Agat - kamień ceniony w jubilerstwie
 Oceń wpis
   

Wydobywany już w czasach starożytnych, występujący w rozmaitych barwach pięknie komponuje się z biżuterią złotą lub srebrną. Przekrój poprzeczny agatu ukazuje, że jest on zbudowany z kolejnych, różnokolorowych warstw. Ten półszlachetny kamień powszechnie stosowany w jubilerstwie dawniej i dziś jest pochodzenia wulkanicznego. Co ciekawe agat jest twardszy niż stal.

Patrząc na agat osadzony w pierścieniu czy wisiorze warto pamiętać, że niesamowite symfonie barw w nim występujące są możliwe także dzięki barwieniu agatów poprzez kąpiele w określonych roztworach (w zależności od barwy, którą jubiler chce uzyskać).

W starożytnych cywilizacjach agat był wykorzystywany na przykład do produkcji pieczęci, wisiorów, sygnetów czy amuletów.

Agat

Dzięki uprzejmości: Wildfeuer na licencji GNU

Wzmianki o tych kamieniach możemy napotkać także w Biblii w Pismach Hebrajskich. Gdy Izraelici wychodzili z Egiptu, byli w posiadaniu między innymi tych kamieni ozdobnych.

Komentarze (0)
Czyszczenie kamieni szlachetnych
 Oceń wpis
   

Jak czyścić biżuterię zawierającą kamienie szlachetne lub ozdobne? O ile renowacja biżuterii wykonanej tylko ze srebra lub złota do skomplikowanych raczej nie należy, to biżuteria wysadzana kamieniami jest bardziej wymagająca.

Najlepiej, najdokładniej można wyczyścić taką biżuterię, demontując ją, a następnie czyszcząc każdy element oddzielnie. Lepiej oczywiście nie robić tego samemu, gdyż można uszkodzić mocowanie kamienia.

Jeśli zaś chodzi o domowe sposoby, kamienie biżuterię zawierającą kamienie czyści się następująco:

  • szafir, rubin, szmaragd - woda mydlana + miękka szczoteczka, wytrzeć do sucha miękką szmatką,
  • bursztyn - woda mydlana + amoniak + miękka szmatka, niektórzy uważają, że bursztyn warto na koniec natrzeć olejkiem migdałowym lub po prostu oliwką,
  • turkus - woda + soda oczyszczona,
  • opal - czyszczenie na sucho miękką szczoteczką,
  • agat, ametyst, jaspis, topaz - woda mydlana + amoniak + miękka szmatka
  • diament - mydlana woda + miękka szczoteczka
  • sztuczne kamienie - talk + miękka szczoteczka
Jubiler i jego praca - kamienie szlachetne
 Oceń wpis
   

Kamienie szlachetne są bardzo przez nas doceniane, a co za tym idzie - także przez jubilerów :). A czym one są? Kamienie szlachetne, nazywane także kamieniami jubilerskimi są to wartościowe i rzadko spotykane, czyste, jednorodne i przezroczyste odmiany niektórych minerałów i skał. Oprawia się je w srebro, złoto oraz inne metale szlachetne. Do najbardziej znanych kamieni szlachetnych należą: diamenty, szmaragdy, rubiny, szafiry oraz topazy. Te mniej znane przeciętnemu zjadaczowi chleba (bo podejrzewam, że każdy jubiler ma te nazwy w paluszku :)) to między innymi: aleksandryt, akwamaryn, heliodor, morganit, turmalin, beryl, cymofan.

Zaskoczony jestem, że kamieniem szlachetnym nazywa się także bursztyn - przecież jest to nic innego jak żywica? Kamienie o nieco mniejszej twardości i trwałości, a w związku z tym o mniejszej wartości jubilerskiej nazywa się kamieniami ozdobnymi. Są to m.in jaspis, agat i malachit. W kolejnych postach mam zamiar przybliżyć nam właściwości chociaż niektórych z wymienionych kamieni.