Bursztyn na Lubelszczyźnie
 Oceń wpis
   

WPięknie połyskujący na wystawach sklepów jubilerskich bursztyn osadzony w złocie lub srebrze niesamowicie przyciąga uwagę. Od wieków bursztyn był kojarzony z wybrzeżem morza Bałtyckiego. Czy słusznie?

 

Bursztyn z nad Morza Bałtyckiego

 

Obecnie na wybrzeżu znajdują się trzy złoża bursztynu z 30 tonami tego surowca. Zaskoczy Was pewnie informacja, że według Państwowego Instytutu Geologicznego w Polsce 1088 ton bursztynu znajduje się na lubelszczyźnie! Niesamowite, prawda? Prof. dr hab. Barbara Kosmowska-Ceranowicz z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przyznała, że jest to najlepszy bursztyn, tak zwany sukcynit.


Głośno o tym fakcie zrobiło się od roku 2007 kiedy to garwoliński jubiler, Grzegorz Rutkowski, zaczął interesować się wydobyciem bursztynu na lubelszczyźnie. Jednak nie od wtedy wiedziano o bezcennym skarbie spoczywającym kilkanaście metrów w głąb na ziemiach wschodnich. Badania zaczęto prowadzić już w latach 70-tych, a bardziej szczegółowe informacje opublikowano w latach 90-tych. Tylko nie wiedzieć czemu nikt się tematem nie zainteresował. Dopiero w XXI wieku, dzięki wspomnianemu wcześniej jubilerowi sprawa nabrała rozgłosu. Jednak do wydobycia nie doszło. Przez kolejne lata temat wracał jak bumerang. Oczywiście nieodkryte złoża fascynują pasjonatów, jednak nadal nie ma dokładnych badań potwierdzających lokalizację złóż. Jedyne sprawdzone miejsce występowania surowca znajduje się za Lubartowem, we wsi Górka Lubartowska. To tam podczas kopania studi znaleziono bursztyn z pyłem meteorytu. Problemem jest brak dokładnych badań. Ocenia się, że bursztyn występuje w największej ilości na terenie Lubartowa i Parczewa.

W 2014 roku jedna firma podjęła się eksploracji terenu i znalazła jedynie glaukonit (minerał stosowany np. do produkcji farb i jako nawóz). Od tamtej pory temat przycichł. Czyżby wydobycie bursztynu było nieopłacalne? Inwestorzy boją się niepowodzenia? A może tak pokaźne złoża znacznie obniżyłyby cenę surowca? Czy doczekamy się kopalni odkrywkowych z żywicą kopalną i glaukonitem, jako surowcem towarzyszącym? Czas pokaże...

Komentarze (0)
Poznawanie tajemnic Lubelszczyzny - Skarb z Basonii
 Oceń wpis
   

Zamek Lubelski

Zamek w Lublinie

 

Ostatnio odwiedzili nas znajomi, którzy przyjechali z zachodniej części Polski. Nigdy wcześniej nie byli na na Lubelszczyźnie, więc choć pogoda nie dopisywała zabraliśmy ich na spacer po Lubelskiej Starówce. Z przerażeniem stwierdziliśmy, jak niewiele mamy do powiedzenia naszym gościom o zabudowaniach na Starym Mieście, ich historii itd. A przecież Lublin to bardzo ciekawe miasto jest o czym opowiadać. Po wyjeździe naszych gości przyszła więc pora na refleksje. Postanowiliśmy poszerzyć nasza wiedzę. Aby nie poprzestać tylko na teoretycznych rozważaniach, postanowiliśmy ruszyć w miasto. Pierwszym celem było Muzeum na Zamku. Okazało się, że w sobotę wejście do Muzeum jest darmowe. Zakupiliśmy tylko audio przewodniki, aby odnieść większą korzyść ze zwiedzania i zniknęliśmy w korytarzach Zamku.

Wystawa na Zamku

Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Są wystawy malarstwa, tkanin, ceramiki, monet. Nam najbardziej spodobała się wystawa Działu Archeologii. Nie będę opisywać wszystkich eksponatów, bo to nie tematyka tego bloga, ale opowiem Wam o znalezisku ściśle związanym z jubilerstwem.

Bardzo zaskoczyła nas informacja, że na terenach Lubelszczyzny odkryto naprawdę stare znaleziska archeologiczne w postaci biżuterii i różnych ozdób. Jednym z najbardziej cenionych i znanych odkryć jest Skarb bursztynu z Basonii. Informacja ta była szczególnie bliska dla mnie ponieważ jakiś czas temu bardzo często bywałam w Basonii. Uwielbiam tą wieś ze względu na ludzi ją zamieszkujących i jej położenie. Basonia znajduje się nad samym brzegiem Wisły, na wzniesieniu. Wielokrotnie przemierzaliśmy teren wzdłuż rzeki, a nawet na półwyspach, powstałych z powodu obniżenia poziomu wody, organizowaliśmy imprezy przy ognisku. Nie wiedziałam jednaj wówczas, że w Basonii można znaleźć takie skarby.

Odkrycia tego największego skarbu dokonała przypadkowo armia austro-węgierska podczas budowy okopów w 1914 roku. Znaleziono wówczas około 300 kg brył surowca bursztynowego i około 30 kg gotowych paciorków. Skarb ten pochodzi z połowy V wieku. Dostał się na ziemie lubelskie podczas transportu towarów Wisłą znad morza. Bursztyn pochodzi z Bałtyku. Na wystawie w Muzeum znajduje się najbardziej imponujący sznur bursztynów. Paciorki mają różne kształty, są gładkie, z ornamentem oraz tarczowate, wypukłe określane jako typ basoński. Niestety nie mogę Wam zaprezentować zdjęć, gdyż ekspozycje można fotografować tylko na użytek prywatny.

Na wystawie można zobaczyć także inne cenne znaleziska. Mam nadzieję, że moja relacja będzie stanowić dla Was wystarczającą zachętę, by odwiedzić Muzeum Lubelskie na Zamku. Dla nas to nie koniec przygody z historią Lublina i Lubelszczyzny. Przed nami jeszcze kilka wypraw , m.in. do Muzeum Historii Miasta Lublina mieszczącego się w Bramie Krakowskiej. Jeśli dowiemy się o kolejnych ciekawostkach związanych z jubilerstwem, to z pewnością Was o tym poinformujemy.   

Komentarze (0)
20 Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii...
 Oceń wpis
   

W dniach od 20 - 23 marca (od środy do soboty) br odbyły się Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich. Z tej branżowej imprezy skorzystało ok. 500 firm z Europy oraz innych krajów. Program został przygotowany dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Rzeczoznawców Jubilerskich, Wysoką Radą Diamentów z Antwerpii, Pomorską Izbą Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu, Międzynarodowymo Stowarzyszeniem Bursztynników oraz Stowarzyszeniem Twórców Form Złotniczych.

W piątek odbyło się sympozjum, na którym została poruszona między innymi kwestia występowania złóż bursztynu bałtyckiego oraz metod ich badania. W sobotę program sympozjum obejmował na przykład najnowsze odkrycia w badaniach archeologicznych oraz prezentację kolekcji bursztynów w muzeach oraz kolekcjach autorskich.

Oczywiście tych kilka informacji to szybki skrót. Więcej u źródła: http://amberif.amberexpo.pl/

Komentarze (0)
Mistrzostwa świata w poławianiu bursztynu zakończone
 Oceń wpis
   

Minął weekend, mistrzostwa świata w poławianiu bursztynu zostały zakończone. Wygrała je pani Karina Zachara zbierając bursztynowy plon w postaci 420 gram bursztynowych odłamków. W finale wzięło udział w sumie 20 zawodników (do eliminacji stanęło ok. 400 osób).

Jantar - Jubiler Lublin

W Jantarze można znaleźć o tej porze roku sporo bursztynu. Niemniej najlepsza pora na ich poławianie to okres jesienno zimowy, kiedy to występują sztormy. Wtedy na plaży jest aż gęsto od poszukujących tego cennego kruszcu. Wśród pomorskich jubilerów, bursztyn ma wzięcie. W zasadzie biżuterię z bursztynem można kupić prawie u każdego jubilera. W Lublinie też :). Kupując w salonie jubilerskim biżuterię z bursztynem warto wiedzieć, że nierzadko mamy do czynienia z przetapianym bursztynem. Ale czy ma to dla nas jakieś znaczenie. I tak wygląda pięknie.

A jak szukając bursztynu podczas wakacji można go rozpoznać? Jeśli mamy wątpliwości, można go potrzeć o ubranie i sprawdzić, czy będzie przyciągał kawałki papieru :)

Komentarze (0)
Mistrzostwa świata w poławianiu bursztynu
 Oceń wpis
   

Witam serdecznie po dłuższej przerwie mającej jak się bez trudu można domyśleć z naszym wyjazdem na wczasy :). To był Jantar - czyli przede wszystkim zbieranie bursztynów. Przy okazji mieliśmy możliwość dowiedzieć się, że to właśnie w Jantarze odbędą się w dniach od 09 - 10 lipca bieżącego roku mistrzostwa świata w poławianiu bursztynu. Do tej pory odbywają się jeszcze eliminacje do finału w tej pięknej miejscowości. Największy znaleziony do tej pory w tegorocznych zawodach bursztyn waży ok. 13 gram. Co ciekawe najprawdopodobniej największy znaleziony do tej pory bursztyn waży uwaga... 150 kg!!! Został znaleziony w Indiach w kopalni węgla brunatnego w Gujarat. Znalezione w nim prehistoryczne owady są podobno warte o wiele więcej niż sam bursztyn.

Prehisotryczny owad zatopiony w bursztynie - Jubiler Lublin

Gdyby nie te owady, to byłaby to prawdziwa gratka dla światowej sławy jubilerów...

Komentarze (0)
Czyszczenie kamieni szlachetnych
 Oceń wpis
   

Jak czyścić biżuterię zawierającą kamienie szlachetne lub ozdobne? O ile renowacja biżuterii wykonanej tylko ze srebra lub złota do skomplikowanych raczej nie należy, to biżuteria wysadzana kamieniami jest bardziej wymagająca.

Najlepiej, najdokładniej można wyczyścić taką biżuterię, demontując ją, a następnie czyszcząc każdy element oddzielnie. Lepiej oczywiście nie robić tego samemu, gdyż można uszkodzić mocowanie kamienia.

Jeśli zaś chodzi o domowe sposoby, kamienie biżuterię zawierającą kamienie czyści się następująco:

  • szafir, rubin, szmaragd - woda mydlana + miękka szczoteczka, wytrzeć do sucha miękką szmatką,
  • bursztyn - woda mydlana + amoniak + miękka szmatka, niektórzy uważają, że bursztyn warto na koniec natrzeć olejkiem migdałowym lub po prostu oliwką,
  • turkus - woda + soda oczyszczona,
  • opal - czyszczenie na sucho miękką szczoteczką,
  • agat, ametyst, jaspis, topaz - woda mydlana + amoniak + miękka szmatka
  • diament - mydlana woda + miękka szczoteczka
  • sztuczne kamienie - talk + miękka szczoteczka
Wisiorek z bursztynem - tutorial c.d.
 Oceń wpis
   
Wisiorek z bursztynem - tutorial c.d.
 Oceń wpis
   
Wisiorek z bursztynem - tutorial
 Oceń wpis
   

W poprzednich postach była mowa o bursztynach. Ich zdobycie nie jest problemem - wystarczy chociażby zaplanować wakacje w okolicach Sobieszewa :). Jeśli mamy w posiadaniu ładny bursztyn, z którym wiążą się miłe wspomnienia z wakacji, może warto zrobić z niego prostą biżuterię? Zapraszam do obejrzenia filmiku prezentującego jak wykonuje się wisiorek z bursztynem.

 

Oczywiście nie każdy posiada w domu palnik gazowy i kwas :). Ale kto wie? :):):)

Muzeum bursztynu w Gdańsku
 Oceń wpis
   

Zachęcam do obejrzenia pięknej kolekcji biżuterii (i nie tylko )z bursztynem znajdującej się w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Jeśli po obejrzeniu tej prezentacji stwierdzasz, że chciałbyś nabyć biżuterię z bursztynem, polecam tę stronę: Biżuteria Lublin

1 | 2 |