Biżuteria z białego złota
 Oceń wpis
   

Czym jest białe złoto? Białe złoto wyglądem przypomina srebro lub platynę.  Biżuteria z niego wykonana cieszy się bardzo dużą popularnością. Modne są na przykład obrączki ślubne wykonane z dwóch rodzajów złota: białego oraz żółtego.

Historia białego złota liczy sobie już zgoła 100 lat. Zostało ono wynalezione w Pforzheim (znany niemiecki ośrodek złotniczy). Udało się tam odbarwić złoto. Wykorzystano w tym celu dwie metody i właśnie ze względu na nie dokonuje się podziału białego złota na:

- białe złoto palladowe (stop złota i palladu - zobacz "jubiler i platyna")

- białe złoto niklowe (stop złota z niklem).

Dzięki temu, że białe złoto ma wszystkie własności wymagane dla wyrobu biżuterii oraz innych przedmiotów zdobniczych, bardzo szybko na stałe przyjęło się w złotnictwie. Problemu nastręczał tylko fakt, że metale nieszlachetne, takie jak nikiel nie były do tej pory stosowane w złotnictwie, ale dzięki licznym przeprowadzonym doświadczeniom obecnie można sporządzić różne stopy białego złota nawet w bardzo skromnej pracowni złotniczej. Chociaż warto przy tym wspomnieć, że wykonanie białego złota nastręcza trudności związanych z różnymi temperaturami topnienia. Mianowicie temperatura topnienia niklu wynosi 1455 st. C, natomiast złoto paruje już w temperaturze powyżej 1250 st. C. Ale cóż to znaczy dla zdolnego, doświadczonego jubilera :). Jeśli natomiast chcemy przeprowadzić obróbkę termiczną stopu białego złota, należy bardzo uważać, gdyż białe złoto jest bardzo wrażliwe na szybkie zmiany temperatury.

Bibliografia: "Złotnictwo i probiernictwo" Dr Franciszek Zastawniak

Aktualny kurs złota, platyny i srebra
 Oceń wpis
   

Aktualne (z dnia 21 stycznia bieżącego roku) kursy głównych metali mających zastosowanie przy produkcji biżuterii.

Złoto: 3 866,4587 PLN/uncja

Platyna: 5199.50 zł PLN/uncja

Srebro: 79.40 zł PLN/uncja

Od czasu do czasu na blogu będę podawał aktualne kursy tych metali. Będą się one znajdować w utworzonej do tego celu kategorii.

 

 

 

Jubiler i platyna
 Oceń wpis
   

Z początku niedoceniana, obecnie w Polsce droższa od złota średnio o 30 %. Jest to metal o wyjątkowym kolorze: ma barwę białą z niebieskawym odcieniem. Platyna (symbol chemiczny Pt) topi się dopiero w temperaturze 1770 stopni C (dla porównania temperatura topnienia złota wynosi 1064,2). Aby stopić platynę trzeba użyć palnika wodoro - tlenowego lub gazowo - tlenowego. Na powietrzu platyna praktycznie się nie zmienia, co ciekawe nawet po wyżarzeniu nie zmienia swojego wyglądu.

Co ciekawe platyna została odkryta stosunkowo niedawno, bo w roku 1735. Dokonał tego Antoni Ulloa (hiszpański podróżnik, astronom, pisarz) w Kolumbii. Już sama nazwa odkrytego pierwiastka wskazuje na to jak pogardliwie traktowano ten nowo - odkryty metal. Nazwa "platyna" pochodzi od hiszpańskiego słowa "plata" - "srebro", zdrobniona na "platina" - dosł. "sreberko". Aby uniknąć zafałszowania złota platyną wydano nawet w latach 1735-1778 radykalną ustawę, która nakazywała całą wydobywaną razem ze złotem platynę zatapiać w morzu.

Oprócz samej branży jubilerskiej platynę stosuje się w przemyśle chemicznym jako katalizator lub do wyrobu rozmaitych naczyń laboratoryjnych, w zegarmistrzostwie oraz stomatologii.

Razem z platyną występują w przyrodzie metale, które razem z nią stanowią grupę nazywaną: platynowce. Jest to pallad, rod, ruten, osm oraz iryd. Chociaż z początku podobnie jak platyna były uważane za trudne do usunięcia zanieczyszczenia platyny, one także są obecnie powszechnie stosowane przez jubilerów przy produkcji biżuterii. Ale o tym opowiem dopiero w przyszłości.

Bibliografia: "Złotnictwo i probiernictwo" Dr Franciszek Zastawniak

Jak wyczyścić biżuterię złotą lub srebrną?
 Oceń wpis
   

Jak wyczyścić przykurzoną wiekiem (i nie tylko) biżuterię złotą lub srebrną? Niektórzy po prostu zlecają to jubilerowi. Ale jak najbardziej można to zrobić samemu. Warto obejrzeć filmik na ten temat. Pani trochę leje wodę, ale coś niecoś można się dowiedzieć :). Ponieważ umieszczanie filmiku zostało na YouTubie zablokowane, podaję link:

http://www.youtube.com/watch?v=7GZQa-_ZGZs

Bardzo ciekawy jest do tego filmu komentarz, pozwolę sobie zacytować:

"zamiast kupowac jakies plyny do bizuterii wystarczy do wyczyszcenia srebra, nalac do naczyna wody włożyc kawłek foli aluminiowej i wsypac soli kuchennej, włożycA279; bizuterie i potrzymac tam chwile, czysta chemia żadna filozofia". Hm, wato spróbować zabawy z ogniwem galwanicznym :).

Jak jubiler topi srebro?
 Oceń wpis
   

Jak wygląda topienie srebra w pracowni złotniczej? Ktoś zadał sobie na tyle trudu, żeby sfilmować ten proces oraz dodać do filmu kilka ciekawych opisów - dlaczego wykonuje określone czynności. Szamotowy tygiel, pręt z grafitu oraz palnik - i już można bawić się w jubilera!

Jubiler i jego praca - srebro
 Oceń wpis
   

Srebro posiada równie bogatą historię jak złoto. Wzmianki na temat tego metalu można znaleźć w najstarszych księgach ludzkości - np. w starożytnych Pismach Hebrajskich wchodzących w skład Biblii (ok. 2400 r.p.n.e. srebrem jako środkiem płatniczym posłużył się Abraham). To prawda, że srebro jest powszechnie wykorzystywane do produkcji biżuterii. W złotnictwie luty srebrne, czyli stopy srebra z miedzią, cynkiem lub kadmem stosowane są do wszystkich prawie prac. Obecnie biżuteria srebrna cieszy się dużą popularnością - wystarczy spojrzeć jak wiele jest w internecie sklepów, gdzie można kupić biżuterię srebrną on-line. Coraz bardziej popularna staje się także biżuteria hade made, którą przy odrobinie sprytu można wykonywać samemu (wyrabia się ją, kupując gotowe, srebrne elementy oraz kamienie ozdobne). Niemniej ze względu na swoje wyjątkowe właściwości srebro jest wykorzystywane w wielu innych dziedzinach.

Na przykład ze względu na właściwość sterylizacyjną srebra (drobnoustroje w zetknięciu z nim giną), jego związki wykorzystuje się do produkcji filtrów wodnych. Z kolei stopy srebra z palladem lub platyną wykorzystuje się od czasu do czasu w protetyce dentystycznej. A z kolei dodatek srebra do ołowiu akumulatorowego znacznie przedłuża żywotność akumulatorów. Azotan srebra wykorzystuje się między innymi do produkcji luster oraz termosów, a bromek srebra stosowało się w fotografii do produkcji klisz, filmów oraz papierów.

 

źródło: "Złotnictwo i probiernictwo" Dr Franciszek Zastawniak

Złotnictwo - ogółem
 Oceń wpis
   

Zgodnie z dosyć dosadną wskazówką jednego z odwiedzających tego bloga :) przy samych początkach jego egzystencji postanowiłem wyposażyć się w dodatkowe źródła dotyczące pracy złotniczej. Skarbnicą wiedzy na temat pracy jubilera, złotnika oraz wszystkiego, co jest związane z tą branżą niewątpliwie jest książka autorstwa dr Franciszka Zastawniaka zatytułowana "Złotnictwo i probiernictwo".

Nie dość, że autor zawiera naprawdę rzetelne informacje, to w dodatku ujmuje temat z dosyć wydaje się głębokim zaangażowaniem emocjonalnym. Weźmy choćby pod uwagę wstęp:

"Od najdawniejszych czasów rzemiosło złotnicze otoczone było szczególnym urokiem i tajemniczością, a zawód złotnika stawiano zawsze na jednym z pierwszych miejsc w hierarchii rzemieślniczej. Umiejętność przetapiania tak bardzo zawsze pożądanego przez ludzkość złota, umiejętność obróbki metali i kamieni szlachetnych oraz wykonywania z nich drogocennych, artystycznych przedmiotów budziła podziw i uznanie dla zawodu złotniczego.

Dzieła sztuki złotniczej, wytwarzane z kosztownych, prawie niezniszczalnych metali szlachetnych, zaspokajały najwybredniejsze wymagania i upodobania estetyczne człowieka".

Mam nadzieję, że korzystanie z wiedzy pana dr Franciszka Zastawniaka znacząco wpłynie na jakość mojego bloga :).

Jednocześnie zaznaczam od razu, że nie mam zamiaru żywcem przepisywać poszczególnych rozdziałów w/w książki jak to czyni bardzo wiele firm jubilerskich na swoich witrynach internetowych nie podając nawet informacji, że jest to cytat z czyjejś publikacji (nie jestem pewien czy to nie jest przypadkiem łamanie praw autorskich?). Wnikliwą wiedzą pana Zastawniaka mam zamiar się tylko podpierać, aby przybliżyć niektóre aspekty pracy jubilerów czy złotników. To by było na razie na tyle. :)

Największe diamenty świata
 Oceń wpis
   

Prezentacja największych diamentów znalezionych do tej pory. Szukając na ich temat informacji w internecie bardzo się zdziwiłem, jak niewiele wolno nam wiedzieć, o niektórych okazach...

Cullinan - największy znany diament, 3106 karatów, podzielony niestety na 105 mniejszych. Na jego temat trochę już pisałem w poście: Diament Cullinan

Excelsior - 995,2 karata, podzielony na 11 części i oszlifowany

Prezydent - 726,6 karata, pocięty na 29 części

Jonker - 726 karatów, podzielony na 15 części i oszlifowany.

Jubilee - 650,8 karata - został oszlifowany

Informacji na ich temat będę poszukiwał dalej. Za jakiś czas poinformuję Państwa o wynikach :). Pozdrawiam wszystkich czytających.

P. S.

Z chęcią udzieliłbym możliwości komentowania postów, ale spamy firm jubilerskich po prostu nie dają żyć...

 

Diament florencki
 Oceń wpis
   

Oglądając jako nastolatek robiące furorę filmy Indiana Jones'a o poszukiwaniu zaginionych klejnotów nie zdawałem sobie sprawy jak wiele w tych barwnych ekranizacjach prawdy. Historia wielu klejnotów faktycznie często jest zaskakująca, obfitująca w nagłe zwroty akcji. Wiele z tych drogocennych klejnotów, w którymś okresie swojego istnienia po prostu znika z areny dziejów. Tak też było z diamentem florenckim.

Historia diamentu florenckiego sięga imponująco daleko w przeszłość, bo co najmniej aż do XV wieku, kiedy to jego właścicielem był Ludwik Zuchwały - książę Burgundii. Niestety diament zaginął prawdopodobnie w wyniku bitwy pod Murten (bitwa między Szwajcarią, a Burgundią) w 1476 roku. Tamtego pamiętnego dnia Szwajcarzy zdobyli ogromnej wartości łupy wojenne, które podobno można podziwiać nawet dzisiaj w Muzeum Historii w Bermie. O dziwo omawiany przez nas diament florencki jakoś się zawieruszył. Został znaleziony przez jednego z żołnierzy i sprzedany za jednego guldena! Przez dłuższy czas ten ogromnej wartości klejnot, obiekt pożądania wielu wybitnych jubilerów przechodził z rąk do rąk za śmieszne pieniądze.

Kiedy diament zawędrował do Genui, został nabyty już za 10 tys. guldenów przez Ludwika II Moro Sforzy (regent Mediolanu). W ciągu kolejnych dwóch stuleci klejnot znajdował się w posiadaniu: papieża Juliusza II, Wielkich Książąt Toskanii, Franciszka I Lotaryńskiego (Wielki Książę Toskanii) oraz Karola I Habsburga. W roku 1918 razem z innymi prywatnymi klejnotami koronnymi cesarza Karola został wywieziony z Austrii. Od tamtej pory losy diamentu są nieznane. Któż wie? Może diament zdobi obecnie czyjąś ekskluzywną biżuterię?

Jubiler i jego praca - aleksandryt
 Oceń wpis
   

Kolejnym kamieniem szlachetnym mającym zastosowanie w produkcji biżuterii jest aleksandryt. Co ciekawe kamień ten został odkryty przypadkowo w XIX wieku w dolinie rzeki Tokowaja na Uralu. Jest to przezroczysta odmiana chryzoberylu.

Aleksandryty występują przede wszystkim w Rosji (na Uralu) - złoże w zasadzie jest już wyeksploatowane, na Sri Lance, w Brazylii, w Birmie, na Madagaskarze, na Tasmanii oraz w USA. Omawiany przez nas kamień szlachetny ma bardzo ciekawą właściwość - w zależności od rodzaju oświetlenia, zmienia barwy od zielonego po czerwony. Udało się już opracować technologię produkcji syntetycznych aleksandrytów mających zastosowanie między innymi przy produkcji laserów.

 

Alexandrite 2(Zimbabwe)

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |