Biżuteria minojska cz.II
 Oceń wpis
   

Kolejne filmy prezentujące biżuterię ze starożytnej wyspy Kreta.  Pierwszy film prezentuje sygnet, ukazany w poprzednim poście na zdjęciu.

 

Komentarze (0)
Starożytna biżuteria minojska
 Oceń wpis
   

Te okazy starożytnej biżuterii sprzed bagatela 4 tys. lat na pewno Was zaskoczą :). Czas bowiem na kolejny artykuł dotyczący rozwoju jubilerstwa w starożytnych cywilizacjach. Jedną z liczących się w starożytnych czasach kultur była kultura minojska (kreteńska). Z odkryć archeologicznych wynika, że jej początki datuje się na okres podobny do rozwoju cywilizacji sumeryjskiej oraz Egipskiej. Trzeba przyznać, że choć dorobek kulturalny mieszkańców Krety zasadniczo różni się od tych dwóch, to poziomem jak najbardziej im dorównywał.
Co ciekawe Kretę utożsamia się ze wspomnianą w starożytnej, hebrajskiej Księdze Jeremiasza górą Kaftor. Jeśli byłaby to prawda, oznaczałoby to, że potomkami starożytnych Kreteńczyków byli znani z historii starożytnego Izraela Filistyni. O krecie wspominał także Homer  jako o wyspie, na której wybudowano sto miast. Kres cywilizacji minojskiej datuje się na koniec XX w.p.n.e. W pierwszym tysiącleciu p.n.e. Kreta weszła w skład mocarstwa greckiego. W 395 roku n.e. wyspa ta należała już do Cesarstwa Bizantyjskiego. W 1913 roku włączono ją do Grecji.
Jednym z najważniejszych zabytków kultury minojskiej jest pałac Knossosa, odkryty dopiero w latach 1899-1905 przez brytyjskiego archeologa Arthura Evansa. Znaleziona w tamtejszych grobach złota biżuteria świadczy o wysokim, złotniczym kunszcie, który możnaby chyba porównać nawet z możliwościami obecnych cechów jubilerskich (mam tu na myśli oczywiście ręcznie wykonywaną, złotą biżuterię artystyczną). Wystarczy spojrzeć na znajdujący się w Muzeum Herakleionskim złoty pierścień pochodzący najprawdopodobniej z pałacu w Knossos.

Złoty pierścień - kunszt minojskiego jubilera sprzed 4 tysięcy lat!

Zdjęcie zamieszczone dzięki uprzejmości: Wolfgang Sauber na licencji GNU.

A na filmach zamieszczonych poniżej można sobie obejrzeć wystawy z w/w muzeum. Życzę miłego oglądania!

 

 

 

Komentarze (0)
Grecka biżuteria
 Oceń wpis
   

O rzemiośle artystycznym można by pisać i pisać, ale nic nie zastąpi zobaczenia czegoś na własne

oczy (podobno 70% bodźców zewnętrznych do mózgu mężczyzn dociera przez wzrok :) ). Oto więc kolejny filmik przedstawiający złotą biżuterię starożytną - tym razem pochodzącą z Grecji.

 

Na filmie świetnie widać, to o czym pisaliśmy w poprzednim poście (Biżuteria w starożytnej Grecji), mianowicie odwieczny związek złotnictwa z religią. Pod koniec filmu widać na przykład kolczyki (tak mi się wydaje, że to kolczyki) w kształcie Erosa.

Biżuteria w starożytnej Grecji
 Oceń wpis
   

   Nie każdemu z nas jest lub będzie dane odwiedzić takie muzea jak Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach czy Muzeum Archeologiczne w Iraklionie. A biżuteria pochodząca ze starożytnej Grecji prezentowana na tamtejszych wystawach jest doprawdy imponująca!

   Biżuteria w starożytnej Grecji była bardzo popularna zarówno wśród możnych jak i tych najbiedniejszych - różniła się oczywiście kruszcem, z którego była wykonana. Bogatsi, mogli sobie pozwolić na kunsztowne złote czy srebrne ozdoby ozdabiane półszlachetnymi kamieniami i kością słoniową, natomiast biedniejsi cieszyli się posiadając biżuterię wykonaną ze szkła, brązu lub żelaza. Biżuteria miała towarzyszyć Grekom nie tylko za życia, ale i po śmierci - odnaleziona przez archeologów grecka biżuteria pochodzi głównie z odkrytych grobów. Jak wynika ze źródeł historycznych wyroby złotnicze były też ściśle związane z religią (jak to jest też w większości kultur w naszych czasach) - biżuterię składano nawet bogom w ofierze.

   Biżuteria produkowana w starożytnej Grecji na potrzeby jej najbardziej majętnych obywateli obejmuje takie ozdoby jak bransolety, naszyjniki, kolczyki, pierścienie, sygnety i wiele wiele innych bardzo misternie wykonanych ozdób, które w naszych czasach nazwano by biżuterią artystyczną.