeologicznych wynika, że jej początki datuje się na okres podobny do rozwoju cywilizacji sumeryjskiej oraz Egipskiej. Trzeba przyznać, że choć dorobek kulturalny mieszkańców Krety zasadniczo różni się od tych dwóch, to poziomem jak najbardziej im dorównywał.
Co ciekawe Kretę utożsamia się ze wspomnianą w starożytnej, hebrajskiej Księdze Jeremiasza górą Kaftor. Jeśli byłaby to prawda, oznaczałoby to, że potomkami starożytnych Kreteńczyków byli znani z historii starożytnego Izraela Filistyni. O krecie wspominał także Homer  jako o wyspie, na której wybudowano sto miast. Kres cywilizacji minojskiej datuje się na koniec XX w.p.n.e. W pierwszym tysiącleciu p.n.e. Kreta weszła w skład mocarstwa greckiego. W 395 roku n.e. wyspa ta należała już do Cesarstwa Bizantyjskiego. W 1913 roku włączono ją do Grecji.
Jednym z najważniejszych zabytków kultury minojskiej jest pałac Knossosa, odkryty dopiero w latach 1899-1905 przez brytyjskiego archeologa Arthura Evansa. Znaleziona w tamtejszych grobach złota biżuteria świadczy o wysokim, złotniczym kunszcie, który możnaby chyba porównać nawet z możliwościami obecnych cechów jubilerskich (mam tu na myśli oczywiście ręcznie wykonywaną, złotą biżuterię artystyczną). Wystarczy spojrzeć na znajdujący się w Muzeum Herakleionskim złoty pierścień pochodzący najprawdopodobniej z pałacu w Knossos.

Złoty pierścień - kunszt minojskiego jubilera sprzed 4 tysięcy lat!

Zdjęcie zamieszczone dzięki uprzejmości: Wolfgang Sauber na licencji GNU.

A na filmach zamieszczonych poniżej można sobie obejrzeć wystawy z w/w muzeum. Życzę miłego oglądania!

 

 

 

Komentarze (0)
Złota droższe o 27%???
 Oceń wpis
   

Zgodnie ze zwyczajem czas na aktualny kurs złota, srebra oraz platyny.

Złoto:     4261.20 zł/uncja       - drożej o 130 zł w stosunku do kursu z 09.05.2011

Platyna: 4934.60 zł/uncja       - wzrost

Srebro:   99.88 zł/uncja           - wreszcie stabilnie...

Swoją drogą intrygujący jest fakt, iż złoto w skali 6 miesięcy zdrożało o 10%, a w skali roku o 27% (badając ceny w USD/uncję). Jak to się ma w przeliczeniu na złotówki?

Komentarze (0)
Największy diament na świecie - Golden Jubilee
 Oceń wpis
   

Historia największego diamentu na świecie jest dosyć młoda. Diament Golden Jubilee został bowiem znaleziony w roku 1985 w jednej z kopalń diamentów w RPA. Niczym brzydkie kaczątko, inny, bo barwy brązowo - żółtej początkowo nie miał nawet imienia. Został poddany można by rzec, eksperymentalnym metodom fasetowania diamentów przez jubilerskiego specjalistę Gabriela Tolkowskiego. W efekcie powstało zdumiewające jubilerskie dzieło: diament o pięknej żółto - brązowej barwie - większy od dotychczasowego rekordzisty pod względem wagi - Gwiazdy Afryki - o 15.37 karatów (3,07 g). Diament Golden Jubilee ma masę 545,67 karatów!

W roku 1995 został on zakupiony przez grupę przedsiębiorców w Tajlandii (pod przewodnictwem niejakiego Henryka Ho), a następnie podarowany Królowi Tajlandii (Bhumibol Adulyadej) podczas 50 rocznicy jego koronacji w roku 1997 - wtedy to nadano mu szczytną nazwę. Co ciekawe, postarano się, aby diament został pobłogosławiony przez papieża Jana Pawła II, Najwyższego Patriarchę Buddyjskiego oraz Naczelnego Imama w Tajlandii. Klejnot początkowo planowano umieścić w berle królewskim, potem na królewskiej pieczęci. Klejnot nadal wchodzi w skład klejnotów koronacyjnych Tajlandii. Miejsce jego przetrzymywania nie jest obecnie znane (czemu nie ma się co dziwić :)).

Szacunkowa wartość klejnotu to 4 - 12 milionów dolarów. Swoją drogą przykre jest, że choć społeczeństwo Tajlandii jest ubogie, to ich rząd jest właścicielem największego diamentu na świecie :(.

Komentarze (3)
10 największych diamentów na świecie
 Oceń wpis
   

Pasja jubilerska - diamenty. Film prezentuje dziesięć największych pod względem wagi diamentów na świecie. Warto obejrzeć :)

 

Na temat drugiego co do wielkości diamentu, już pisałem w tym poście: Gwiazda Afryki. O pozostałych sukcesywnie będę zamieszczał opisy w najbliższej przyszłości. Oczywiście znajdowano większe diamenty, tyle, że często musiały być one rozcięte ze względu na niemożliwość ich zastosowania w jubilerstwie ze względu na różne wady.

Komentarze (2)
Właściwości złota
 Oceń wpis
   

Złoto, jest znane od najdawniejszych czasów - biżuterię ze złota wykonywali już Egipcjanie i Babilończycy. Wśród zabytków archeologicznych wczesnych kultur Indii - sprzed 4000 lat - znaleziono pięknie wykonane wyroby ze złota. Mniej więcej w VI w.p.n.e. zaczęto bić monety ze złota. Oto kilka informacji na temat

WŁAŚCIWOŚCI ZŁOTA:

symbol chemiczny: AU

masa atomowa:      79

połysk:                    intensywny, metaliczny

przewodność:         bardzo dobra przewodność cieplna oraz elektryczna

rozpuszczanie:       złoto rozpuszcza się w rtęci

ZASTOSOWANIE ZŁOTA:

powszechnie wykorzystywane w jubilerstwie do produkcji biżuterii

przy produkcji procesorów

kamień kolekcjonerski

składnik szlachetnych stopów

medycyna i stomatologia (jego związki są na przykład stosowane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów)

 

Złotnictwo - ogółem
 Oceń wpis
   

Zgodnie z dosyć dosadną wskazówką jednego z odwiedzających tego bloga :) przy samych początkach jego egzystencji postanowiłem wyposażyć się w dodatkowe źródła dotyczące pracy złotniczej. Skarbnicą wiedzy na temat pracy jubilera, złotnika oraz wszystkiego, co jest związane z tą branżą niewątpliwie jest książka autorstwa dr Franciszka Zastawniaka zatytułowana "Złotnictwo i probiernictwo".

Nie dość, że autor zawiera naprawdę rzetelne informacje, to w dodatku ujmuje temat z dosyć wydaje się głębokim zaangażowaniem emocjonalnym. Weźmy choćby pod uwagę wstęp:

"Od najdawniejszych czasów rzemiosło złotnicze otoczone było szczególnym urokiem i tajemniczością, a zawód złotnika stawiano zawsze na jednym z pierwszych miejsc w hierarchii rzemieślniczej. Umiejętność przetapiania tak bardzo zawsze pożądanego przez ludzkość złota, umiejętność obróbki metali i kamieni szlachetnych oraz wykonywania z nich drogocennych, artystycznych przedmiotów budziła podziw i uznanie dla zawodu złotniczego.

Dzieła sztuki złotniczej, wytwarzane z kosztownych, prawie niezniszczalnych metali szlachetnych, zaspokajały najwybredniejsze wymagania i upodobania estetyczne człowieka".

Mam nadzieję, że korzystanie z wiedzy pana dr Franciszka Zastawniaka znacząco wpłynie na jakość mojego bloga :).

Jednocześnie zaznaczam od razu, że nie mam zamiaru żywcem przepisywać poszczególnych rozdziałów w/w książki jak to czyni bardzo wiele firm jubilerskich na swoich witrynach internetowych nie podając nawet informacji, że jest to cytat z czyjejś publikacji (nie jestem pewien czy to nie jest przypadkiem łamanie praw autorskich?). Wnikliwą wiedzą pana Zastawniaka mam zamiar się tylko podpierać, aby przybliżyć niektóre aspekty pracy jubilerów czy złotników. To by było na razie na tyle. :)

Prezentacja kamieni szlachetnych
 Oceń wpis
   

Film prezentujący najpopularniejsze kamienie szlachetne, takie jak rubiny, szmaragdy, szafiry oraz wiele innych.

 

Ciekaw jestem tylko jaka jest rzeczywista wielkość tych kamieni :) pewnie wielkie to one nie są...

Jubiler i jego praca - szmaragd
 Oceń wpis
   

Czy widziałeś kiedyś szmaragd? Pewnie tak, gdyż jest to popularny, bardzo ceniony kamień szlachetny stosowany w jubilerstwie już od czasów starożytnych. Szmaragd jest to odmiana Berylu, będącego minerałem z grupy krzemianów. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa - "smaragdos" znaczącego tyle, co polskie słowo "zielony" :). Zgodnie ze swoją nazwą minerał ten występuje w różnych odcieniach koloru zielonego (od niebiesko-zielonego do soczystej zieleni).

kamień szlachetny - szmaragd nieoszlifowany

Szmaragdy wydobywa się w Austrii, Australii, Brazylii, Egipcie, Indiach, Norwegii, Kolumbii, Mozambiku, Pakistanie, USA, Federacji Rosyjskiej, Tanzanii, Zimbabwe oraz Zambii. Co ciekawe kamienie te występują także w Polsce - niestety nie nadają się one do zastosowania w jubilerstwie. Największy szmaragd o mogący być wykorzystany w całości przez jubilera wydobyto w Kolumbii - jego masa to 7024ct.

Obecnie szmaragdy są także produkowane drogą syntetyczną. Od tych naturalnych różnią się kształtami inkluzji, co pozwala na ich odróżnienie od naturalnych. Stosuje się również kamienie naturalne ulepszone poprzez wygrzewanie w olejach, aby ukryć skazy, rysy i pęknięcia.

Jubiler i jego praca - platyna
 Oceń wpis
   

Przyznam szczerze, że nie widziałem jeszcze biżuterii z platyny, ale wiem, że takowa istnieje :). W stanie czystym platyna jest srebrzystobiałym metalem o silnym połysku, kowalnym i ciągliwym. Platyna jest metalem wyjątkowo rzadkim. Chociażby z tego powodu platyna jest cenniejsza niż srebro czy złoto. Nazwa tego pierwiastka pochodzi od hiszpańskiego platina - srebro. Co ciekawe znano ją już w starożytnej Grecji oraz Rzymie.

Platyna znalazła zastosowanie głównie w jubilerstwie i w technice dentystycznej. Wysoką temperaturę topnienia platyny i jej obojętność chemiczną wykorzystuje się w technice laboratoryjnej do produkcji różnego rodzaju przyrządów.

Szczególną popularnością biżuteria z platyny cieszyła się w latach dwudziestych XX wieku. Obecnie komponowana w biżuterii z diamentami naprawdę potrafi zachwycić swoim pięknem... niestety, biżuteria z platyny jest jedną z najdroższych - obrączki ślubne wykonane z tego szlachetnego metalu w sklepach internetowych kosztują ok. 10 tys. zł.

Już niedługo więcej na ten temat w wydaniu profesjonalistów znajdziesz na stronie - Jubiler Lublin.

1 | 2 |