Aktualne kursy metali
 Oceń wpis
   

Złoto:    5460.80  PLN/uncja - notujemy wzrost 660 zł w ciągu zaledwie dwóch tygodni

Platyna: 5473.10 PLN/uncja

Srebro:     127.25 PLN/uncja

Komentarze (0)
Biżuteria Inków
 Oceń wpis
   

Kultura Inków potrafi zafascynować. Z odkryć archeologicznych wynika, że to starożytne imperium obejmowało obszar dzisiejszego Peru, Boliwii, Ekwadoru oraz częściowo Chile. Okres jego świetności datuje się na XIV w.n.e.

Jak powszechnie nam obecnie wiadomo Inkowie wydobywali potężne ilości złota, a także srebra. Co ciekawe samo złoto darzyli nabożną czcią - uważali bowiem, że ma ono w sobie moc słońca. Wynikało to między innymi z legendy o stwarzaniu. Głosi ona, że "w pradawnych czasach z nieba spadły na ziemię trzy jaja: złote, srebrne i miedziane. Z ich wnętrza wyszli na świat kolejno: dostojnicy, księżniczki i ludzie gminu"  (Klejnoty Świata - Nancy Fyson). W tamtejszej kulturze bardzo popularne były kamienie szlachetne w postaci szmaragdów (art. "Jubiler i jego praca - szmaragd kolumbijski"). Niestety złotnicze bogactwa imperium Inków zostały splądrowane przez hiszpańskich konkwistadorów, którzy wszelkie metale szlachetne przewozili do rodzimego kraju, a następnie przetapiali. Całe szczęści odgórnie zabroniono wtedy plądrowania cmentarzy - dzięki temu do naszych czasów przetrwała choć namiastka świetności w/w cywilizacji - tradycyjne pochówki inkaskich władców były bardzo bogate.

Złoto należało się tylko najwyższym społecznie klasom. Pałace były pokrywane płytami ze złota, tu i ówdzie stały posągi ludzi oraz zwierząt w całości wykonane ze złota lub srebra. Jak wyglądały takie wyroby? Jakimi technikami złotniczymi posługiwali się Inkowie? Odpowiedź na te pytania wkrótce...

Komentarze (0)
Kursy metali - co nowego?
 Oceń wpis
   

Co nowego możemy zaobserwować w cenach cennych kruszców?

Złoto:    4795.20 PLN/uncja - notujemy wzrost 300 zł w ciągu zaledwie dwóch tygodni

Platyna: 4844.70 PLN/uncja

Srebro:     112.05 PLN/uncja

Cena złota w UE wzrasta. Pewien wpływ mają na to problemy finansowane we Włoszech. Włochy jako drugie po Grecji mają największe zadłużenie w Europie (119% PKB). Co o tym myśleć?

Komentarze (0)
Jubiler a srebro
 Oceń wpis
   

Srebro jest znane nam już od najdawniejszych, starożytnych czasów. Nie tylko był stosowany w wyrobie ozdób, ale też jako środek płatniczy. Zakres technik, metod rzeźbienia w srebrze na przestrzeni wieków był ogromny. Nie sposób omówić rozmaitych stylów przewijających się poprzez kolejne epoki.

Na temat powiązaniu zawodu jubilera i złotnika ze srebrem ciekawie się wypowiedziano w książce "Srebra XV - XX wieku":

"Im odleglejsza epoka, tym trudniej dziś przedstawić ówczesną sztukę rzeźbienia w srebrze, zanim bowiem kruszec ten stał się szeroko dostępny w Europie po odkryciu jego złóż w Ameryce, był równie rzadko spotykany jak złoto i inne metale szlachetne, a jego kształtowanie i obróbką zajmowali się tylko złotnicy.

W czasach renesansu złotnik sam dokonywał obróbki metali, sam łączył je i wzbogacał innymi elementami, takimi jak kamienie szlachetne, emalie, kość słoniowa. Słowem - musiał posiadać umiejętność stosowania wszystkich technik służących do wyrobu okazałych i zbytkowych przedmiotów.

Tymczasem na początku XVII wieku powstały odrębne dwa zawody: jubilera i złotnika tworzącego przedmioty ze srebra. Zabiegi, jakim poddawano wówczas metal, ograniczały się niemal wyłącznie do podstawowych technik znanych już w starożytności, a służących uzyskaniu przedmiotów o różnorodnym kształcie i przeznaczeniu. Zaliczano do nich: kucie, wykonywanie reliefów, cyzelowanie i rytownictwo, a więc metody, jakimi artyści posługiwali się od niepamiętnych czasów w cel u kształtowania i zdobienia metalu według własnych upodobań".

Srebrna zastawa

Bibliografia:

"Srebra XV-XX wieku"

Autorzy: Dora Liscia Bemporad, Carla Cerutti, Marina Fortunat, Sergio Landi, Anna Lorena Manzetti, Daniela Mascetti, Alessandra Mazzanti

Komentarze (0)
Kursy metali
 Oceń wpis
   

Złoto:    4480.30 PLN/uncja

Platyna: 4957.20 PLN/uncja

Srebro:     109.50 PLN/uncja

Komentarze (0)
Jubiler - niebezpieczny zawód?
 Oceń wpis
   

Zawód jubilera czy złotnika chyba od zawsze cieszył się bardzo dużą renomą. Cóż się dziwić, rzemiosło to przecież wymaga nie tylko sporych zdolności manualnych, ale też sporej wiedzy na temat procesów chemicznych. Do tego dochodzi jeszcze zmysł artystyczny, który ma przecież decydujące znaczenie w tej branży.

Niestety wraz z pewnymi przywilejami związanymi branżą, praca jubilera jest dosyć niebezpieczna. Otóż jubilerzy i ich zakłady są łakomym kąskiem dla złodziei, którzy szukają łatwego łupu. Nie ma roku, żeby w Polsce nie odnotowano takiego napadu. Na przykład tego miesiąca rozpoczął się proces trojga sprawców napadu na jubilera z Wrocławia. Niestety kradzież zakończyła się zabójstwem...

Głośny napad na jubilera miał miejsce ponad dwa lata temu w Lublinie. Dwóch młodych ludzi dokonało napadu na sklep jubilerski mieszczący się przy ul. Lubartowskiej. Wybrali porę największego ruchu w centrum Lublina. Sprzedawczyni była tak zszokowana napadem, że odwieziono ją do szpitala. Właściciel zakładu jubilerskiego oszacował straty na bagatela 150 tysięcy złotych! Podobnej kradzieży ledwo uniknął lubelski jubiler z ul. Świętoduskiej. W zeszłym roku dwóch zamaskowanych mężczyzn weszło do zakładu i użyło siły w stosunku do dwojga sprzedawców. Po chwilowej szarpaninie uciekli bez łupu.

Cóż. Każdy medal ma dwie strony...

Komentarze (2)
Co nowego w cenach złota, platyny i srebra?
 Oceń wpis
   

Ceny złota i platyny w stosunku do poprzedniego tygodnia lekko zmalały. Natomiast cena srebra znów nieśmiało pnie się w górę...

Złoto:    4443.70 PLN/uncja

Platyna: 4943.40 PLN/uncja

Srebro:     107.97 PLN/uncja

Komentarze (0)
Najdroższe dzieło sztuki w historii!
 Oceń wpis
   

Platynowa czaszka, a w niej 8601 diamentów o łącznej wadze 1106 karatów (dla porównania Wielka Gwiazda Afryki ma 530,2 karatów). W centralnym miejscu czaszki umieszczony jest piękny różowy diament o wadze 52 karatów. Twórcą tego awangardowego dzieła jest światowej sławy angielski jubiler i artysta Damien Hirst.

Diamentowa czaszka - jubilerskie dzieło sztuki

To kontrowersyjne dzieło sztuki otrzymało nazwę "Hirst-Love-Of-God", co w tłumaczeniu znaczy "Na miłość boską". Nazwa podobno wywodzi się od słów, które miała wypowiedzieć matka artysty patrząc na jedno z jego poprzednich dzieł: "Na miłość boską! Co wymyślisz następnym razem?" Wartość samych diamentów wykorzystanych w tej nietypowej rzeźbie to ok. 20 mln Euro. Czy postawiłbyś sobie takie cudo na kominku? :)

Komentarze (0)
Kursy metali na dzień 12 lipca br
 Oceń wpis
   

Jak w tytule. Czas na aktualne kursy metali:

Złoto:     4482.50.00 PLN/uncja - obserwujemy wzrost ceny złota o ponad 300 zł. w stosunku do 15.06 br

Platyna: 4984.70 PLN/uncja

Srebro:     101.94 PLN/uncja

Komentarze (0)
Mistrzostwa świata w poławianiu bursztynu zakończone
 Oceń wpis
   

Minął weekend, mistrzostwa świata w poławianiu bursztynu zostały zakończone. Wygrała je pani Karina Zachara zbierając bursztynowy plon w postaci 420 gram bursztynowych odłamków. W finale wzięło udział w sumie 20 zawodników (do eliminacji stanęło ok. 400 osób).

Jantar - Jubiler Lublin

W Jantarze można znaleźć o tej porze roku sporo bursztynu. Niemniej najlepsza pora na ich poławianie to okres jesienno zimowy, kiedy to występują sztormy. Wtedy na plaży jest aż gęsto od poszukujących tego cennego kruszcu. Wśród pomorskich jubilerów, bursztyn ma wzięcie. W zasadzie biżuterię z bursztynem można kupić prawie u każdego jubilera. W Lublinie też :). Kupując w salonie jubilerskim biżuterię z bursztynem warto wiedzieć, że nierzadko mamy do czynienia z przetapianym bursztynem. Ale czy ma to dla nas jakieś znaczenie. I tak wygląda pięknie.

A jak szukając bursztynu podczas wakacji można go rozpoznać? Jeśli mamy wątpliwości, można go potrzeć o ubranie i sprawdzić, czy będzie przyciągał kawałki papieru :)

Komentarze (0)
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |