Biżuteria z topazem
 Oceń wpis
   

Witam ponownie.

W ostatnim poście omawialiśmy cechy topazów. Zgodnie z tradycją zamieszczam teraz film prezentujący biżuterię z topazem. W tym przypadku są to pierścionki i zawieszki. Życzę miłego oglądania.

 

 

Jubiler i jego praca - Topaz
 Oceń wpis
   

Kolejnym kamieniem szlachetnym, minerałem dosyć rzadko występującym w przyrodzie, a cenionym przez jubilerów i kolekcjonerów jest topaz. Jego nazwa pochodzi podobno od greckiego słowa "topazos" = dosł.  "poszukiwać", a także z sanskypcji Topas = ogień i nawiązuje do pomarańczowo - złotej barwy i blasku szlachetnych odmian tego minerału. A występuje ich sporo. Występują na przykład: topaz scherry, hiacynt, topaz imperial, topaz syberyjski, szafir brazylijski, szafir wodny, rubin brazylijski czy diament niewolników.

Omawiane przez nas kamienie szlachetne występują między innymi w: Brazylii, Sri Lance, Pakistanie, Uralu, Madagaskarze oraz Mozambiku. Co ciekawe topazy można także znaleźć w Polsce. W naszym kraju występuje on w Górach Izerskich, Karkonoszach, w okolicach Strzegomia oraz Strzelina. Największym okazem jest topaz umieszczony w insygnium władzy rządu Portugalii. Zdjęcia zamieszczone poniżej prezentują rozmaite okazy topazów pochodzących z różnych stron świata. Natomiast, w którymś z przyszłych postów zajmiemy się zastosowaniem topazów do wyrobu ekskluzywnej biżuterii.

Jubiler i jego praca Topaz - ekskluzywna biżuteriaTopaz z PakistanuKamienie szlachetne stosowane w biżuterii - topaz

Biżuteria ze szmaragdem
 Oceń wpis
   

Jak wygląda biżuteria ze szmaragdami? Pokazane jest to na prezentacji poniżej. Wisiorki, kolczyki czy pierścionki. Naprawdę piękne.

Szmaragdy z Brazylii - zdjęcia
 Oceń wpis
   

 

 

 

 

 

szmaragd z brazylii - jubiler blog Lublinkamienie szlachetne wykorzystywane w jubilerstwie - szmaragd brazylijski

Szmaragdy z Kolumbii - zdjęcia
 Oceń wpis
   

szmaragdy kolumbijskie, jubiler lublin - biżuteria złota oraz srebrna, tytanowa, pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne, zawieszki, kolczyki, srebro, złoto, naprawa

szmaragdy kolumbijskie, jubiler lublin - biżuteria złota oraz srebrna, tytanowa, kamienie szlachetne w Lublinie

szmaragdy kolumbijskie, blog jubilerski.

Szmaragd wydobyty w Kolumbii. Jubiler w Lublinie prezentuje rozmaite kamienie szlachetne

Jubiler i jego praca - szmaragd kolumbijski
 Oceń wpis
   

Czym jest szmaragd kolumbijski?

Jest to po prostu jedna z odmian szmaragdu. Szmaragd kolumbijski charakteryzuje się przede wszystkim soczystym zielonym kolorem. Jego nazwa pochodzi od państwa, na terenie którego najczęściej występuje - Kolumbii. Turystom ten kraj kojarzy się podobno przede wszystkim z dwiema rzeczami: kawą oraz oczywiście szmaragdami. I to właśnie tutaj wydobyto największy, nadający się do obróbki przez jubilera szmaragd.

Ze względu na swoje wyjątkowe, tajemnicze piękno szmaragdy są nie tylko cenione przez jubilerów, ale także przez kolekcjonerów. Ponieważ opracowano proces produkcji szmaragdów syntetycznych, zamiast kamienia szlachetnego łatwo jest kupić podróbkę. Dlatego najlepiej ich zakupu dokonywać w salonie jubilerskim. A oto i zdjęcia szmaragdów wydobytych w Kolumbii:

szmaragd, kamienie szlachetne stosowane w jubilerstwie

Jubiler i jego praca - cyrkonia
 Oceń wpis
   

   Chyba każdy widział jak wygląda cyrkonia. Biżuteria wysadzana tymi kamieniami jest dosyć popularna. Czym są cyrkonie?

   Choć wygląda bardzo ładnie, cyrkonia jest kamieniem syntetycznym, czyli nie występującym w przyrodzie. Po raz pierwszy pojawiła się w handlu podobno w 1973 roku. Dopóki nie wyprodukowano diamentów syntetycznych uchodziła za najlepszą imitację diamentu. Tak naprawdę laik i tak nie odróżni prawdziwego diamentu od cyrkonii :) Największymi producentami cyrkonii są: Rosja, Stany Zjednoczone oraz Szwajcaria.

Cyrkonia - jubiler Lublin blog

   Oczywiście w zależności od rodzaju domieszki uzyskuje się rozmaite odmiany cyrkonii mogące wyróżniać się różnymi barwami (od pomarańczowej do niebieskiej). Od roku 1976 kamienie te w zupełności zdominowały rynek jubilerski. Obecnie z cyrkoniami wykonuje się na przykład obrączki ślubne, pierścionki, zawieszki, spinki, łańcuszki, kolie itd.

   Obecnie w pracowniach jubilerskich powszechnie wykorzystuje się rozmaite kamienie syntetyczne imitujące na przykład rubin czy szafir (wyprodukowane pierwszy raz już w 1877r.).

 

Wisiorek z bursztynem - tutorial c.d.
 Oceń wpis
   
Muzeum bursztynu w Gdańsku
 Oceń wpis
   

Zachęcam do obejrzenia pięknej kolekcji biżuterii (i nie tylko )z bursztynem znajdującej się w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Jeśli po obejrzeniu tej prezentacji stwierdzasz, że chciałbyś nabyć biżuterię z bursztynem, polecam tę stronę: Biżuteria Lublin

Jubiler i jego praca - bursztyn
 Oceń wpis
   

Bursztyny cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Aby się o tym przekonać wystarczy na przykład przejść się w sezonie letnim na ulicę Mariacką (zwaną ulicą Bursztynową) w Gdańsku. Tutaj aż tłoczno od zagranicznych turystów poszukujących charakterystycznej, bałtyckiej pamiątki. Ręka zdolnego jubilera potrafi wydobyć z bryły bursztynu niesamowite piękno.Chyba w każdym salonie jubilerskim znajdziemy rozmaitą biżuterię z osadzonymi bursztynami.

Bursztyn znany jest także pod nazwami: jantar lub amber. Jest to kopalna żywica  drzew iglastych, a w rzadszych przypadkach żywicujących liściastych drzew z grupy bobowców. Największa znaleziona do tej pory bryła bursztynu pochodzącego z morza bałtyckiego waży prawie 10kg!

Odmian bursztynu jest sporo, bo aż 60. Najczęściej spotykany jest bursztyn o barwie żółtej. Niektóre odmiany bursztynu to: bałtycki, birmit, bursztyn dominikański, aikait, bursztyn japoński oraz symetyt.

Pierścionek z bursztynem - jubiler, biżuteria lublin

 

Bałtycka odmiana bursztynu według szacunków liczy sobie około 40 mln lat!

A oto i niektóre właściwości bursztynu bałtyckiego:

 * bursztyn bałtycki jako jedyny wśród żywic kopalnych zawiera dużo (od 3-8%) kwasu bursztynowego, najwięcej w korze, swojej zewnętrznej warstwie; wyjątek stanowi bardzo rzadko znajdowany w okolicach Gdańska gedanit
    * w dotyku jest ciepły
    * ogrzany w dłoni przyjemnie pachnie
    * przy potarciu ładuje się ujemnie
    * pali się jasnym płomieniem wydzielając zapach podobny do kadzidła
    * łatwo poddaje się obróbce mechanicznej
    * gwałtownie podgrzany pęka
    * temperatura mięknienia ok. 150 °C
    * topi się on przy temperaturze 350 °C
    * bursztyn poddaje się barwieniu przy pomocy substancji organicznych, a także syntetycznych
    * bursztyn można poddawać termicznemu procesowi klarowania oraz barwienia, kształtowania i prasowania

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |