Ametryn - gratka dla jubilerów lubiących kolory
 Oceń wpis
   

Intrygujący, dwubarwny kamień mogący ze względu na twardość mieć z powodzeniem zastosowanie w jubilerstwie. Jego charakterystyczna dwubarwność wynika z połączenia w jednym kamieniu ametystu i cytrynu cennych odmian kwarcu.

Ametryn - Boliwia

Ametryn z Boliwii - By Ra'ike (see also: de:Benutzer:Ra'ike) - Own work, CC BY-SA 3.0,

Charakterystyczna żółta wstęga to cytryn. Fioletowa część kamienia to Ametyst.

 

Ametryn refleksy

Pryzmat światła dawany przez Ametryn

Poniżej kilka danych dotyczących Ametrynu:

Twardosć: 7

Lustro: Szkliste

Ciężar właściwy: 2,65

Kolor: obecnie odkryto dwukolorowy, fiolet i żółty.

Występowanie Ametrynu

Najbardziej znanym źródłem pozyskiwania ametrynu jest kopalnia Anahi w Boliwi. Kamień ten występuje tam w żyłach wapienia dolomitowego. Występujące tam kryształy mają długość od 10 do aż 30cm - to dużo, nie?

 

Źródła boliwijskie na temat kopalni oraz samego kamienia:

Vasconcelos PM, Wenk HR i Rossman GR (1994) Anahí Ametrine Mine, Boliwia. Gems & Gemmologia 30, 4-23.

Weldon R (2009) "nowy" Ametrine Anahi jest. Gem News International, Gems & Gemmologia 45, 63-64.

 

 

 

Komentarze (0)
20 Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii...
 Oceń wpis
   

W dniach od 20 - 23 marca (od środy do soboty) br odbyły się Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich. Z tej branżowej imprezy skorzystało ok. 500 firm z Europy oraz innych krajów. Program został przygotowany dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Rzeczoznawców Jubilerskich, Wysoką Radą Diamentów z Antwerpii, Pomorską Izbą Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu, Międzynarodowymo Stowarzyszeniem Bursztynników oraz Stowarzyszeniem Twórców Form Złotniczych.

W piątek odbyło się sympozjum, na którym została poruszona między innymi kwestia występowania złóż bursztynu bałtyckiego oraz metod ich badania. W sobotę program sympozjum obejmował na przykład najnowsze odkrycia w badaniach archeologicznych oraz prezentację kolekcji bursztynów w muzeach oraz kolekcjach autorskich.

Oczywiście tych kilka informacji to szybki skrót. Więcej u źródła: http://amberif.amberexpo.pl/

Komentarze (0)
Spinel czy rubin?
 Oceń wpis
   

Który z przedstawionych poniżej kamieni jest rubinem, a który spinelem?

Spinel

Rubin


Przyznacie, że wcale nie łatwo rozróżnić :). I nie tylko nam nastręcza to trudności. Jeszcze do niedawna znawcy tematu często spinel uważali za rubin, przez co w wielu klejnotach koronnych mamy piękne spinele o kolorze czerwonym, choć przez wieki sadzono, ze to rubiny. Dlaczego tak łatwo pomylić te kamienie?

Zarówno rubin jak i spinel pochodzą z tej samej gromady tlenków i występują często obok siebie. Spinel sklasyfikowano jako samodzielny minerał dopiero, gdy poznano dobrze skład chemiczny, czyli ponad 100 lat temu. Ciekawostką jest, że w Birmie, gdzie wydobywa się najpiękniejsze spinele rozpoznano poprawnie już w XVI wieku. Spinel tworzy kryształy izometryczne. Zawiera tlenek magnezu, tlenek glinu oraz domieszki chromu, cynku, żelaza oraz manganu. To domieszki stanowią o barwie spilitu. Kolory w jakich występuje są bardzo bogate: czerwień, niebieski, brunatny, zielony, żółty czy czarny. Oczywiście w najróżniejszych odcieniach. Obecnie występuje w Birmie, Sri Lance, Tanzanii i Tadżykistanie.


Przykładem wspomnianej na wstępie niedostrzegalnej gołym okiem różnicy pomiędzy rubinem a spinelem, jest rubin umieszczony w brytyjskiej koronie królewskiej. Nad Mniejszą Gwiazdą Afryki znajduje się Rubin Czarnego Księcia o masie 170 karatów, który okazał się spinelem.

Tu jest link do pięknego zdjęcia korony http://www.ruby-sapphire.com/black-princes-ruby.htm :)
 

Dziś prawie każdy może sobie pozwolić na posiadanie biżuterii ze spinelem, ponieważ od 1910 roku produkowany jest spinel syntetyczny.

Komentarze (0)
Rosyjska Jakucja - diamentowa żyła
 Oceń wpis
   

W azjatyckiej części Rosji mieści się najbardziej znany w Rosji ośrodek wydobycia diamentów. Przez wiele lat niewielkie miasteczko Mirny było ukryte przed ciekawskimi oczami świata. Podobno nie było nawet zaznaczone na żadnej mapie. Dlaczego? Otóż mieści się tam bardzo obfita w drogocenne złoża odkrywkowa kopalnia diamentów. Wartość wielu okazów tam wydobytych szacuje się nie raz na miliony dolarów.

Inną, położoną w regionie Jakucji niezwykle bogatą kopalnią diamentów jest Trubka Udacznaja. Jest to jedna z największych kopalni odkrywkowych diamentów na świecie. Jej głębokość to ponad 600 metrów!

Komentarze (0)
Park - kopalnia diamentów w Arizonie
 Oceń wpis
   

Własnoręcznie znaleźć diament? To byłoby fascynujące przeżycie! Okazuje się, że jak najbardziej jest to możliwe. W Stanach Zjednoczonych w stanie Arkansas znajduje się wyjątkowy park o powierzchni mniej więcej 17 hektarów, gdzie kto chce, może po uiszczeniu odpowiedniej opłaty pobawić się w poszukiwacza diamentów. Pierwszy diament został tutaj znaleziony w 1906 roku.

Na teren parku możemy wnieść nawet swoje wymyślne narzędzia, pod warunkiem, że nie będą to narzędzia elektroniczne. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 7 dolarów. Uprawnia on do zabawy przez cały dzień. Odpowiednie narzędzia można też rzecz jasna wynająć na miejscu. Na terenie parku znajdują się diamenty w kolorze białym, brązowym oraz żółtym. W prawdzie są one zbyt małe, by je pociąć czy oszlifować, niemniej mogą stanowić piękną ozdobę biżuterii w formie naturalnej.

 

Znalezione diamenty są bezpłatnie certyfikowane. Oczywiście należą one do znalazcy :).

Komentarze (0)
Labradoryt
 Oceń wpis
   

Czas na przybliżenie charakteru kolejnego kamienia ozdobnego, a jest nim Labradoryt. Kamień ceniony w jubilerstwie, ale nie tylko. Ma on zastosowanie między innymi także w
produkcji ceramiki i w rzeźbiarstwie. Z ankiety "W jakiej biżuterii gustujesz" widać już, że większość czytelników bloga wybiera w pracowniach jubilerskich biżuterię wykonaną ze srebra. Labradoryt jest tym minerałem, który świetnie się komponuje właśnie ze srebrną biżuterią.

Labradoryt
Wisior z Labradorytem

Zdjęcia zamieszczone dzięki uprzejmości: http://lunamin-bizuteria.blogspot.com/

Nazwa i odkrycie

Minerał, którego znamy pod nazwą Labradoryt został odkryty i opisany prawie trzysta lat temu. Jego nazwa pochodzi od miejsca, w którym występuje najczęściej - od półwyspu
Labrador (wschodnia Kanada). Występuje także w USA, Australii i Finlandii. Co ciekawe labradoryt występuje także w pewnych skałach głębinowych wydobywanych w Polsce.

Charakterystyka

Labradoryt może być bezbarwny, biały, szary czy zielony. O jego wyjątkowym pięknie decyduje głęboki połysk, w którym możemy zazwyczaj dostrzec odcienie błękitu, fioletu, zieleni lub nawet złota. W skład tego minerału wchodzą przede wszystkim: albit, anortyt oraz glinokrzemian wapnia.

 

 

Komentarze (0)
Agat - kamień ceniony w jubilerstwie
 Oceń wpis
   

Wydobywany już w czasach starożytnych, występujący w rozmaitych barwach pięknie komponuje się z biżuterią złotą lub srebrną. Przekrój poprzeczny agatu ukazuje, że jest on zbudowany z kolejnych, różnokolorowych warstw. Ten półszlachetny kamień powszechnie stosowany w jubilerstwie dawniej i dziś jest pochodzenia wulkanicznego. Co ciekawe agat jest twardszy niż stal.

Patrząc na agat osadzony w pierścieniu czy wisiorze warto pamiętać, że niesamowite symfonie barw w nim występujące są możliwe także dzięki barwieniu agatów poprzez kąpiele w określonych roztworach (w zależności od barwy, którą jubiler chce uzyskać).

W starożytnych cywilizacjach agat był wykorzystywany na przykład do produkcji pieczęci, wisiorów, sygnetów czy amuletów.

Agat

Dzięki uprzejmości: Wildfeuer na licencji GNU

Wzmianki o tych kamieniach możemy napotkać także w Biblii w Pismach Hebrajskich. Gdy Izraelici wychodzili z Egiptu, byli w posiadaniu między innymi tych kamieni ozdobnych.

Komentarze (0)
Jak wygląda poławianie pereł?
 Oceń wpis
   

W nawiązaniu do poprzedniego artykułu na temat pereł, zachęcam do obejrzenia poniższej prezentacji. Jest to piękny przykład współpracy człowieka z przyrodą. Film przedstawia proces poławiania pereł.

 

Komentarze (0)
Perły - zdumiewające klejnoty!
 Oceń wpis
   

40 mln. dolarów za jedną perłę! Jedna z najdroższych pereł na świecie, o której mowa to Lao - tze. Została wyłowiona w 1934 roku na Filipinach. Inna wyjątkowa perła, sprzedana niedawno za ponad 11 mln dolarów to La Peregrina znaleziona już w XVI wieku. Faktycznie, perły to ekskluzywne klejnoty. Były wykorzystywane przez człowieka w tym celu od bardzo dawna - szczególnie ceniono je na bliskim wschodzie oraz w Azji.

Czym jest perła?

Według ścisłej, międzynarodowej definicji perła jest to produkt naturalnego pochodzenia organicznego, powstały w płaszczu muszli perłopławu perłorodnego lub innego mięczaka. Proces powstawania perły jest niesamowity. Zostaje on zainicjowany, gdy do muszli perłopławu dostanie się drobne ciało obce, na przykład ziarnko piasku. Małża sukcesywnie oblewa go tzw. masą perłową. Tym sposobem małże hodowlane potrafią wytworzyć tak pożądaną przez jubilerów perłę w przeciągu nawet 1,5 roku!

Właściwości pereł

 Analizując skład chemiczny perły, możemy wyróżnić w niej wapń, węglan, substancję organiczną oraz wodę. Co ciekawe w przeciwieństwie do innych minerałów wykorzystywanych w jubilerstwie, perły są miękkie, czyli łatwo zniszczyć jej powierzchnię. Są one także bardzo podatne na działanie kwasów. Te wyjątkowe kamienie szlachetne występują w wielu kolorach, takich jak: białe, czarne, szare, brunatne, zielone, kremowe czy różowe. Na powierzchni perły może też występować wiele mieniących się kolorów, połysków i odcieni. Jak różny wygląd mogą mieć perły, widać na zamieszczonych poniżej zdjęciach:

 

Czarna perła w muszli perłopławu

Czarna perła. Zdjęcie zamieszczone dzięki uprzejmości: Mila Zinkova, na zasadach licencji GNU

 Zdjęcie przedstawia rozmaite rodzaje pereł

Zdjęcie zamieszczone dzięki uprzejmości: Hannes Grobe/AWI, na zasadach licencji GNU

Kilka pereł ułożonych na wewnętrznej stronie perłopławu

Zdjęcie zamieszczone dzięki uprzejmości: Hannes Grobe/AWI, na zasadach licencji GNU

Komentarze (1)
Najdroższe dzieło sztuki w historii!
 Oceń wpis
   

Platynowa czaszka, a w niej 8601 diamentów o łącznej wadze 1106 karatów (dla porównania Wielka Gwiazda Afryki ma 530,2 karatów). W centralnym miejscu czaszki umieszczony jest piękny różowy diament o wadze 52 karatów. Twórcą tego awangardowego dzieła jest światowej sławy angielski jubiler i artysta Damien Hirst.

Diamentowa czaszka - jubilerskie dzieło sztuki

To kontrowersyjne dzieło sztuki otrzymało nazwę "Hirst-Love-Of-God", co w tłumaczeniu znaczy "Na miłość boską". Nazwa podobno wywodzi się od słów, które miała wypowiedzieć matka artysty patrząc na jedno z jego poprzednich dzieł: "Na miłość boską! Co wymyślisz następnym razem?" Wartość samych diamentów wykorzystanych w tej nietypowej rzeźbie to ok. 20 mln Euro. Czy postawiłbyś sobie takie cudo na kominku? :)

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 |