Co nie co na temat lutowania :)
 Oceń wpis
   

Film instruktażowy jak lutować stal nierdzewną.

Ponieważ nie mogę osadzić filmu - podaję adres :)

http://www.youtube.com/watch?v=FuXIJQVDVwA&feature=fvst

Pozdrawiam

Udanego weekendu!
 Oceń wpis
   

Jak to dobrze, że są te weekendy! Pozdrowienia dla wszystkich blogowiczów :)

Zastosowanie miedzi w pracowni złotniczej
 Oceń wpis
   

Chociaż zawód złotnika kojarzy się nam raczej z takimi metalami jak złoto, srebro, platyna czy w ostatnich czasach nawet tytan to jednak metale nieszlachetne także odgrywają w złotnictwie dużą rolę. Przykładem może być miedź. metal ten jest najczęściej stosowanym w pracowniach złotniczych metalem nieszlachetnym. Do czego się ją wykorzystuje?

Miedź jest dodawana w pracowniach złotniczych przy sporządzaniu stopów złota, platyny, srebra oraz palladu. Stosuje się ją także do sporządzania innych nieszlachetnych, ale również bardzo wartościowych stopów takich jak na przykład brąz czy mosiądz.

A oto i kilka danych dotyczących miedzi:

Symbol chemiczny:            Cu

Masa atomowa:                 63,54

Gęstość:                            8,95 g/cm3

Temperatura topnienia:    1084,6 st. C.

Temperatura wrzenia:       2570 st. C.

Barwa:                               jasnoczerwona

W jakiej postaci występuje miedź w przyrodzie? Okazuje się, że występuje zarówno w postaci rodzimej jak i w rozmaitych związkach. Jeśli zaś chodzi o zastosowanie miedzi w przemyśle, nietrudno się domyśleć, że najwięcej się jej zużywa przy do produkowania przeróżnych przewodów oraz kabli. Chociaż warto nadmienić, że w czasach starożytnych z miedzi wykonywano także całkiem ładną biżuterię. Ale ten temat postaram się poruszyć, w którymś z przyszłych postów.

Złoto - gdzie występuje?
 Oceń wpis
   

Szacuje się, że ludzkość wydobyła już ok. 125 tys. ton złota. Występowanie złota w przyrodzie kojarzy się przede wszystkim z kopalniami - gdzie eksploatuje się jego złoża pierwotne w postaci żył kwarcytowych lub złoża pierwotne, czyli powstałe wskutek procesów wietrzenia oraz rozpadu złóż pierwotnych.

Okazuje się jednak, że złoto występuje w wielu innych miejscach, choć w niewielkich ilościach. Szacuje się, że skorupa ziemska zawiera średnio 0,000001% złota. Co ciekawe złoto zawiera się także w wodzie morskiej. Jest to jednak znikomy ułamek, gdyż według znanego niemieckiego chemika Habera w jednym metrze sześciennym wody morskiej znajduje się zaledwie jedna setna część miligrama złota. Z tego względu jego odzysk z tego źródła staje się nieopłacalny.

Złoto wydobywano kiedyś także w Polsce na Śląsku w okolicy Legnicy i Złotogóry. Ok 200 lat temu poszukiwano go i nawet wydobyto jego niewielkie ilości w Tatrach. Złoto było także wydobywane w Złotym Stoku k. Kłodzka - ale jako produkt uboczny przy eksploatacji rud arsenowych. Z 1 tony wydobytej rudy uzyskiwano ok. 2g złota. Roczne wydobycie złota w Polsce było wtedy więc ogromne, bo aż 30 - 50 kg :) (dla porównania roczna produkcja złota w Chinach wynosi ok. 100 ton). Obecnie w Złotym Stoku funkcjonuje założone w 1996 roku Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota.

Wisiorek z bursztynem - tutorial
 Oceń wpis
   

W poprzednich postach była mowa o bursztynach. Ich zdobycie nie jest problemem - wystarczy chociażby zaplanować wakacje w okolicach Sobieszewa :). Jeśli mamy w posiadaniu ładny bursztyn, z którym wiążą się miłe wspomnienia z wakacji, może warto zrobić z niego prostą biżuterię? Zapraszam do obejrzenia filmiku prezentującego jak wykonuje się wisiorek z bursztynem.

 

Oczywiście nie każdy posiada w domu palnik gazowy i kwas :). Ale kto wie? :):):)

Muzeum bursztynu w Gdańsku
 Oceń wpis
   

Zachęcam do obejrzenia pięknej kolekcji biżuterii (i nie tylko )z bursztynem znajdującej się w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Jeśli po obejrzeniu tej prezentacji stwierdzasz, że chciałbyś nabyć biżuterię z bursztynem, polecam tę stronę: Biżuteria Lublin

Jubiler i jego praca - bursztyn
 Oceń wpis
   

Bursztyny cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Aby się o tym przekonać wystarczy na przykład przejść się w sezonie letnim na ulicę Mariacką (zwaną ulicą Bursztynową) w Gdańsku. Tutaj aż tłoczno od zagranicznych turystów poszukujących charakterystycznej, bałtyckiej pamiątki. Ręka zdolnego jubilera potrafi wydobyć z bryły bursztynu niesamowite piękno.Chyba w każdym salonie jubilerskim znajdziemy rozmaitą biżuterię z osadzonymi bursztynami.

Bursztyn znany jest także pod nazwami: jantar lub amber. Jest to kopalna żywica  drzew iglastych, a w rzadszych przypadkach żywicujących liściastych drzew z grupy bobowców. Największa znaleziona do tej pory bryła bursztynu pochodzącego z morza bałtyckiego waży prawie 10kg!

Odmian bursztynu jest sporo, bo aż 60. Najczęściej spotykany jest bursztyn o barwie żółtej. Niektóre odmiany bursztynu to: bałtycki, birmit, bursztyn dominikański, aikait, bursztyn japoński oraz symetyt.

Pierścionek z bursztynem - jubiler, biżuteria lublin

 

Bałtycka odmiana bursztynu według szacunków liczy sobie około 40 mln lat!

A oto i niektóre właściwości bursztynu bałtyckiego:

 * bursztyn bałtycki jako jedyny wśród żywic kopalnych zawiera dużo (od 3-8%) kwasu bursztynowego, najwięcej w korze, swojej zewnętrznej warstwie; wyjątek stanowi bardzo rzadko znajdowany w okolicach Gdańska gedanit
    * w dotyku jest ciepły
    * ogrzany w dłoni przyjemnie pachnie
    * przy potarciu ładuje się ujemnie
    * pali się jasnym płomieniem wydzielając zapach podobny do kadzidła
    * łatwo poddaje się obróbce mechanicznej
    * gwałtownie podgrzany pęka
    * temperatura mięknienia ok. 150 °C
    * topi się on przy temperaturze 350 °C
    * bursztyn poddaje się barwieniu przy pomocy substancji organicznych, a także syntetycznych
    * bursztyn można poddawać termicznemu procesowi klarowania oraz barwienia, kształtowania i prasowania

Prezentacja kamieni szlachetnych
 Oceń wpis
   

Film prezentujący najpopularniejsze kamienie szlachetne, takie jak rubiny, szmaragdy, szafiry oraz wiele innych.

 

Ciekaw jestem tylko jaka jest rzeczywista wielkość tych kamieni :) pewnie wielkie to one nie są...

Największe rubiny na świecie!
 Oceń wpis
   

Jak przystało na bardzo cenne kamienie szlachetne, duże okazy rubinów są bardzo rzadko spotykane. Jednym z największych na świecie jest rubin Rajaratna (waga - 495g), rubin Neelanjani (waga - 274g), książę Birmy (190g).

Pomimo tego, że rubin twardością ustępuje tylko diamentowi dokonuje się od czasu do czasu rzeźbienia w tych minerałach. Przykładem może być rubin Kitaa.

rubin kitaa - jubiler i jego praca, biżuteria z kamieniami szlachetnymi

Prezentowany powyżej okaz został znaleziony stosunkowo niedawno, bo w 2005 roku. Rzeźbienie trwało 10 miesięcy!

Jubiler i jego praca - rubin
 Oceń wpis
   

Czas na omówienie kolejnego pięknego kamienia szlachetnego. Rubin naprawdę potrafi zachwycić swoim ognistoczerwonym, głębokim połyskiem. Nic dziwnego, że jest tak bardzo ceniony chyba przez każdego jubilera. Dla przykładu oszlifowany rubin o wielkości ok. 1 ct kosztuje już kilkaset złotych.

O dziwo nie występuje w zbyt wielu rejonach świata. Oto niektóre z miejsc wydobycia: Sri Lanka, Tajlandia, Pakistan, Tanzania, Kenia, Australia, Birma, Afganistan. Co ciekawe w przeszłości rubiny można było znaleźć nawet w Polsce w okolicy Złotoryi na Dolnym Śląsku.

Oczywiście rubin rubinowi nierówny. Najbardziej poszukiwane są ich kryształy o barwie czerwonej, ale połyskujące niebieskawym odcieniem. Poza branżą jubilerską rubiny są wykorzystywane w mechanice precyzyjnej (czyli na przykład w zegarach), elektronice oraz automatyce. Stosuje się je także przy produkcji laserów rubinowych oraz przy wytwarzaniu narzędzi ogniotrwałych.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |