Jubiler i jego praca - pozłacanie
 Oceń wpis
   

W dawnych czasach na połyskujące ozdoby mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. Dzięki pewnym technikom stosowanym przez jubilerów na misternie wykonane błyskotki dzisiaj może sobie pozwolić prawie każdy. Jedną z takich metod jest pozłacanie.

Oczywiście pierścionek, czy obrączka nie jest wykonany wtedy w całości ze złota. Po prostu jubiler pokrywa swój miedziany, czy srebrny wyrób cienką warstewką cennego kruszcu. Efekt ten osiąga się w różny sposób - może to być elektroliza lub tak zwana metoda tamponowa. Niektórzy zaś najzwyczajniej w świecie wykorzystują specjalną farbę zawierającą w sobie sproszkowane złoto.

Oczywiście pozłacane pierścionki, łańcuszki, zawieszki, kolczyki czy kolie mają zasadniczą wadę - cienka warstwa złota się zetrze. Niemniej jeśli jakiejś kobiety nie stać na biżuterię z litego złota - ozdoby pozłacane są świetną alternatywą :) A kupić można je dosłownie wszędzie - w samym Lublinie też. Jedną z najbardziej znanych firm jubilerskich jest apart. Oczywiście za markę trzeba słono płacić :)

Biżuteria - nasza wizytówka na webtree.com.pl

Jubiler i jego praca - grawerowanie
 Oceń wpis
   

W poprzednim poście pokrótce zajęliśmy się metodą złocenia miedzi lub srebra. Teraz opowiemy o innej technice także bardzo popularnej w jubilerstwie - o grawerowaniu. Na czym polega ta technika?

Grawerowanie jest to wykonywanie na rozmaitych powierzchniach odpowiednich zarysowań. Graweruje się symbole, daty, a często całe sformułowania. Szczególnie popularne w Polsce są misternie grawerowane obrączki ślubne. Małżonkowie mają często wygrawerowane na swoich obrączkach od wewnątrz  imię oraz datę urodzenia swojego partnera małżeńskiego, jakiś bliski sercu cytat, lub nawet podpis ukochanej osoby.

Co ciekawe grawerowanie jest jedną z najstarszych technik zdobniczych. Wykorzystuje się do tego rylce o rozmaitych kształtach i ostrzach. W grawerowaniu ręcznym wykorzystuje się też obróbkę metalu zwaną skrawaniem. W miarę rozwoju techniki grawerowanie jak zresztą wiele innych zawodów przybrało inne oblicze. Obecnie bardzo popularne jest grawerowanie poprzez trawienie rozmaitymi kwasami albo nawet rytowanie laserem - dzięki temu współczesne zdobienia są jeszcze bardziej misterne.  Bardzo interesujące jest też to, że w dawnych czasach grawer nie koniecznie musiał być jubilerem, mógł na przykład pracować w drukarni przy wyrobie czcionek.

Komentarze (0)
Jubiler i jego praca - złocenie
 Oceń wpis
   

Zawód jubilera raczej nie należy do łatwych. Aby jego wyroby cieszyły się popytem u klientów, nie dość, że wyrabiający je musi mieć zmysł artystyczny to jeszcze musi mieć dobrze opanowane określone techniki stosowane w jubilerstwie. Jedną z takich powszechnie stosowanych technik jest złocenie - inaczej mówiąc galwanizacja.

Galwanizacja jest to pokrywanie dowolnej powierzchni cieniutką warstwą jakiegoś pierwiastka. Można to robić w rozmaity sposób. Jeśli mamy do czynienia z metalami - a jubiler przecież ma - złocenie będzie się przeprowadzać elektrolitycznie, chemicznie lub tamponowe. Czasem też po prostu maluje się powierzchnie specjalną farbą zawierającą sproszkowane złoto - tą technikę również nazywa się złoceniem.

W technice jubilerskiej złocenie jest powszechnie używane ze względów marketingowych. Wielu ludzi nie byłoby stać na przedmioty zbytku wykonane ze złota, ale na tak samo wyglądające, choć mniej trwałe pierścionki, sygnety, kolczyki, wisiorki czy łańcuszki wykonane z miedzi lub srebra, a pokryte cienką warstwą złota wielu może sobie już pozwolić. W kolejnych postach omówimy sobie inne techniki powszechnie stosowane w jubilerstwie.

Komentarze (0)
Jubiler - dawniej i dziś
 Oceń wpis
   

Kim jest jubiler?

Jest to rzemieślnik - artysta, zajmujący się wykonywaniem rozmaitych ozdób z metali takich jak złoto lub srebro oraz z kamieni szlachetnych. Do najczęściej używanych w jubilerstwie materiałów należą złoto, srebro, patyna, rubin, szmaragd, bursztyn, brylant a ostatnimi czasy w jubilerstwie wykorzystuje się nawet tytan.

W starożytności na określenie osoby zajmującej się wytwarzaniem luksusowych przedmiotów z tych cennych kruszców używało się określenia - złotnik. Złotnictwo obejmowało wtedy nie tylko wytwarzanie ozdób ale przede wszystkich produkcją wykwintnych, bogato zdobionych przedmiotów codziennego użytku typu świeczników, sztućców, kielichów, mis itd.

Najwięcej jubilerów w Polsce można spotkać w miastach Gdańsk, Gdynia i Sopot, gdzie też organizowane są co roku Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart oraz Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif.

Zapraszam na będącą jeszcze w trakcie budowy stronę jednej z firm jubilerskich w Lublinie:

obrączki ślubne Lublin, biżuteria Lublin, pierścionki zaręczynowe Lublin, obrączki tytanowe lublin, srebro naprawa lublin

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |