Jubiler i jego praca - barwienie chemiczne
 Oceń wpis
   

Jak już pisałem w którymś z wcześniejszych postów w jubilerstwie stosuje się trzy metody barwienia metali szlachetnych. Jednym z ważnych sposobów jest barwienie chemiczne. Metoda ta polega na działaniu na metal mieszaniną starannie dobranych związków chemicznych, w wyniku czego zmienia się jego powierzchnia. Piękne efekty można także osiągnąć po prostu oczyszczając powierzchnię złota lub srebra z obecnych na nich tlenków. Rzecz jasna w barwieniu złota czy srebra nie raz stosuje się kolejno dwie z wymienionych metod.

Przykładem barwienia może być osiągnięcie srebra o matowej powierzchni. Jedna z metod używanych w tym celu polega na powleczeniu metalu odpowiednio przygotowanym roztworem sporządzonym z kamienia winnego, węglanu potasowego, węgla drzewnego oraz wody. Srebrną biżuterię wyżarza się oraz dokładnie płucze w czystej wodzie. Ostatnim krokiem w matowieniu srebra jest wygotowanie go w bardzo słabym roztworze wody oraz kwasu siarkowego.

Bardzo ładne efekty można osiągnąć barwiąc chemicznie miedź. Aby zabarwić ten metal odcieniami koloru brązowego przygotowuje się następujący roztwór:

1l wody

25g siarczanu miedziowego

25 siarczanu niklowego

12g chloranu potasowego

7g nadmanganianu potasowego

W tak przygotowanym roztworze, przedmioty wykonane z miedzi zanurza się na kilkadziesiąt sekund, a następnie dobrze płucze i osusza lnianą ścierką

 

 

 

Komentarze (1)
Jak pokolorować srebrną biżuterię?
 Oceń wpis
   

Chciałbyś, aby Twoja srebrna biżuteria nabrała więcej kolorków bez użycia farby? Jeśli masz trochę czasu i zacięcia, a lubisz chemiczne eksperymenty, można spróbować metody elektrochemicznego anodowania - :) tylko tak strasznie brzmi. Roztwór, którego się do celu używa jest żrący, więc podczas wykonywania eksperymentu należy nosić odpowiednie rękawice. Jest też nieco toksyczny, więc należy go trzymać z dala od dzieci oraz zwierząt. Aby otrzymać pożądaną ciecz  należy w szklanym naczyniu zmieszać dwie łyżki wodorotlenku sodu i jedną łyżką siarki z pół szklanki wody (~ 100 ml). Mieszać przez około dziesięć minut, aż roztwór zmieni kolor na pomarańczowy (jeśli roztwór nie zmienia koloru, należy go nieco podgrzać, choć i to nie zawsze może po móc ze względu na różne rodzaje siarki). Następnie przefiltrować roztwór w celu usunięcia nadmiaru siarki.

Następnym krokiem jest przystąpienie do "kolorowania" naszej biżuterii :). Do tego celu potrzebna jest bateria (np. typu "paluszek") oraz dwa kabelki, które są przymocowane do biegunów baterii. Dotykając ich końcami do zanurzonej srebrnej biżuterii dokonujemy elektrochemizy.

Tą metodą srebrne przedmioty, takie jak chociażby srebrna biżuteria można zabarwić na zielono, pomarańczowo z odcieniami czerwieni oraz fioletu.

Jak po kolei wykonać te czynności, dobrze pokazuje poniższy filmik:

 

 

Komentarze (3)
Barwienie złota
 Oceń wpis
   

   Złota biżuteria może mieć różne odcienie. Można to osiągnąć używając rozmaitych stopów złota, ale można je też zabarwić inaczej - po prostu zmieniając kolor powierzchni tego szlachetnego metalu. Można to osiągnąć na trzy sposoby.

   Pierwszą metodą jest barwienie chemiczne, dzięki któremu na powierzchni metalu tworzy się związek chemiczny o pożądanym przez nas kolorze. Druga metoda jest to barwienie galwaniczne, gdzie stosuje się odpowiednie "kąpiele"(należy pamiętać, że podczas ich stosowania wytwarzają się trujące gazy, szczegółowy skład kąpieli galwanicznych można znaleźć w cytowanej poniżej książce w rozdziale "Barwienie metali szlachetnych"). Natomiast trzecią, najłatwiejszą do pojęcia dla laika jest metoda mechaniczna czyli na przykład lakierowanie. W książce "Złotnictwo i Probiernictwo" podano jeszcze metodę z użyciem rtęci, ale nie wiem czy ją się teraz stosuje. Pozwolę sobie zacytować:

"Przedmioty złote można również barwić przez ich ortęciowanie, a następnie ogrzewanie w celu usunięcia rtęci i szczotkowanie mosiężną szczotką."

   Stosując rozmaite metody barwienia można tworzyć złotą biżuterię o różnych odcieniach, na przykład ognistoczerwonym lub zielonkawym.