Jubiler i jego praca - zwężanie obrączek
 Oceń wpis
   

Witam po dłuższym okresie nieobecności :) Będąc niedawno w Lublinie stwierdziłem, że branża jubilerska naprawdę świetnie się w tym mieście rozwija. Dla nas klientów to bardzo dobry znak - bo przecież im więcej punktów sprzedaży - tym większe poszanowanie klienta.

Tak jak nadmieniłem w którymś z wcześniejszych postów postarałem się o zdjęcia chociaż niektórych narzędzi wykorzystywanych przez jubilerów. Przeszukiwałem sieć i wreszcie znalazłem! Przeczesując wyniki wyszukiwania w Google na frazę "zwężanie obrączek" natknąłem się na stronę pana Tadeusza Dylaka - zdecydowanie polecam. Oto adres: http://dylaktadeusz.wordpress.com. Na stronie tej znajdziesz naprawdę sporo zdjęć przedstawiających narzędzia stosowane w pracowniach złotniczych.

Biżuteria - zrób to sam
 Oceń wpis
   

Szukając w internecie informacji na temat pacy jubilera znalazłem bardzo ciekawy filmik na temat wykonywania biżuterii samemu. Ze względu na jego dużą wartość dydaktyczną postanowiłem go tu zamieścić :) Na samym początku filmu pani prezentuje narzędzia, które będą potrzebne każdemu, kto chce sobie zrobić biżuterię samemu (różne rodzaje kombinerek, pilniki itp) oraz gotowe elementy, z których takie ozdoby się wykonuje (np. tak zwany drut z pamięcią). Reszta to już kwestia wyobraźni! Film ma niecały rok a wyświetleń miał już prawie 4 tys. :)

Jubiler i jego praca - Tytan
 Oceń wpis
   

   Planujecie małżeństwo? Zastanawiacie się jakie obrączki ślubne u jubilera wybrać? Najlepsze będą takie, które będą nie tylko symbolem miłości i piękna... ale i trwałości. Świetnie w tej roli spełniają się tytanowe obrączki ślubne. Dlaczego?

   Otóż biżuteria tytanowa nie tylko pięknie lśni metalicznym blaskiem. Ma jeszcze dwie, bardzo istotne cechy: jest lżejsza od złota, czy srebra, a do tego o wiele bardziej wytrzymała. Oczywiście nie znaczy to, że nie ulegnie zarysowaniu. To, że metal, z którego wykonaną biżuterię nosimy jest używany także przy produkcji statków kosmicznych wcale nie gwarantuje uszkodzeń :) Biżuterię tytanową podobnie jak złotą czy srebrną należy zdejmować przed pracami domowymi i oczywiście nie wystawiać na wpływ detergentów.

   Co ciekawe czysty tytan (bo jest pozyskiwany z tlenku) jest ciągliwy - niestety temperatura topnienia jest przeraźliwie wysoka, bo 1649 stopni Celcjusza. Najbardziej znana własność chemiczna tytanu to jego doskonała odporność na korodowanie. Warto też wiedzieć, że metal ten jest odporny na środowisko kwaśne.

   Być może spytasz: "Ciekawe tylko, czy ten 'kosmiczny' tytan nie wpływa źle na organizm..." Okazuje się, że tytan jest nietoksyczny nawet w dużych dawkach i nie ma żadnego wpływu na ludzki. Szacuje się, że każdego dnia spożywa 0,8 mg tytanu, ale większość nie jest przyswajana przez organizm. Bardzo jestem tylko ciekaw, jak wygląda proces wykonywania z tego niesamowitego metalu biżuterii...

   Może w niedalekiej przyszłości przejdę się do któregoś z jubilerów w Lublinie i co niecoś się dowiem. A może uda mi się pstryknąć zdjęcie?  :) To już by była rewelacja.

Komentarze do postów na temat zawodu jubilera
 Oceń wpis
   

Witam.

Niestety komentarze do tego bloga zaczęły być spamowane przez firmy jubilerskie z Lublina. Bezpowrotnie uniemożliwiam zamieszczanie komentarzy. Przykro m.

Acha! Wypowiedzi jednego z czytelników nie usunąłem ze względu na wydaje mi się bezinteresowność wypowiedzi :)

Autor

Jubiler i jego praca - złoto
 Oceń wpis
   

Powszechnie używanym w jubilerstwie kruszcem jest oczywiście złoto. Połyskujące słonecznym blaskiem, złote lub białe przyciąga nasz wzrok i kusi swoim pięknem. Dobry jubiler wykonujący swój zawód z pasją potrafi wykonać ze złota zachwycające obrączki ślubne, pierścionki, zawieszki, kolie czy kolczyki.

Wydobycie złota w skali światowej jest ogromne. Szacuje się, że dotychczas wydobyto ok. 150 tysięcy ton tego cennego kruszcu. Oczywiście nie jest on wykorzystywany tylko do wyrobu biżuterii. Ze względu na swoje właściwości chemiczny i fizyczne złoto jest powszechnie wykorzystywane na przykład w elektronice - chociażby do produkcji procesorów albo w protetyce. Najbardziej jest jednak doceniany ze wzgledu na jego stabilne ceny.

Próba złota to sposób określenia zawartości w stopie, wyrażonej w promilach. Dla przykładu: jeśli stop zawiera 50% czystego złota, to mówimy, że jest to złoto próby 500.

Czyste złoto jest bardzo miękkie, by wykonać z niego na przykład obrączki ślubne i - aby było twardsze - domieszkowane jest innymi metalami. Aby wprowadzić pewne standardy w ilości złota w stosunku do domieszeki, wprowadzono tzw. próby złota:

  • pierwsza próba złota - 960
  • druga próba złota - 750
  • trzecia próba złota - 585
  • czwarta próba złota - 500
  • piąta próba złota - 375
  • szósta próba złota - 333

Podobnie postępuje się ze srebrem - ale o zastosowaniu tego metalu w jubilerstwie opowiemy już w następnym poście :)

Jubiler i jego praca - granulacja i filigran
 Oceń wpis
   

Pisząc o rozmaitych technikach powszechnie stosowanych przez jubilerów nie sposób pominąć granulacji oraz filigranowania. Na czym one polegają?

Otóż biżuterii nie wykonuje się przecież tylko za pomocą odlewów. Dosyć często widzi się na przykład łańcuszek wykonany z połączonych, misternie wykonanych drobniutkich drucików - to właśnie jest filigranowanie. Granulowanie (nazwa łatwa do skojarzenia :)) natomiast służy często do wykończenia ozdób robionych wcześniej wspomnianą metodą. Polega ono na wykonaniu ze złota lub srebra maleńkich kuleczek. Następnie za pomocą lutu jubiler nanosi je na powierzchnię tworząc przepiękne wzory.

Obie te techniki mają rozmaite zastosowanie. Granulowanie stosuje się przecież często w produkcji pierścionków, kolczyków czy zawieszek. Nie raz i nie dwa widzieliśmy też zapewne piękne kolie zdobione między innymi maleńkimi złotymi albo srebrnymi granulkami.

Na tym poście kończymy przybliżanie technik stosowanych w jubilerstwie. W następnych zajmiemy się natomiast kruszcami, które każdy jubiler wysoko ceni - stara się jak najlepiej wydobyć tkwiące w nich piękno. Są to między innymi platyna, złoto i srebro.

Komentarze (0)
Jubiler i jego praca - cuzelowanie
 Oceń wpis
   

Zawód jubilera czasem może przypominać pracę rzeźbiarza. Bo nie wystarczy tylko zrobić odpowiedni odlew. Trzeba jeszcze wykonać cuzelowanie.

Posługując się różnego rodzaju dłutkami nadaje kruszcom odpowiedni kształt a potem okrasza je pięknymi wzorami. Cuzelowanie jest to właściwie nadawanie biżuterii ostatecznych kształtów, jest to doprowadzenie produktu do pożądanego rezultatu. Surowy odlew ma nierówności, niedokładności. Często jest tak, że jubiler pragnie, aby powierzchnia obrączki czy pierścionka miała określoną fakturę. Typowe narzędzia stosowane do cuzelowania to między innymi: punce cyzelerskie, najzwyczajniejsze w świecie dłutka, skrobaki, młotki, czy w czasach rozwoju technologicznego - specjalne tarcze do polerowania.

Oczywiście rozmaitość narzędzi jubilerskich jest ogromna. Samych dłut jest mnóstwo rodzajów. To, co my nazwalibyśmy po prostu dłutem, jubiler lublin nawie w zależności od budowy na przykład: zdzierakiem, równiakiem, półgładzikiem, gładzikiem czy jedwabnikiem - bo pilników nie tylko stosowanych w jubilerstwie jest rodzajów mnóstwo :)

 

Komentarze (0)
Jubiler i jego praca - pozłacanie
 Oceń wpis
   

W dawnych czasach na połyskujące ozdoby mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. Dzięki pewnym technikom stosowanym przez jubilerów na misternie wykonane błyskotki dzisiaj może sobie pozwolić prawie każdy. Jedną z takich metod jest pozłacanie.

Oczywiście pierścionek, czy obrączka nie jest wykonany wtedy w całości ze złota. Po prostu jubiler pokrywa swój miedziany, czy srebrny wyrób cienką warstewką cennego kruszcu. Efekt ten osiąga się w różny sposób - może to być elektroliza lub tak zwana metoda tamponowa. Niektórzy zaś najzwyczajniej w świecie wykorzystują specjalną farbę zawierającą w sobie sproszkowane złoto.

Oczywiście pozłacane pierścionki, łańcuszki, zawieszki, kolczyki czy kolie mają zasadniczą wadę - cienka warstwa złota się zetrze. Niemniej jeśli jakiejś kobiety nie stać na biżuterię z litego złota - ozdoby pozłacane są świetną alternatywą :) A kupić można je dosłownie wszędzie - w samym Lublinie też. Jedną z najbardziej znanych firm jubilerskich jest apart. Oczywiście za markę trzeba słono płacić :)

Biżuteria - nasza wizytówka na webtree.com.pl

Jubiler i jego praca - grawerowanie
 Oceń wpis
   

W poprzednim poście pokrótce zajęliśmy się metodą złocenia miedzi lub srebra. Teraz opowiemy o innej technice także bardzo popularnej w jubilerstwie - o grawerowaniu. Na czym polega ta technika?

Grawerowanie jest to wykonywanie na rozmaitych powierzchniach odpowiednich zarysowań. Graweruje się symbole, daty, a często całe sformułowania. Szczególnie popularne w Polsce są misternie grawerowane obrączki ślubne. Małżonkowie mają często wygrawerowane na swoich obrączkach od wewnątrz  imię oraz datę urodzenia swojego partnera małżeńskiego, jakiś bliski sercu cytat, lub nawet podpis ukochanej osoby.

Co ciekawe grawerowanie jest jedną z najstarszych technik zdobniczych. Wykorzystuje się do tego rylce o rozmaitych kształtach i ostrzach. W grawerowaniu ręcznym wykorzystuje się też obróbkę metalu zwaną skrawaniem. W miarę rozwoju techniki grawerowanie jak zresztą wiele innych zawodów przybrało inne oblicze. Obecnie bardzo popularne jest grawerowanie poprzez trawienie rozmaitymi kwasami albo nawet rytowanie laserem - dzięki temu współczesne zdobienia są jeszcze bardziej misterne.  Bardzo interesujące jest też to, że w dawnych czasach grawer nie koniecznie musiał być jubilerem, mógł na przykład pracować w drukarni przy wyrobie czcionek.

Komentarze (0)
Jubiler i jego praca - złocenie
 Oceń wpis
   

Zawód jubilera raczej nie należy do łatwych. Aby jego wyroby cieszyły się popytem u klientów, nie dość, że wyrabiający je musi mieć zmysł artystyczny to jeszcze musi mieć dobrze opanowane określone techniki stosowane w jubilerstwie. Jedną z takich powszechnie stosowanych technik jest złocenie - inaczej mówiąc galwanizacja.

Galwanizacja jest to pokrywanie dowolnej powierzchni cieniutką warstwą jakiegoś pierwiastka. Można to robić w rozmaity sposób. Jeśli mamy do czynienia z metalami - a jubiler przecież ma - złocenie będzie się przeprowadzać elektrolitycznie, chemicznie lub tamponowe. Czasem też po prostu maluje się powierzchnie specjalną farbą zawierającą sproszkowane złoto - tą technikę również nazywa się złoceniem.

W technice jubilerskiej złocenie jest powszechnie używane ze względów marketingowych. Wielu ludzi nie byłoby stać na przedmioty zbytku wykonane ze złota, ale na tak samo wyglądające, choć mniej trwałe pierścionki, sygnety, kolczyki, wisiorki czy łańcuszki wykonane z miedzi lub srebra, a pokryte cienką warstwą złota wielu może sobie już pozwolić. W kolejnych postach omówimy sobie inne techniki powszechnie stosowane w jubilerstwie.

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |