Kursy metali szlachetnych
 Oceń wpis
   

Już ponad miesiąc minął od czasu jak ostatni raz sprawdzałem kurs złota, srebra oraz platyny. Cóż więc ciekawego?

Złoto:     4113.40 PLN/uncja

Platyna: 4889.00 PLN/uncja

Srebro:   98.94 PLN/uncja

Porównując te dane z wynikami z 06.04.2011 (tutaj) widać, że cena srebra wreszcie przestała rosnąć. Natomiast cena złota oraz platyny maleje. Raczej wątpliwe, żeby te notowania miały wpływ na ceny biżuterii złotej czy platynowej.

Komentarze (0)
Biżuria starożytnych Słowian
 Oceń wpis
   

Słowianie jest to najliczniejsza grupa w Europie. Należy do niej ludność Rosji, Ukrainy, Białorusi, Polski, Czech, Słowacji, Serbii, Chorwacji, Słowenii, Macedonii i Bułgarii. Jako taki wyklarowany początek kultury słowiańskiej datuje się na IV/V wiek naszej ery. Religijność Słowian była bezpośrednio związana z demonizmem oraz kultem przyrody - nic więc dziwnego, że przekonania te znalazły swoje odbicie w rozmaitych ozdobach, biżuterii.

Jedną z najczęściej znajdowanych odmian biżuterii to kabłączki skroniowe, wykonywane oczywiście ze złota, brązu, ołowiu lub srebra. Wśród biżuterii używanej w tej kulturze zaznacza się ogromna różnorodność. Bardzo modne były też naszyjniki z rozmaitych paciorków...

 

 

Komentarze (1)
Największy diament na świecie - Golden Jubilee
 Oceń wpis
   

Historia największego diamentu na świecie jest dosyć młoda. Diament Golden Jubilee został bowiem znaleziony w roku 1985 w jednej z kopalń diamentów w RPA. Niczym brzydkie kaczątko, inny, bo barwy brązowo - żółtej początkowo nie miał nawet imienia. Został poddany można by rzec, eksperymentalnym metodom fasetowania diamentów przez jubilerskiego specjalistę Gabriela Tolkowskiego. W efekcie powstało zdumiewające jubilerskie dzieło: diament o pięknej żółto - brązowej barwie - większy od dotychczasowego rekordzisty pod względem wagi - Gwiazdy Afryki - o 15.37 karatów (3,07 g). Diament Golden Jubilee ma masę 545,67 karatów!

W roku 1995 został on zakupiony przez grupę przedsiębiorców w Tajlandii (pod przewodnictwem niejakiego Henryka Ho), a następnie podarowany Królowi Tajlandii (Bhumibol Adulyadej) podczas 50 rocznicy jego koronacji w roku 1997 - wtedy to nadano mu szczytną nazwę. Co ciekawe, postarano się, aby diament został pobłogosławiony przez papieża Jana Pawła II, Najwyższego Patriarchę Buddyjskiego oraz Naczelnego Imama w Tajlandii. Klejnot początkowo planowano umieścić w berle królewskim, potem na królewskiej pieczęci. Klejnot nadal wchodzi w skład klejnotów koronacyjnych Tajlandii. Miejsce jego przetrzymywania nie jest obecnie znane (czemu nie ma się co dziwić :)).

Szacunkowa wartość klejnotu to 4 - 12 milionów dolarów. Swoją drogą przykre jest, że choć społeczeństwo Tajlandii jest ubogie, to ich rząd jest właścicielem największego diamentu na świecie :(.

Komentarze (3)
10 największych diamentów na świecie
 Oceń wpis
   

Pasja jubilerska - diamenty. Film prezentuje dziesięć największych pod względem wagi diamentów na świecie. Warto obejrzeć :)

 

Na temat drugiego co do wielkości diamentu, już pisałem w tym poście: Gwiazda Afryki. O pozostałych sukcesywnie będę zamieszczał opisy w najbliższej przyszłości. Oczywiście znajdowano większe diamenty, tyle, że często musiały być one rozcięte ze względu na niemożliwość ich zastosowania w jubilerstwie ze względu na różne wady.

Komentarze (2)
Średniowieczne ozdoby stołów
 Oceń wpis
   

W średniowiecznych Niemczech, Francji czy Anglii bardzo dużą wagę przykładano do tego, aby honorowe miejsce przy stole było oznaczone stojącą przy nim jakąś wyszukaną ozdobą wykonaną metodą złotniczą. W zależności od regionu rolę takich ozdób pełniły złote, srebrne, lub pozłacane miniatury statków, puchary z przykrywką, czy bogato zdobione solniczki. W Victoria and Albert Museum w Londynie można obejrzeć ozdobę nazwaną Burghley Nef.  Jest to jedna z najpiękniejszych stołowych ozdób XV - wiecznej Francji. Została wykonana w Paryżu mniej więcej w 1482r. przez Pierre'a le Flamarda.

Burgley Nef - ozdoba średniowiecznego francuskiego stołu wykonana metodą złotniczą

Wbrew pozorom jest to solniczka :) Miejsce na sól znajduje się na podwyższonym pokładzie na rufie statku.

Komentarze (0)
Sztuka starożytnych Majów
 Oceń wpis
   
Komentarze (0)
Kurs złota, srebra oraz platyny
 Oceń wpis
   

Aktualne kursy metali:

Złoto:     4 069,4198 PLN/uncja

Platyna: 5092.21 PLN/uncja

Srebro:  108,1015 PLN/uncja - obserwując notowania srebra na przestrzeni dwóch lat można zauważyć, że od końca marca 2009 r. cena srebra stale rośnie. Obecnie cena srebra jest najwyższa od co najmniej ośmiu lat.

Komentarze (0)
Biżuteria Majów - ognista sadzawka
 Oceń wpis
   

Intrygujące odkrycie. Na początku ubiegłego stulecia w meksykańskiej miejscowości Jukatan odkopano świętą sadzawkę starożytnych Majów. Znajduje się ona wśród ruin jednego z ich najważniejszych miast, a jednocześnie centrum religijnym - Chichen Itza.

Znaleziska dokonał Edward Thompson. Ów niewielki zbiornik wodny nazywa się obecnie między innymi Ognistą Sadzawką lub Sadzawką Ofiarną. Majowie wrzucali do niej rozmaite kosztowności, jako ofiary dla boga deszczu, aby wybłagać od niego upragniony w czasie suszy deszcz. Niestety oprócz kunsztownych płaskorzeźb, ozdób i biżuterii, rolę ofiar pełnili ludzie...

Wśród licznych przedmiotów wykonanych metodą złotniczą znajdują się tam dosyć nietypowe okazy biżuterii, na przykład w postaci złotych osłon na oczy lub usta. Oglądając wykonywaną przez nich biżuterię nietrudno jest zauważyć zamiłowanie starożytnych Majów do oceanów, mórz i zwierząt w nich żyjących.

Złota biżuteria Majów

Od niedawna znaleziska te są już dostępne dla ogółu odbiorców. Obecnie można je obejrzeć na wystawie w Muzeum Sztuki w Saint Luis. Jeśli nie masz możliwości się tam w najbliższym czasie wybrać, to zachęcam do obejrzenia filmiku:

 

Źródła:

www.artdaily.com

"Klejnoty Świata" autor: Nance Fyson

Inne artykuły na temat starożytnej biżuterii:

Biżuteria Majów

Biżuteria w starożytnej Asyrii

Biżuteria w starożytnej Grecji

Biżuteria - starożytny Egipt

Komentarze (1)
Biżuteria Majów
 Oceń wpis
   

Informacje na temat cywilizacji Majów na ogół cieszą się dużym zainteresowaniem. Największa świetność tej kultury przypada na okres od III w.p.n.e. - XV w.n.e.; jak nietrudno się domyśleć, znajduje ona odbicie w wytwarzanej biżuterii, czy innych nietypowych ozdobach wykonywanych przez tamtejszych rzemieślników.

Życie majów było bezpośrednio związane z ich religią. Centrum religijnym Majów, mającym największe dla nich znaczenie była Świątynia Inskrypcji w Palenque. W 1952 roku odkryto tam sarkofag jednego z władców. Wśród umieszczonych wewnątrz rozmaitych darów ofiarnych znajdowała się tak zwana maska Pana Słońca Paskala. Została ona wykonana techniką mozaikową z jadeitu, muszli oraz obsydianu (maskę można obejrzeć na własne oczy w American Museum of Natural History in New York).  Można ją zobaczyć na tym filmiku w drugiej minucie:

 

 

Majowie byli też mistrzami płaskorzeźby. Dla swoich władców wykonywali misterną biżuterię wykonaną z jadeitu oraz innych kamieni.

Komentarze (2)
Paul Storr - prezentacja
 Oceń wpis
   

Jedyny film na temat srebrnych wyrobów tego artysty jaki znalazłem w YouTubie :)

Komentarze (0)
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |