Srebrna biżuteria - Paul Storr
 Oceń wpis
   

Pracownie złotnicze XIX wieku specjalizowały się w tworzeniu nie tyle srebrnej biżuterii, ile bogato zdobionych zastaw stołowych do podawania kawy czy herbaty. Trend ten zaczął się rozwijać, jak się można domyśleć, wraz z dostarczaniem do Europy różnych produktów z krajów zamorskich, tj. kawa, herbata czy czekolada. Szczególnie w Anglii i Stanach Zjednoczonych zaczęło powstawać mnóstwo srebrnych dzbanków, czajników z podstawkami czy obficie zdobionych cukiernic.

Rewolucja przemysłowa znalazła swoje odbicie także w pracy jubilerów i złotników. Mianowicie wynalezienie maszyny parowej sprawiło, że produkcja biżuterii i innych przedmiotów ze srebra stała się tańsza.

Jednym z najbardziej cenionych angielskich złotników był tytułowy Paul Storr (1771-1844r). Kunsztu złotniczego zaczął się uczyć już w wieku czternastu lat w jednej z londyńskich pracowni złotniczych. Storr wykonywał piękne, srebrne zastawy dla księcia Jerzego. Stąd obecnie jego kunsztowne srebrne przedmioty można obejrzeć między innymi w pałacu Buckingham.

Srebrna zastawa stołowa

Srebrna biżuteria

Komentarze (0)
Aktualne kursy złota, platyny oraz srebra
 Oceń wpis
   

Sprawdzając aktualne kursy złota, platyny oraz srebra jakoś już przywykłem, że cena srebra ciągle rośnie (dane z dnia 25 marca). Pod koniec stycznia bieżącego roku, gdy zacząłem interesować się kursami tych metali cena srebra wynosiła 79.40 zł PLN/uncja. To oznacza, że srebro podrożało u nas w ciągu dwóch miesięcy o 35%...

Złoto: 4 081,83 PLN PLN/uncja

Platyna: 4925.21 PLN/uncja

Srebro: 107,11 PLN PLN/uncja

Komentarze (0)
Poszukiwanie złota w Arizonie
 Oceń wpis
   

Szkoda, że w polskim rzekach nie można znaleźć samorodków złota...

Komentarze (0)
Średnio 350 czytelników dziennie - dzięki :)
 Oceń wpis
   

Bardzo mi miło podać do wiadomości, że średnia odsłon mojego bloga to od kilku tygodni ok. 350 dziennie. Może nie jest to zawrotna popularność, ale dzięki za zainteresowanie :). Pozdrawiam zaglądających tu.

Komentarze (4)
Jak pokolorować srebrną biżuterię?
 Oceń wpis
   

Chciałbyś, aby Twoja srebrna biżuteria nabrała więcej kolorków bez użycia farby? Jeśli masz trochę czasu i zacięcia, a lubisz chemiczne eksperymenty, można spróbować metody elektrochemicznego anodowania - :) tylko tak strasznie brzmi. Roztwór, którego się do celu używa jest żrący, więc podczas wykonywania eksperymentu należy nosić odpowiednie rękawice. Jest też nieco toksyczny, więc należy go trzymać z dala od dzieci oraz zwierząt. Aby otrzymać pożądaną ciecz  należy w szklanym naczyniu zmieszać dwie łyżki wodorotlenku sodu i jedną łyżką siarki z pół szklanki wody (~ 100 ml). Mieszać przez około dziesięć minut, aż roztwór zmieni kolor na pomarańczowy (jeśli roztwór nie zmienia koloru, należy go nieco podgrzać, choć i to nie zawsze może po móc ze względu na różne rodzaje siarki). Następnie przefiltrować roztwór w celu usunięcia nadmiaru siarki.

Następnym krokiem jest przystąpienie do "kolorowania" naszej biżuterii :). Do tego celu potrzebna jest bateria (np. typu "paluszek") oraz dwa kabelki, które są przymocowane do biegunów baterii. Dotykając ich końcami do zanurzonej srebrnej biżuterii dokonujemy elektrochemizy.

Tą metodą srebrne przedmioty, takie jak chociażby srebrna biżuteria można zabarwić na zielono, pomarańczowo z odcieniami czerwieni oraz fioletu.

Jak po kolei wykonać te czynności, dobrze pokazuje poniższy filmik:

 

 

Komentarze (3)
Jak wygląda wydobycie złota?
 Oceń wpis
   

Złoto - metal ceniony od wieków, pożądany przez wielu także w naszych czasach. Cóż, nikt z nas by się nie obraził, gdyby dostał sztabkę złota :). Zachęcam do obejrzenia filmiku ukazującego złoto - od wydobycia, poprzez wytapianie aż do zastosowania. Mając znajomość angielskiego na poziomie szkoły średniej można się z filmu dowiedzieć o złocie fajnych rzeczy. Ukazano między innymi, że złoto ma zastosowanie nie tylko w produkcji złotej biżuterii, ale też w przemyśle komputerowym na przykład do produkcji mikroprocesorów czy płyt kompaktowych.

 

 

Komentarze (0)
Rene Lalique w japońskim wydaniu
 Oceń wpis
   

Wystawa biżuterii i innych ozdób autorstwa Rene Lalique Tokio 2009. Trzeba przyznać, że te okazy mają niezwykłą głębię wyrazu... Na filmie można obejrzeć to, co prezentowałem także w poprzednich postach, zarówno biżuterię jak i szklane przedmioty tego wyjątkowego artysty - obejrzyj, a na pewno zdziwisz się, że ze szkła można zrobić takie rzeczy :). Jak dla mnie to niesamowite są te szklane figury.

 

 

 

Komentarze (0)
Biżuteria Rene Lalique
 Oceń wpis
   

Biżuteria autorstwa Rene Lalique jest niesamowita. Spójrz sam:

 

 

Niestety Rene Lalique zrezygnował z tworzenia biżuterii i zajął się produkcją szkła. Tego typu wyroby, świadczące o jego kunszcie pokazuje poniższy film:

Komentarze (0)
Biżuteria Rene Lalique
 Oceń wpis
   

Niesamowita biżuteria tworzona przez artystę przełomu XIX i XX wieku. Pasja jubilerska w jego życiu miała zalążek w roku 1876, kiedy to w wieku szesnastu lat podjął naukę u jednego z paryskich jubilerów. Tworzył w stylu Art Nouveau - w jego najpiękniejszych biżuteryjnych dziełach przewijają się motywy przyrodnicze, a przede wszystkim owady. Jak większość prawdziwych artystów nie zwracał uwagi na koszt materiałów, z których wykonywał biżuterię - potrafił łączyć najcenniejsze na świecie kamienie typu diamenty, na przykład z aluminium :). Biżuterię, która wyszła z jego rąk można oglądać w Muzeum Fundacji Gulbenkiana w Lizbonie. Np.:

Biżuteria Rene Lalique

 

Biżuteria art nouveau

Biżuteria Rene Lalique

Komentarze (0)
Kursy metali szlachetnych
 Oceń wpis
   

Badanie kursów metali szlachetnych zainteresuje niewątpliwie każdego, kto ma jakiś związek z branżą jubilerską. Według mnie w tym roku srebrna biżuteria na pewno podrożeje...

Złoto: 4075.50 PLN/uncja

Platyna: 4952.20 PLN/uncja

Srebro: 100.52 PLN/uncja

5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |