Porównanie sklepów ze srebrną biżuterią
 Oceń wpis
   

Witam po krótkiej przerwie :). Dziękuję wszystkim odwiedzającym za udział w ankiecie dotyczącej biżuterii, w której gustujecie. Jej wyniki pokazują, że jednak przeważająca ilość odwiedzających bloga to osoby preferujące biżuterię srebrną. W związku z tym w najbliższym czasie postaram się zrobić zestawienie sklepów internetowych ze srebrną biżuterią. Porównamy ceny oraz funkcjonalności.

Zapraszam wkrótce!

Komentarze (1)
20 Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii...
 Oceń wpis
   

W dniach od 20 - 23 marca (od środy do soboty) br odbyły się Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich. Z tej branżowej imprezy skorzystało ok. 500 firm z Europy oraz innych krajów. Program został przygotowany dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Rzeczoznawców Jubilerskich, Wysoką Radą Diamentów z Antwerpii, Pomorską Izbą Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu, Międzynarodowymo Stowarzyszeniem Bursztynników oraz Stowarzyszeniem Twórców Form Złotniczych.

W piątek odbyło się sympozjum, na którym została poruszona między innymi kwestia występowania złóż bursztynu bałtyckiego oraz metod ich badania. W sobotę program sympozjum obejmował na przykład najnowsze odkrycia w badaniach archeologicznych oraz prezentację kolekcji bursztynów w muzeach oraz kolekcjach autorskich.

Oczywiście tych kilka informacji to szybki skrót. Więcej u źródła: http://amberif.amberexpo.pl/

Komentarze (0)
Spinel czy rubin?
 Oceń wpis
   

Który z przedstawionych poniżej kamieni jest rubinem, a który spinelem?

Spinel

Rubin


Przyznacie, że wcale nie łatwo rozróżnić :). I nie tylko nam nastręcza to trudności. Jeszcze do niedawna znawcy tematu często spinel uważali za rubin, przez co w wielu klejnotach koronnych mamy piękne spinele o kolorze czerwonym, choć przez wieki sadzono, ze to rubiny. Dlaczego tak łatwo pomylić te kamienie?

Zarówno rubin jak i spinel pochodzą z tej samej gromady tlenków i występują często obok siebie. Spinel sklasyfikowano jako samodzielny minerał dopiero, gdy poznano dobrze skład chemiczny, czyli ponad 100 lat temu. Ciekawostką jest, że w Birmie, gdzie wydobywa się najpiękniejsze spinele rozpoznano poprawnie już w XVI wieku. Spinel tworzy kryształy izometryczne. Zawiera tlenek magnezu, tlenek glinu oraz domieszki chromu, cynku, żelaza oraz manganu. To domieszki stanowią o barwie spilitu. Kolory w jakich występuje są bardzo bogate: czerwień, niebieski, brunatny, zielony, żółty czy czarny. Oczywiście w najróżniejszych odcieniach. Obecnie występuje w Birmie, Sri Lance, Tanzanii i Tadżykistanie.


Przykładem wspomnianej na wstępie niedostrzegalnej gołym okiem różnicy pomiędzy rubinem a spinelem, jest rubin umieszczony w brytyjskiej koronie królewskiej. Nad Mniejszą Gwiazdą Afryki znajduje się Rubin Czarnego Księcia o masie 170 karatów, który okazał się spinelem.

Tu jest link do pięknego zdjęcia korony http://www.ruby-sapphire.com/black-princes-ruby.htm :)
 

Dziś prawie każdy może sobie pozwolić na posiadanie biżuterii ze spinelem, ponieważ od 1910 roku produkowany jest spinel syntetyczny.

Komentarze (0)
Kopalnia diamentów w Jakucji - filmiki
 Oceń wpis
   

W nawiązaniu do jednego z wcześniejszych postów podaję linki do ciekawych filmów na temat kopalni diamentów w Jakucji. Robią wrażenie :).

http://www.youtube.com/watch?v=je2fjG68gyU - rosyjski reportaż

http://www.youtube.com/watch?v=jBCGCK5izJY - zdjęcia z lotu ptaka, trochę danych

http://www.youtube.com/watch?v=LEkhSs1I5E8 - zdjęcia kopalni w postaci slajdów

Komentarze (0)
Decoupage - ciekawa alternatywa dla złotnictwa
 Oceń wpis
   

Ludzie w całej historii swojego istnienia zdradzają zamiłowanie do rozmaitych ozdób. Mamy wrodzony zmysł piękna, który chcemy na nowo zaspokajać. Właśnie dlatego złotnictwo od prawieków tak bardzo cieszy się popularnością. Niestety na ozdoby wykonane ze złota, srebra czy drogocennych kamieni szlachetnych wielu nie mogło sobie pozwolić. Czy miliony takich osób rezygnowały więc z noszenia ozdób? Oczywiście, że nie. Zawsze szukano metod, aby bez dodatkowych kosztów upiększać siebie oraz swoje otoczenie. Chyba najlepszym tego dowodem jest technika zdobienia przedmiotów o nazwie decoupage.

Jest to wyjątkowy rodzaj sztuki, pokazujący, że człowiek z dusza artysty z niczego może zrobić COŚ, i to coś będzie miało niebagatelny wygląd. Styl decoupage przywędrował do Europy najprawdopodobniej z Chin, gdzie zajmowali się nim ludzie mieszkający na wsi, którzy rzecz jasna na ogół nie mieli dostępu do wyrobów złotniczych czy jubilerskich. Przedmioty ozdobione w stylu decoupage, polakierowane, aby uzyskać wysoki połysk pojawiły się już w XVII wieku na dworze francuskim, gdzie spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem. Potem technika ta, była modna także w Anglii, gdzie przyjęła się na dobrze wśród uboższej części społeczeństwa.

Dlaczego tak popularny?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że przedmioty w stylu decoupage są bardzo ładne (oczywiście w zależności od jakości wykonania oraz pomysłu). Z drugiej natomiast strony są bardzo niedrogie w wykonaniu (w przeciwieństwie do złotej czy srebrnej biżuterii), natomiast sam proces ich tworzenia jest na tyle prosty, że wystarczy kilka godzin nauki i już w zaciszu domowym możemy bawić się w artystę. W polskim internecie aż roi się od stron czy blogów, które w całości są poświęcone tej sztuce zdobienia. Dostępne są także wideo - kursy, dzięki którym możemy uczyć się dekupażu on-line.

Na czym polega decoupage.

Decoupage polega na wycinaniu papierowych lub papiero-podobnych ozdób, a następnie nanoszeniu ich na modernizowane powierzchnie. Oczywiście potrzebne są do tego odpowiednie farby akrylowe oraz kleje i lakiery, dzięki którym powierzchnia ozdabianego przedmiotu może być gładka jak szkło i trwała. Najchętniej dekorowany, obrabianym w tym celu materiałem jest drewno, choć techniką tą można ozdabiać praktycznie wszystkie powierzchnie, nawet szkło (przykład zaprezentowany poniżej).

Decoupage na szkle

Zdjęcie pochodzi ze strony http://pasjadecoupage.pl. Kopiowanie surowo zabronione.

Rzecz jasna w zależności od struktury powierzchni, decoupage może mieć różną trwałość.

Oczywiście przedmioty wykonane w technice decoupage są tylko ozdobami. Nie zastąpią one prawdziwych złotniczych przedmiotów, czy biżuterii, niemniej stanowią bardzo ciekawą alternatywę oraz urozmaicenie, które przecież w życiu na ogół bardzo lubimy :).

Komentarze (0)
Rosyjska Jakucja - diamentowa żyła
 Oceń wpis
   

W azjatyckiej części Rosji mieści się najbardziej znany w Rosji ośrodek wydobycia diamentów. Przez wiele lat niewielkie miasteczko Mirny było ukryte przed ciekawskimi oczami świata. Podobno nie było nawet zaznaczone na żadnej mapie. Dlaczego? Otóż mieści się tam bardzo obfita w drogocenne złoża odkrywkowa kopalnia diamentów. Wartość wielu okazów tam wydobytych szacuje się nie raz na miliony dolarów.

Inną, położoną w regionie Jakucji niezwykle bogatą kopalnią diamentów jest Trubka Udacznaja. Jest to jedna z największych kopalni odkrywkowych diamentów na świecie. Jej głębokość to ponad 600 metrów!

Komentarze (0)
Złoto, srebro, czas - targi biżuterii i zegarków
 Oceń wpis
   

W dniach od 5 do 7 października br odbyła się kolejna, tym razem już 13 edycja targów biżuterii i zegarków Złoto Srebro Czas. Prawdziwa gratka dla jubilerów z całej Polski! Targi odbyły się w Warszawskim Centrum Expo XXI. Liczne wystawy, prezentacje rozmaitych wzorów biżuterii i ekskluzywnych modeli zegarków jak co roku przyciągnęły mnóstwo osób z branży jubilerskiej i zegarmistrzowskiej.

Jedną z wystaw cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem była wystawa "Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem". Zaprezentowano mnóstwo eksponatów biżuterii i innych ozdobnych przedmiotów codziennego użytku wykonanych z bursztynu. Wystawa została zorganizowana przez Polską Akademię Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie oraz Międzynarodowe Centrum Targowe. Prezentację tą, uzupełnioną o kolejne, bardzo ciekawe okazy można będzie oglądać do 31 maja 2013r.

Podczas edycji targów Złoto Srebro Czas przyznawane są prestiżowe nagrody, takie jak medale za "Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego" czy  Nagroda Ministra Gospodarki na Najlepszy Wyrób Targów. Honorowy tytuł Złotnika Roku otrzymała pani Iwona Lis-Filipczyk - znana w branży jubilerskiej projektantka biżuterii.

Komentarze (0)
Park - kopalnia diamentów w Arizonie
 Oceń wpis
   

Własnoręcznie znaleźć diament? To byłoby fascynujące przeżycie! Okazuje się, że jak najbardziej jest to możliwe. W Stanach Zjednoczonych w stanie Arkansas znajduje się wyjątkowy park o powierzchni mniej więcej 17 hektarów, gdzie kto chce, może po uiszczeniu odpowiedniej opłaty pobawić się w poszukiwacza diamentów. Pierwszy diament został tutaj znaleziony w 1906 roku.

Na teren parku możemy wnieść nawet swoje wymyślne narzędzia, pod warunkiem, że nie będą to narzędzia elektroniczne. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 7 dolarów. Uprawnia on do zabawy przez cały dzień. Odpowiednie narzędzia można też rzecz jasna wynająć na miejscu. Na terenie parku znajdują się diamenty w kolorze białym, brązowym oraz żółtym. W prawdzie są one zbyt małe, by je pociąć czy oszlifować, niemniej mogą stanowić piękną ozdobę biżuterii w formie naturalnej.

 

Znalezione diamenty są bezpłatnie certyfikowane. Oczywiście należą one do znalazcy :).

Komentarze (0)
Labradoryt
 Oceń wpis
   

Czas na przybliżenie charakteru kolejnego kamienia ozdobnego, a jest nim Labradoryt. Kamień ceniony w jubilerstwie, ale nie tylko. Ma on zastosowanie między innymi także w
produkcji ceramiki i w rzeźbiarstwie. Z ankiety "W jakiej biżuterii gustujesz" widać już, że większość czytelników bloga wybiera w pracowniach jubilerskich biżuterię wykonaną ze srebra. Labradoryt jest tym minerałem, który świetnie się komponuje właśnie ze srebrną biżuterią.

Labradoryt
Wisior z Labradorytem

Zdjęcia zamieszczone dzięki uprzejmości: http://lunamin-bizuteria.blogspot.com/

Nazwa i odkrycie

Minerał, którego znamy pod nazwą Labradoryt został odkryty i opisany prawie trzysta lat temu. Jego nazwa pochodzi od miejsca, w którym występuje najczęściej - od półwyspu
Labrador (wschodnia Kanada). Występuje także w USA, Australii i Finlandii. Co ciekawe labradoryt występuje także w pewnych skałach głębinowych wydobywanych w Polsce.

Charakterystyka

Labradoryt może być bezbarwny, biały, szary czy zielony. O jego wyjątkowym pięknie decyduje głęboki połysk, w którym możemy zazwyczaj dostrzec odcienie błękitu, fioletu, zieleni lub nawet złota. W skład tego minerału wchodzą przede wszystkim: albit, anortyt oraz glinokrzemian wapnia.

 

 

Komentarze (0)
Dwa lata istnienia bloga
 Oceń wpis
   

Czas leci nieubłaganie. Dopiero dzisiaj zwróciłem uwagę, na fakt, że 27 lipca minęły dokładnie dwa lata od założenia mojego jubilerskiego bloga. Sporo się on zmienił od tamtego czasu. Było to możliwe między innymi dzięki konstruktywnej krytyce, którą od czasu do czasu słyszałem, a którą chętnie brałem po uwagę.

Oto kilka danych statystycznych, które mnie satysfakcjonują :):

Liczba wpisów: 162

Liczba komentarzy: 76

Liczba wszystkich odsłon bloga: 166832

Dziękuję Wam za uwagę i czas, który spędziliście na czytaniu ciekawostek jubilerskich!

 P.S. Zachęcam do udziału w ankiecie "W jakiej biżuterii gustujesz?" - zamieszczona jest w kolumnie po prawej stronie.

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |