Jak wybrać odpowiednie obrączki?
 Oceń wpis
   

 Obrączki to jak wspominaliśmy w jednym z artykułów symbol wierności i oddania swojemu partnerowi małżeńskiemu. Jak zatem wybrać odpowiednią obrączkę i pracownię w której ją zamówimy?

Obecnie na rynku aż roi się od jubilerów oferujących nam swoje wyroby. W prezentowanych przez nich katalogach możemy znaleźć praktycznie wszystko- od prostych klasycznych wzorów do bardziej skomplikowanych. Jak zatem zabrać się za szukanie obrączek?

 

Po pierwsze- ustal budżet

Jak wiemy pieniądze to podstawa zatem istotne jest żebyśmy wiedzieli, ile możemy wydać na zakup obrączek. Od tego będzie zależało na jakie modele możemy sobie pozwolić

Po drugie- wybierz model

Jakie obrączki Wam się podobają- klastyczne czy bardziej nowoczesne? Z zaokrąglonymi brzegami czy ostrymi? I z jakiego koloru złota planujecie wykonać tą biżuterię- czy będą to obrączki jednolite, a może z kilku kolorów złota? Jeśli z kilku rodzajów to z których kolorów- białego, żółtego a może czerwonego? Pomocne w wyborze modelu mogą się okazać katalogi internetowe firm jubilerskich a także inne obrazki znalezione w internecie- kilka wzorów zamieszczamy także poniżej.

Poza tym warto popytać znajomych, zobaczyć jak ich wzory prezentują się na ich rękach, zapytać o ich praktyczność. Przy wyborze modelu i wzoru warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół- jeśli wybierzemy model z bardzo skomplikowanym wzorem możemy mieć problem z ewentualnym dokonywaniem zmian w rozmiarze w przyszłości. Po prostu trudniej jest zmniejszyć czy powiększyć obrączkę, która wykonana jest w kilku kolorów złota czy posiada skomplikowane nacięcia. Taka operacja może okazać się bardzo kosztowna o ile w ogóle uda się estetycznie są wykonać.

Po trzecie- wybierz odpowiedniego jubilera

Kiedy już wiemy czego szukać trzeba znaleźć odpowiedniego jubilera. Warto odwiedzić kilka firm, żeby móc porównać ceny. Często niewielkie pracownie jubilerskie posiadają lepsze ceny od popularnych sieciówek dlatego nie należy się obawiać i zaglądać też w takie miejsca. Profesjonalny jubiler powinien być w stanie doradzić nam odnośnie wybranego przez nas modelu, w fachowy sposób zdjąć miarę z palców i dobrać rozmiar.

Obrączki to rzecz, która powinna nam wystarczyć do końca życia. Dlatego lepiej poświęcić więcej czasu i wybrać taką, która będzie zarówno ładna jak i praktyczna.

 

 

Komentarze (0)
Obrączka - odwieczny symbol wiecznego oddania
 Oceń wpis
   

Obrączka to piękny symbol miłości i oddania. Czy wiecie, że kształt obrączki miał symbolizować połączenie dwojga ludzi na wieki. Już w starożytnym Egipcie wymieniano się pierścieniami podczas uroczystości zaślubin. 

Dzisiaj kształt, rodzaj materiału obrączek są naprawdę dowolne. Wszytko zależy od fantazji i upodobań partnerów. 

Obrączki

obrączki

obraczki

obrączki

Komentarze (1)
Blue Moon Diamond
 Oceń wpis
   

 Na początku tego roku dotarła do nas niesamowita wiadomość w kopalni Cullinan wydobyto jeden z najrzadszych i najcenniejszych diamentów na świecie - Blue Moon Diamond. Ważył prawie 30 karatów i miał przepiękny niebieski kolor.

Dziś może już go podziwiać cały świat. Po obróbce jubilerskiej waży już jedyne 12 karatów, ale i tak jest jednym z najdoskonalszych i największych diamentów błękitnych. Wartość tego diamentu szacowana jest na 26 mln dolarów. Do stycznia 2015 roku można oglądać ten diament na wystawie w Los Angeles. 

Zobaczcie filmik: http://youtu.be/Jlx5PyMu5nY

 

Komentarze (1)
Growing Jewelry – biżuteria „rosnąca”
 Oceń wpis
   

 Uwielbiacie ciekawa biżuterię i jednocześnie jesteście miłośnikami przyrody? Jeśli tak, to kolekcja biżuterii Growing Jewelry, którą stworzył Hafsteinn Juliusson islandzki designer jest specjalnie dla Was.

 

Już od kilku lat, na stronie http://www.hafstudio.is/, można zakupić srebrny pierścionek lub łańcuszek z mchem. Jak to wygląda? Otóż zamiast kamienia w pierścionku lub zawieszce łańcuszka, znajduje się odrobina mchu, który normalnie rośnie. Należy go podlewać, nawozić pielęgnować jak własny ogród. Dostępne są także pierścionki na cztery palce, dzięki czemu można mieć więcej zieleni na wyciągnięcie ręki;)

Przyznacie, że bardzo pomysłowe?! Za pierścionek na jeden palec trzeba zapłacić 150 , choć mech ma rosnąc do 8- 12 miesięcy. No cóż za innowacyjność i oryginalność trzeba płacić!

 

Komentarze (0)
Jajo Faberge znalezione na targach staroci
 Oceń wpis
   

Pewien handlarz złomu pochodzący z USA, kupił na targach staroci złote jajo za które zapłacił 14tys$. Był przekonany, że jajo sprzeda jako złom metali szlachetnych. Jednak po wielu próbach okazało się, że nikt nie chce go odkupić. Wspominany mężczyzna postanowił poszukać informacji o zakupionym przedmiocie w Internecie. Jakież mogło być jego zdziwienie, kiedy dowiedział się, że jajo może być jednym z kolekcji jaj Faberge, jubilera pracującego na dworze cara Rosji. Aby upewnić się co do autentyczności przedmiotu, mężczyzna skontaktował się z londyńską firmą jubilerską Warski. Po obejrzeniu zdjęć oraz samego przedmiotu okazało się, że jajo jest prezentem jaki w 1887 roku car Aleksander III podarował swojej małżonce Marii Fiodorownie. Wartość znalezionego jaja oszacowano na ponad 30 milionów dolarów.

Historia jaj Faberge sięga 1884 roku. Wtedy właśnie car Aleksander III postanowił z okazji świąt wielkanocnych sprawić prezent swojej żonie w postaci jaja zawierającego jakąś niespodziankę. Po śmierci cara jego syn kontynuował tradycję zamawiania jaj na Wielkanoc.

 

Jajko Faberge

Jajko Azow: Photo of Memory of Azov Egg, by User:Stan Shebs

 

Peter Carl Fabergé tworząc jaja inspirował się wydarzeniami historycznymi takimi jak np. otwarcie kolei transsyberyjskiej. Do roku 1917 powstało 71 jaj z czego 52 lub 54 trafiły do rodziny carskiej.

W czasie rewolucji większość jajek carskich- bo tak też są nazywane, zaginęła. Kto wie, gdzie znajdzie się następne...  

Komentarze (1)
Poznawanie tajemnic Lubelszczyzny - Skarb z Basonii
 Oceń wpis
   

Zamek Lubelski

Zamek w Lublinie

 

Ostatnio odwiedzili nas znajomi, którzy przyjechali z zachodniej części Polski. Nigdy wcześniej nie byli na na Lubelszczyźnie, więc choć pogoda nie dopisywała zabraliśmy ich na spacer po Lubelskiej Starówce. Z przerażeniem stwierdziliśmy, jak niewiele mamy do powiedzenia naszym gościom o zabudowaniach na Starym Mieście, ich historii itd. A przecież Lublin to bardzo ciekawe miasto jest o czym opowiadać. Po wyjeździe naszych gości przyszła więc pora na refleksje. Postanowiliśmy poszerzyć nasza wiedzę. Aby nie poprzestać tylko na teoretycznych rozważaniach, postanowiliśmy ruszyć w miasto. Pierwszym celem było Muzeum na Zamku. Okazało się, że w sobotę wejście do Muzeum jest darmowe. Zakupiliśmy tylko audio przewodniki, aby odnieść większą korzyść ze zwiedzania i zniknęliśmy w korytarzach Zamku.

Wystawa na Zamku

Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Są wystawy malarstwa, tkanin, ceramiki, monet. Nam najbardziej spodobała się wystawa Działu Archeologii. Nie będę opisywać wszystkich eksponatów, bo to nie tematyka tego bloga, ale opowiem Wam o znalezisku ściśle związanym z jubilerstwem.

Bardzo zaskoczyła nas informacja, że na terenach Lubelszczyzny odkryto naprawdę stare znaleziska archeologiczne w postaci biżuterii i różnych ozdób. Jednym z najbardziej cenionych i znanych odkryć jest Skarb bursztynu z Basonii. Informacja ta była szczególnie bliska dla mnie ponieważ jakiś czas temu bardzo często bywałam w Basonii. Uwielbiam tą wieś ze względu na ludzi ją zamieszkujących i jej położenie. Basonia znajduje się nad samym brzegiem Wisły, na wzniesieniu. Wielokrotnie przemierzaliśmy teren wzdłuż rzeki, a nawet na półwyspach, powstałych z powodu obniżenia poziomu wody, organizowaliśmy imprezy przy ognisku. Nie wiedziałam jednaj wówczas, że w Basonii można znaleźć takie skarby.

Odkrycia tego największego skarbu dokonała przypadkowo armia austro-węgierska podczas budowy okopów w 1914 roku. Znaleziono wówczas około 300 kg brył surowca bursztynowego i około 30 kg gotowych paciorków. Skarb ten pochodzi z połowy V wieku. Dostał się na ziemie lubelskie podczas transportu towarów Wisłą znad morza. Bursztyn pochodzi z Bałtyku. Na wystawie w Muzeum znajduje się najbardziej imponujący sznur bursztynów. Paciorki mają różne kształty, są gładkie, z ornamentem oraz tarczowate, wypukłe określane jako typ basoński. Niestety nie mogę Wam zaprezentować zdjęć, gdyż ekspozycje można fotografować tylko na użytek prywatny.

Na wystawie można zobaczyć także inne cenne znaleziska. Mam nadzieję, że moja relacja będzie stanowić dla Was wystarczającą zachętę, by odwiedzić Muzeum Lubelskie na Zamku. Dla nas to nie koniec przygody z historią Lublina i Lubelszczyzny. Przed nami jeszcze kilka wypraw , m.in. do Muzeum Historii Miasta Lublina mieszczącego się w Bramie Krakowskiej. Jeśli dowiemy się o kolejnych ciekawostkach związanych z jubilerstwem, to z pewnością Was o tym poinformujemy.   

Komentarze (0)
Zegarek jako biżuteria
 Oceń wpis
   

 

Dawniej zegarek był nieodłącznym "towarzyszem" człowieka. Dziś, jego podstawową rolę, jaką jest odmierzanie czasu, spełnia wielofunkcyjny telefon komórkowy. Jednak wielu z nas nadal korzysta z zegarka, tylko teraz pełni on rolę eleganckiej biżuterii. 

Dobrze dobrany zegarek może stanowić bardzo gustowne dopełnienie naszego stroju. Oczywiście rodzaj zegarka zależy od naszych upodobań, jednak warto pamiętać, że są zegarki wieczorowe, wizytowe, sportowe czy codzienne. Należy więc mieć kilka zegarków w swojej kolekcji, aby móc dobrać zegarek do sytuacji.  Zegarek stanowi szczególnie ważny element ozdobny dla mody męskiej. Panowie nie mają bowiem zbyt wielkiego wyboru jeśli chodzi o biżuterię. Zegarek jest symbolem prestiżu i elegancji.

Projektanci znanych marek wiedząc o zmieniającej się funkcji zegarka, przygotowują często naprawdę ekskluzywne kolekcje. Przykładem może być linia zegarków Chic i Ornament marki Doxa, które wysadzane są diamentami, a tarcze niektórych modeli wykonane są z masy perłowej.  Jeśli więc wydaje Ci się, że Twoja biżuteria jest niekompletna, to może należy ją uzupełnić o kilka modeli zegarków.

Komentarze (3)
Kolejna edycja targów Złoto Srebro Czas
 Oceń wpis
   

To już czternasta edycja targów biżuterii i zegarków w Warszawie przy ul. Prądzyńskiego. Targi odbyły się w dniach 4-6 października (dwa tyg. temu). Można było obejrzeć najnowsze trendy w tej niezwykłej sztuce, jaką jest tworzenie biżuterii.

Tego typu targi są świetną okazją dla polskich twórców biżuterii artystycznej do promowania swoich produktów. Imprezę odwiedzili bowiem inwestorzy z takich państwa jak USA, Chiny, Włochy czy Austria. Organizatorem targów są Międzynarodowe Centrum Targowe oraz Pracownia Sztuk Plastycznych.

Targi jubilerskie w Krakowie
 Oceń wpis
   

W dniach od 13 - 15 2013 czerwca odbyła się czwarta edycja letnich targów jubilerskich JUBINALE. Imprezy JUBINALE mają na celu nie tylko zapewnić komunikację między producentami biżuterii, a firmami dystrybucyjnymi. Spotkania te sprzyjają wymianie doświadczeń między jubilerami oraz złotnikami. Są też z założenia idealnym miejscem dla młodych, utalentowanych rzemieślników, którzy chcą pokazać swój kunszt światu. Targi służą także promocji aktualnych trendów zegarkowych. W bieżącym roku patronatem honorowym targów zostali: Pan Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Pan Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Pan Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Program uwzględniał całe spektrum branży jubilerskiej i złotniczej:

- biżuteria złota oraz srebrna

- biżuteria z kamieniami szlachetnymi oraz bursztynami

- biżuteria fantazyjna

- kamienie szlachetne

Sporo miejsca poświęcono także zagadnieniom związanym z prasą branżową, a nawet sejfami.

 

 

Komentarze (0)
Dobra wiadomość - sprawcy napadu na jubilera zatrzymani
 Oceń wpis
   

W październiku 2012 roku czterech mężczyzn dokonało napadu na sklep jubilerski kradnąc biżuterię wartą kilkaset tysięcy złotych. Do napadu doszło w województwie dolnośląskim. Sprawcy zostali zatrzymani w zeszłym tygodni - grozi im 12 lat więzienia. Więcej informacji można przeczytać tutaj:

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/wroclaw/policja-zatrzymala-sprawcow-napadu-na-jubilera,1,5458240,wiadomosc.html.

Sklepy jubilerskie ze względu na niewielkich rozmiarów ale bardzo wartościowy towar są niestety łakomym kąskiem dla złodziei. Tak było chyba odkąd ludzkość zaczęła się zachwycać świecidełkami :(.

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |