Sztuka starożytnych Majów
 Oceń wpis
   
Komentarze (0)
Biżuteria Majów - ognista sadzawka
 Oceń wpis
   

Intrygujące odkrycie. Na początku ubiegłego stulecia w meksykańskiej miejscowości Jukatan odkopano świętą sadzawkę starożytnych Majów. Znajduje się ona wśród ruin jednego z ich najważniejszych miast, a jednocześnie centrum religijnym - Chichen Itza.

Znaleziska dokonał Edward Thompson. Ów niewielki zbiornik wodny nazywa się obecnie między innymi Ognistą Sadzawką lub Sadzawką Ofiarną. Majowie wrzucali do niej rozmaite kosztowności, jako ofiary dla boga deszczu, aby wybłagać od niego upragniony w czasie suszy deszcz. Niestety oprócz kunsztownych płaskorzeźb, ozdób i biżuterii, rolę ofiar pełnili ludzie...

Wśród licznych przedmiotów wykonanych metodą złotniczą znajdują się tam dosyć nietypowe okazy biżuterii, na przykład w postaci złotych osłon na oczy lub usta. Oglądając wykonywaną przez nich biżuterię nietrudno jest zauważyć zamiłowanie starożytnych Majów do oceanów, mórz i zwierząt w nich żyjących.

Złota biżuteria Majów

Od niedawna znaleziska te są już dostępne dla ogółu odbiorców. Obecnie można je obejrzeć na wystawie w Muzeum Sztuki w Saint Luis. Jeśli nie masz możliwości się tam w najbliższym czasie wybrać, to zachęcam do obejrzenia filmiku:

 

Źródła:

www.artdaily.com

"Klejnoty Świata" autor: Nance Fyson

Inne artykuły na temat starożytnej biżuterii:

Biżuteria Majów

Biżuteria w starożytnej Asyrii

Biżuteria w starożytnej Grecji

Biżuteria - starożytny Egipt

Komentarze (1)
Biżuteria Majów
 Oceń wpis
   

Informacje na temat cywilizacji Majów na ogół cieszą się dużym zainteresowaniem. Największa świetność tej kultury przypada na okres od III w.p.n.e. - XV w.n.e.; jak nietrudno się domyśleć, znajduje ona odbicie w wytwarzanej biżuterii, czy innych nietypowych ozdobach wykonywanych przez tamtejszych rzemieślników.

Życie majów było bezpośrednio związane z ich religią. Centrum religijnym Majów, mającym największe dla nich znaczenie była Świątynia Inskrypcji w Palenque. W 1952 roku odkryto tam sarkofag jednego z władców. Wśród umieszczonych wewnątrz rozmaitych darów ofiarnych znajdowała się tak zwana maska Pana Słońca Paskala. Została ona wykonana techniką mozaikową z jadeitu, muszli oraz obsydianu (maskę można obejrzeć na własne oczy w American Museum of Natural History in New York).  Można ją zobaczyć na tym filmiku w drugiej minucie:

 

 

Majowie byli też mistrzami płaskorzeźby. Dla swoich władców wykonywali misterną biżuterię wykonaną z jadeitu oraz innych kamieni.

Komentarze (2)