Biżuteria - starożytny Egipt cd.
 Oceń wpis
   

Wreszcie znalazłem dokładnie to, czego szukałem i co chciałem, aby zawierał mój blog: filmiki nagrane przez zwiedzających muzeum, gdzie można obejrzeć autentyczną biżuterię noszoną przez starożytnych Egipcjan. Film został nagrany przez jednego ze zwiedzających Muzeum Brytyjskie w Londynie.

 

Ciekawostka: Muzeum Brytyjskie istnieje od roku 1753, a obecnie jego wielkość zbiorów szacuje się na 7 milionów eksponatów. Jedne z najbardziej znanych eksponatów przechowywanych w w/w muzemum to właśnie egipskie mumie.

Biżuteria - starożytny Egipt cd.
 Oceń wpis
   

Archeologia jest fascynująca! Dzięki żmudnym pracom wykopaliskowym możemy mieć pewien wgląd w życie ludzi z takich starożytnych kultur jak chociażby egipska. W jednym z poprzednich postów ośmieliłem zadeklarować  się, że będę szukał obszerniejszych informacji na temat biżuterii noszonej przez starożytnych Egipcjan. Nie myślałem, że to takie trudne :). W polskim internecie dorwałem tylko szczątkowe dane. Znalazłem kilka serwisów anglojęzycznych, zawierających jakieś informacje, jednak najwięcej póki co - znalazłem gdzie?

Oczywiście na Youtubie. Ktoś zadał sobie na tyle trudu, że sfilmował rozmaite odkrycia archeologiczne oraz ich rekonstrukcje pochodzące ze starożytnego Egiptu. Jeśli się im przypatrzymy, zauważymy jak istotną rolę odgrywała biżuteria oraz wyroby użytku "codziennego" wykonane ze złota oraz kamieni szlachetnych. Oglądając film odnosi się wrażenie, że biżuteria miała zastosowanie przede wszystkim w religii Egipcjan - przykładem może być chociażby egipski krzyż, czy skarabeusz. Ten drugi był noszony jako amulet szczęścia, ale nie tylko. Ponieważ skarabeusz był dla Egipcjan symbolem odrodzenia, kunsztownie wykonane podobizny skarabeuszy wchodziły w skład wyposażenia zmarłego. Wszystko to, oraz wiele więcej można obejrzeć na tym właśnie filmie. Zachęcam do obejrzenia i pozdrawiam.

 

Średnio 100 czytelników dziennie - dziękuję :)
 Oceń wpis
   

Jak nadmieniłem w tytule :). Bardzo mi miło, że tak sporo osób od czasu do czasu zajrzy do mnie choć na chwilkę. To zobowiązuje. Postaram się więc coś znaleźć naprawdę intrygującego na temat biżuterii w starożytnych cywilizacjach :)). Pozdrawiam

Biżuteria - starożytny Egipt
 Oceń wpis
   

Witam

Postanowiłem dodać do mojego bloga nową kategorię o nazwie: "Biżuteria - starożytny Egipt". W tej kategorii jak nietrudno się domyśleć będą się znajdować artykuły dotyczące biżuterii noszonej przez starożytnych Egipcjan.

Biżuteria w tamtej kulturze podobnie jak dziś miała bardzo różne zastosowanie. Złota, bogato zdobiona biżuteria była noszona w celu podkreślenia swojego statusu społecznego, czy władzy. Rozmaite okazy biżuterii odkryte przez archeologów w grobowcach niektórych faraonów bezpośrednio dotyczą też ich religii. O tym wszystkim będą mogli Państwo wkrótce poczytać właśnie w tej kategorii.

W przyszłości planuję także założenie kolejnych kategorii dotyczących biżuterii w takich starożytnych kulturach jak: Sumer, Grecja oraz Rzym. Nawiasem mówiąc - im bardziej zagłębić się w historię, tym bardziej widać, że mentalność ludzka w ogóle się nie zmienia. Chyba, że na gorsze...