Zabytkowa kopalnia srebra
 Oceń wpis
   

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach. Jak pracowali gwarkowie?

Zwiedzanie tej kopalni to niesamowite przeżycie. Na jej oficjalnej stronie mamy dużo ciekawych, zachęcających materiałów, np. wirtualny spacer: http://www.kopalniasrebra.pl/kopalnia/wirtualna.htm
Komentarze (0)
Pallad - ważny metal w złotnictwie
 Oceń wpis
   

Zastosowanie palladu przy wyrobie biżuterii staje się w ostatnich coraz bardziej popularne. Czym jest to spowodowane? metal ten dodaje się do platyny jubilerskiej, dzięki czemu staje się ona jaśniejsza, nabiera miłego dla oka połysku oraz zwiększa swoją odporność na czynniki atmosferyczne. Obecnie stosunek cen palladu i platyny wynosi mniej więcej 2:5 (można to sprawdzić na stronie kursymetali.pl), co sprawia, że złotnicy tym chętniej domieszkują platynę palladem.

Symbol chem.      Pd

Temp. topnienia  1552 stC

Temp. wrzenia    2940 stC

metal ten swoją nazwę zawdzięcza odkrytej w tym samym roku, co pallad planetoidzie Pallas. Co ciekawe, nazwa ta ma swoje korzenie w mitologii greckiej, w której to "Pallada" stanowiło inne imię bogini Ateny. Pallad został odkryty w roku 1803 w Londynie.

Kryształ palladu

Zdjęcie zamieszczone dzięki uprzejmości: Jurii

Z palladu wytwarza się rozmaite wyroby złotnicze, takie jak bransolety, pierścionki czy obrączki ślubne. Ma zastosowanie także w produkcji katalizatorów samochodowych, w zegarmistrzostwie a nawet w protetyce.

Komentarze (0)
Jubiler a srebro
 Oceń wpis
   

Srebro jest znane nam już od najdawniejszych, starożytnych czasów. Nie tylko był stosowany w wyrobie ozdób, ale też jako środek płatniczy. Zakres technik, metod rzeźbienia w srebrze na przestrzeni wieków był ogromny. Nie sposób omówić rozmaitych stylów przewijających się poprzez kolejne epoki.

Na temat powiązaniu zawodu jubilera i złotnika ze srebrem ciekawie się wypowiedziano w książce "Srebra XV - XX wieku":

"Im odleglejsza epoka, tym trudniej dziś przedstawić ówczesną sztukę rzeźbienia w srebrze, zanim bowiem kruszec ten stał się szeroko dostępny w Europie po odkryciu jego złóż w Ameryce, był równie rzadko spotykany jak złoto i inne metale szlachetne, a jego kształtowanie i obróbką zajmowali się tylko złotnicy.

W czasach renesansu złotnik sam dokonywał obróbki metali, sam łączył je i wzbogacał innymi elementami, takimi jak kamienie szlachetne, emalie, kość słoniowa. Słowem - musiał posiadać umiejętność stosowania wszystkich technik służących do wyrobu okazałych i zbytkowych przedmiotów.

Tymczasem na początku XVII wieku powstały odrębne dwa zawody: jubilera i złotnika tworzącego przedmioty ze srebra. Zabiegi, jakim poddawano wówczas metal, ograniczały się niemal wyłącznie do podstawowych technik znanych już w starożytności, a służących uzyskaniu przedmiotów o różnorodnym kształcie i przeznaczeniu. Zaliczano do nich: kucie, wykonywanie reliefów, cyzelowanie i rytownictwo, a więc metody, jakimi artyści posługiwali się od niepamiętnych czasów w cel u kształtowania i zdobienia metalu według własnych upodobań".

Srebrna zastawa

Bibliografia:

"Srebra XV-XX wieku"

Autorzy: Dora Liscia Bemporad, Carla Cerutti, Marina Fortunat, Sergio Landi, Anna Lorena Manzetti, Daniela Mascetti, Alessandra Mazzanti

Komentarze (0)
Poszukiwanie złota w Arizonie
 Oceń wpis
   

Szkoda, że w polskim rzekach nie można znaleźć samorodków złota...

Komentarze (0)
Jak wygląda wydobycie złota?
 Oceń wpis
   

Złoto - metal ceniony od wieków, pożądany przez wielu także w naszych czasach. Cóż, nikt z nas by się nie obraził, gdyby dostał sztabkę złota :). Zachęcam do obejrzenia filmiku ukazującego złoto - od wydobycia, poprzez wytapianie aż do zastosowania. Mając znajomość angielskiego na poziomie szkoły średniej można się z filmu dowiedzieć o złocie fajnych rzeczy. Ukazano między innymi, że złoto ma zastosowanie nie tylko w produkcji złotej biżuterii, ale też w przemyśle komputerowym na przykład do produkcji mikroprocesorów czy płyt kompaktowych.

 

 

Komentarze (0)
Jubiler i rtęć
 Oceń wpis
   

Nie omówiliśmy jeszcze jednego metalu należącego do grupy metali szlachetnych, a mającego zastosowanie w produkcji biżuterii, czy innych wyrobów złotniczych - jest to rtęć.

Symbol chemiczny:   Hg

Gęstość:                   13,53 g/cm3

Temp. topnienia        -38,83 st. C.

Temp. wrzenia           356,90 st.C.

Rtęć stosuje się w pracowniach złotniczych nie tylko w termometrach :). Stosuje się ją przy pozłacaniu ogniowym oraz do ortęciowania przedmiotów wykonanych z mosiądzu.

Jak ogólnie jest wiadomo, rtęć jest jedynym metalem, który w normalnych warunkach występuje w stanie ciekłym. Bardzo ważną właściwością rtęci, jest rozpuszczanie innych metali za wyjątkiem żelaza, platyny, wolframu i molibdenu. Stosuje się więc ją przy wydobyciu złota lub srebra, gdy są one w złożach bardzo rozdrobnione. Topi się je w rtęci, a następnie z tak powstałego amalgamatu (związku rtęci z innym metalem) rtęć się odparowuje. Okazuje się, że jest ona bardzo szkodliwa, a ponieważ jest substancją dosyć lotną łatwo się może dostać do naszego organizmu drogą kropelkową. Aż strach pomyśleć, że w czasach starożytnych tlenek rtęci o barwie czerwonej używano jako szminki! Używano jej nawet jako zabawki!

Samorodki platyny
 Oceń wpis
   

Jak wygląda ruda platyny?

 

To wszystko co pisałem do tej pory na temat platyny i jeszcze trochę więcej :) w jednej prezentacji:
Jubiler i platyna
 Oceń wpis
   

Z początku niedoceniana, obecnie w Polsce droższa od złota średnio o 30 %. Jest to metal o wyjątkowym kolorze: ma barwę białą z niebieskawym odcieniem. Platyna (symbol chemiczny Pt) topi się dopiero w temperaturze 1770 stopni C (dla porównania temperatura topnienia złota wynosi 1064,2). Aby stopić platynę trzeba użyć palnika wodoro - tlenowego lub gazowo - tlenowego. Na powietrzu platyna praktycznie się nie zmienia, co ciekawe nawet po wyżarzeniu nie zmienia swojego wyglądu.

Co ciekawe platyna została odkryta stosunkowo niedawno, bo w roku 1735. Dokonał tego Antoni Ulloa (hiszpański podróżnik, astronom, pisarz) w Kolumbii. Już sama nazwa odkrytego pierwiastka wskazuje na to jak pogardliwie traktowano ten nowo - odkryty metal. Nazwa "platyna" pochodzi od hiszpańskiego słowa "plata" - "srebro", zdrobniona na "platina" - dosł. "sreberko". Aby uniknąć zafałszowania złota platyną wydano nawet w latach 1735-1778 radykalną ustawę, która nakazywała całą wydobywaną razem ze złotem platynę zatapiać w morzu.

Oprócz samej branży jubilerskiej platynę stosuje się w przemyśle chemicznym jako katalizator lub do wyrobu rozmaitych naczyń laboratoryjnych, w zegarmistrzostwie oraz stomatologii.

Razem z platyną występują w przyrodzie metale, które razem z nią stanowią grupę nazywaną: platynowce. Jest to pallad, rod, ruten, osm oraz iryd. Chociaż z początku podobnie jak platyna były uważane za trudne do usunięcia zanieczyszczenia platyny, one także są obecnie powszechnie stosowane przez jubilerów przy produkcji biżuterii. Ale o tym opowiem dopiero w przyszłości.

Bibliografia: "Złotnictwo i probiernictwo" Dr Franciszek Zastawniak

Jak jubiler topi srebro?
 Oceń wpis
   

Jak wygląda topienie srebra w pracowni złotniczej? Ktoś zadał sobie na tyle trudu, żeby sfilmować ten proces oraz dodać do filmu kilka ciekawych opisów - dlaczego wykonuje określone czynności. Szamotowy tygiel, pręt z grafitu oraz palnik - i już można bawić się w jubilera!

Srebro w postaci rodzimej
 Oceń wpis
   

Jak wygląda srebro w postaci rodzimej? Zobacz film :)

 

1 | 2 |