Złota biżuteria ze starożytnego Nimrud
 Oceń wpis
   

Nimrud - jedno z najstarszych miast świata. W starożytnych, asyryjskich zapiskach klinowych występuje pod nazwą "Kalchu" (Kalach). Miasto to jeszcze do roku 1843 było owiane mgłą tajemnicy - jego istnienie, jak zresztą wielu innych miast staro-asyryjskich bardzo kwestionowano. Jedynym (ale nad wyraz dokładnym) źródłem historycznym wskazującym na istnienie miasta Kalach była wówczas Biblia. W księdze Rodzaju 10: 11 i 12 o wnuku Noego (tak, tego od potopu) Nimrodzie napisano:

"On to pierwszy panował w Babel, w Erek, w Akkad i w Kalne, w kraju Szinear. Wyszedłszy z tego kraju do Aszszuru, zbudował Niniwę, Rechobot-Ir, KALACH i Resan, wielkie miasto pomiędzy Niniwą i KALACH".

Budowę tych miast, a więc i Kalach datuje się na drugie tysiąclecie przed naszą erą - czyli ponad 4 tys. lat temu. Miasto zostało podreperowane w XIX w.p.n.e. przez asyryjskiego króla Salmanasara I. Kalach (Kalchu) zostało zniszczone w roku 612 p.n.e. przez Medów i Babilończyków - właśnie na tamten okres datuje się ostateczny upadek imperium asyryjskiego.  Jego ruiny odkrył w latach '40 XIX w. archeolog, Austen Henry Layard. Co tam znaleziono? Między innymi niezwykle kunsztowną biżuterię wykonaną z najczystszego złota (zobacz post "Biżuteria w starożytnej Asyrii c.d."). Na filmie prezentowanym poniżej można obejrzeć pierścienie, naszyjniki, bransolety, zdobione obrączki, kolczyki i inne złote wyroby świadczące o niesamowitym poziomie złotnictwa w tamtych czasach.


 

 

Te niesamowite odkrycia rewelacyjnie widać też na tym filmie:

Czy nie przyznasz, że ta rozmaitość złotej biżuterii wręcz przytłacza? Ciekaw jestem co sądzisz na temat tych odkryć i kunsztu starożytnych złotników? Zachęcam do wyrażenia swojej opinii!

Komentarze (3)
Biżuteria w starożytnej Asyrii c.d.
 Oceń wpis
   

Kolejny artykuł z serii "Biżuteria w starożytnej Asyrii". Biżuteria z najstarszych dziejów Asyrii (dzisiejszy Irak) na filmach.

Pierwszy film prezentowany poniżej prezentuje omawiane w poprzednim poście wykopaliska ze starożytnego Ur. Najpiękniejsze okazy różnego rodzaju ozdób pochodzą z tak zwanych grobowców królewskich.

Kolejny film jest już pokazem zdjęć rozmaitej biżuterii asyryjskiej. Widać niesamowity złotniczy kunszt. Mamy tu prawie wszystko, co nazywamy biżuterią: naszyjniki, kolczyki, sygnety, pierścienie, bransolety itd.

 

Biżuteria w starożytnej Asyrii
 Oceń wpis
   

Starożytna Asyria - kunszt złotnictwa świadczy o świetności tego jednego z najstarszych światowych imperiów cywilizacyjnych. Początki istnienia tej cywilizacji datuje się na XX wiek p.n.e. czyli ok. 4 tysiące lat temu w południowej części Mezopotamii (rejon rzek Tygrys i Eufrat).

Jedne z najstarszych doniesień na temat biżuterii z tamtego zamierzchłego okresu można znaleźć w Biblii w 24 rozdziale księgi Rodzaju. Są tam wzmianki o złotym kolczyku do nosa oraz dwóch bransoletkach, które dał Rebece sługa bardzo zamożnego w tamtych czasach Abrahama. Archeologia dowiodła, że starożytne miasto Ur (mieszczące się w południowej Mezopotamii - obecny Irak) osiągnęło bardzo wysoki poziom w złotnictwie. W latach dwudziestych ubiegłego wieku u podnóża wielkiego Zigguratu (starożytnego obiektu kultu) odkopano ok. 1800 grobów. W wielu z nich znajdowały się przedmioty osobiste pochowanych, a w nich oczywiście biżuteria w postaci naszyjników, kolczyków, pierścieni czy sygnetów.

Omówienie tego oraz innych znalezisk można znaleźć na stronie http://www.metmuseum.org, gdzie można obejrzeć wiele ciekawych zdjęć.