Koniec blogowania
 Oceń wpis
   

 Ponieważ platforma bblog kończy działalność blog zostanie przeniesiony na nową domenę http://jubilerblog.pl/. Dziękujemy, że byliście za nami od 2010 roku. Serdecznie zapraszamy do dalszej przygody z jubilerstwem...;)

Komentarze (0)
Zaręczyny - opowieść jubilera
 Oceń wpis
   

Komentarze (0)
Kamienie szlachetne i półszlachetne w Biblii
 Oceń wpis
   

Biblia to najstarsza książka współczesnego człowieka. Można się więc spodziewać, że sporo nam powie o kamieniach szlachetnych i półszlachetnych chętnie wykorzystywanych w starożytności i uważanych za drogocenne kamienie. W Biblii niejednokrotnie wymieniane są nazwy różnych kamieni. Jednym z takich fragmentów jest opis Nowego Jeruzalem z księgi Apokalipsy 21 rozdziału. Wspomniano tam o fundamentach budowli składających się z 12 kamieni szlachetnych. 12 kamieni szlachetnych wymieniono także w księdze Wyjścia. Kamienie umieszczone zostały w napierśniku sadu, który nosił arcykapłan w Izraelu. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

 

Pospolity jaspis?

Co rozumiemy pod tym pojęciem obecnie? Jaspis to odmiana kwarcu. Jest to nieprzezroczysty kamień zawierający domieszkę tlenku żelaza, dzięki któremu przybiera tak różnorakie barwy. Jednak w Biblii wspomniano (Objawienia 21:11) o jaspisie, że jest to najdrogocenniejszy kamień, jakby krystalicznie lśniący. A więc w czasach starożytnych określenie jaspis musiało odnosić się do cenniejszego i rzadszego kamienia niż dzisiejszy jaspis. Niektóre autorytety w tej dziedzinie uznają że greckie słowo występujące w oryginalnym tekście Biblii i tłumaczone dziś na jaspis może odnosić się do diamentu.

 

Niezmienny szafir

Szafir

 

Zarówno dawniej, jak i obecnie szafir to kamień szlachetny przezroczysty lub przeświecający. Występuje w różnych kolorach, nawet pomarańczowym i różowym. Jednak szafiry o których wspomina Biblia to kamienie szlachetne w różnych odcieniach niebieskiego.

 

Chalcedon

Chalcedon to odmiana kwarcu przezroczysta lub przeświecająca. Kamień ten jest stosunkowo miękki w porównaniu z czystym kwarcem, dlatego w czasach starożytnych chętnie wykorzystywano go do wyrobu grawerowanych ozdób. Nazwa tego kamienia pochodzi od starożytnego miasta w Azji Mniejszej, w którym występował w dużej ilości. W Biblii tylko raz wspomniano o chalcedonie.

 

Szmaragd

Szmaragdy

 

Szmaragdy to niezwykle cenne i piękne kamienie. Wartością prześcigają nawet diamenty. Szmaragd składa się z glinu i krzemu, bardzo rzadkiego berytu oraz domieszek chromu i wanadu, którym to szmaragd zawdzięcza swój piękny zielony kolor. W starożytności dostawcą szmaragdów był Egipt. 700 kilometrów od Kairu znajdowały się ogromne złoża tego drogocennego kamienia.

 

Topaz

Topaz to minerał z gromady krzemianów. Przezroczysty, bezbarwny kamień, który też może występować w najróżniejszych kolorach. Greckie słowo występujące w Biblii i odnoszone do topazu pochodzi od wysp Topaz znajdujących się na Morzy Czerwonym, skąd w I wieku grecy pozyskiwali piękny topaz.

 

Kamień leszem

W różnych przekładach Biblii kamień ten oddano jako: opal Biblia Warszawska i Biblia Tysiąclecia, linkuryjusz Biblia Gdańska, hiacynt Word English Bible. W biblijnym opisie znajdował się jako pierwszy w trzecim rzędzie kamieni umieszczonych na napierśniku Aarona. Niestety do tej pory nie można ustalić dokładnie o jaki kamień chodziło. Niektórzy utożsamiają go z opalem, hiacyntem lub bursztynek. Jednak żadna z tych teorii nie jest do końca udowodniona.

 

Kamienie szlachetne od zawsze fascynowały i budziły podziw. Pod tym względem czasy biblijne nie różnią się od współczesnych ;)  

Komentarze (0)
Piryt – ‘Złoto głupców’
 Oceń wpis
   

Zapewne znamy bardzo dobrze przysłowie: Nie wszystko złoto, co się świeci. Trafnie można to przysłowie odnieść do wyjątkowego minerału jakim jest piryt. Ale co wiemy na temat tego minerału i jak możemy go wykorzystać, kiedy trafimy na tę żyłę złota?

Piryt to bardzo popularny kamień szlachetny należącym do grupy siarczków. Ponieważ posiada złotometaliczną barwę, wiele osób mylnie uznawało go za złoto. To przyczyniło się do nazywania pirytu złotem głupców lub kocim złotem. Piryt krystalizuje się tworząc sześciany, ośmiościany i dwunastościany. Nazwa tego minerału pochodzi od greckiego słowa pyr tłumaczone na ogień lub pyrites, czyli iskrzący. Spowodowane jest to faktem, że minerał iskrzy się po uderzeniu o stal. Piryt często zawiera ilości śladowe niklu, kobaltu, cynku, srebra, złota, czy też miedzi. Istotna jest informacja, że minerał ten szybko ulega powierzchniowemu wietrzeniu. Pod wpływem tlenu i wilgoci utlenia się i tym samym zachodzi zjawisko korozji. Nawet delikatne dotknięcie tego kamienia może przyczynić się do pojawieniem rdzy na jego powierzchni, ponieważ skóra dłoni jest wilgotna i ma kwaśny odczyn. W kontakcie z ludzkim ciałem piryt może także wywoływać reakcje alergiczne i podrażnienia. A zatem powinniśmy unikać bezpośredniego kontaktu tego minerału z naszą skórą, aby nie stracił swoich właściwości oraz żeby uniknąć niepożądanych reakcji.

Piryt występuje w Grecji, Hiszpanii, USA, Peru, Meksyku, Kanadzie, Australii, Ugandzie, Rosji oraz Szwecji. W Polsce największe złoże tego minerału odkryto w Rudkach koło Nowej Słupi u podnóża Łysogór.

Zastosowanie pirytu jest różnorakie. W przemyśle chemicznym używany jest do wytwarzania dwutlenku siarki i surówki żelaza. Natomiast ze względu na walory estetyczne i łatwość zdobycia, kamień ten jest atrakcyjny dla kolekcjonerów minerałów. W jubilerstwie stosowany jest od dawna w wyrobie biżuterii i ozdób.Nawet jeżeli piryt nie jest złotem, warto dostrzec jego wartość i nie pozostać obojętnym wobec jego uroku.

 

 

 

Komentarze (0)
Najbardziej ekskluzywne marki jubilerskie
 Oceń wpis
   

Kobiety poszukujące dla siebie biżuterii, zwykle chcą znaleźć coś niezwykłego. Kolczyki lub pierścionek, który zachwyci je czymś wyjątkowym. W związku z tym warto wiedzieć, gdzie szukać takiej oryginalnej biżuterii.

 

Na świecie jest mnóstwo firm zajmujących się jubilerstwem. Jednak tylko nieliczne można uznać za najbardziej ekskluzywne i zarazem najdroższe marki. Wymienimy tylko niektóre z nich.

 

Zacznijmy od marki BUCCELLATI. Ta włoska firma została założona w 1919 rok przez Gianmarię Buccellatiego. Od tamtej pory jest ona dziedziczona z pokolenia na pokolenie. Niedawno, bo w roku 2015, o firmie zrobiło się głośniej, z powodu wyprodukowania najdroższego pokrowca na iPada. Ten wysadzany szlachetnymi kamieniami złoty pokrowiec kosztował prawie pół miliona dolarów. Cechą charakterystyczną marki Buccellati, jest tworzenie biżuterii o niepowtarzalnej złotej teksturze.

 

Kolejna ważna marka, to CARTIER. Początki działalności tej firmy sięgają połowy XIX wieku. Założycielem był Louis-Fraçois Cartier. Na całym świecie jest ponad 200 salonów Cartiera, natomiast siedziba firmy mieści się w Paryżu. Biżuteria Cartiera jest ceniona zwłaszcza przez koronowane głowy.

 

Również Szwajcaria może poszczycić się znaną marka jubilerską. Chodzi oczywiście o PIAGET. Firma została założona w 1874 roku. Od początku specjalizowała się ona głównie w projektowaniu i produkcji luksusowych zegarków. Jednak na początku lat dziewięćdziesiątych wprowadziła do swoich salonów również ekskluzywna biżuterię.

 

GRAFF DIAMONDS jest natomiast marką pochodzącą z Wielkiej Brytanii. Firma została założona w 1960 roku, w Londynie, przez Laurence'a Graffa. Wyroby Graff Diamonds cechują się wysoką jakością i używaniem diamentów oznaczonych specjalnym certyfikatem, który zaświadcza, że dany kamień pochodzi z terenów wolnych od konfliktów zbrojnych i nie był wydobyty z wykorzystaniem niewolniczej pracy.

 

Te oraz inne światowej sławy firmy jubilerskie, mają ciekawą historię oraz naprawdę oryginalną i piękną biżuterię. Warto poznać je nieco bliżej i wzbogacić swoją wiedzę na temat jubilerstwa.

Komentarze (0)
Kilka słów o naszym jubilerskim blogu
 Oceń wpis
   

To już 6 lat istnienia naszego jubilerskiego bloga. Bardzo dziękujemy wszystkim odwiedzającym. A z tego co pokazują statystyki, nadal odwiedzalność bloga Jubiler.Bblog.pl jest całkiem dobra. Ostatni miesiąc przyniósł ponad 6 tysięcy odsłon bloga. Dziękujemy!

W rankingu odwiedzalności blogów na platformie BBlog zajmujemy 17 miejsce :). To chyba całkiem nieźle, prawda?

Komentarze (0)
Jak zostać jubilerem?
 Oceń wpis
   

 

Ludzie od wieków zajmowali się sztuką wyrabiania biżuterii. Robiono ją z całkiem prostych i tanich materiałów w postaci piór, muszli i kości. Ale przede wszystkim wykorzystywano do tego drogocenne złoto, perły i kamienie szlachetne.

Kiedyś jubiler, nosił miano złotnika, a to głównie dlatego, że biżuteria kojarzyła się głównie z wyrobami ze złota. Dziś osoby zajmujące się wyrobem i projektowaniem biżuterii nazywa się jubilerami. Ale co zrobić, żeby zostać jubilerem?

Mogłoby się wydawać, że zawód ten jest, tak jak dawniej, dziedziczony z ojca na syna lub ewentualnie, można się do niego wyszkolić pod okiem innego jubilera. Okazuje się jednak, że są w Polsce szkoły wyższe, o kierunkach związanych z wyrobem biżuterii. Należą do nich między innymi:

  • Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi. Znajduje się tam katedra biżuterii z różnymi pracowniami, takimi jak na przykład: pracownia projektowania form złotniczych, projektowania biżuterii czy też techniki emalierskiej.

  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania (także w Łodzi). Posiada ona wydział wzornictwa przemysłowego oraz pracownię projektowania biżuterii.

  • Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tam również jest pracowania projektowania biżuterii.

Oprócz tych szkół wyższych, w Polsce dostępne są różne kursy jubilerskie. Można je zrobić w Państwowym Ognisku Artystycznym Nowolipki w Warszawie lub Wytwórni Antidotum, która jest prywatną szkołą projektowania i tworzenia biżuterii. Szkoła ta znajduje się w centrum warszawskiego Mokotowa.

To tyle, jeśli chodzi o niektóre szkoły w Polsce. Oprócz tego jest wiele prestiżowych uczelni zagranicznych, takich jak na przykład: Le Arti Orafe, Jewellery School we Włoszech lub Oslo National Academy of the Arts w Norwegii.

Oczywiście sama szkoła nie uczyni z kogoś dobrego jubilera. Do tego potrzebny jest również pewien talent plastyczny. Jeśli, ktoś nie ma zmysłu artystycznego, to po prostu nie będzie projektował, ani wytwarzał pięknej biżuterii. Prawdopodobnie też, nie uda mu się dostać na któryś z tych artystycznych kierunków.

Istnieje również możliwość szukania na własną rękę praktyk w zakładach jubilerskich i szkolenie swych umiejętności pod okiem mistrza. Potem można zgłosić się do Izby Rzemieślniczej i tam zdać egzamin na czeladnika złotnictwa.  

Komentarze (0)
Kamienie szlachetne – ich charakterystyka
 Oceń wpis
   

Czym byłby pierścionek bez żadnego kamienia? Wyglądałby na pewno mniej szykownie, niż taki z kamieniem, choćby jednym. Kamienie szlachetne i ozdobne od zawsze były używane w jubilerstwie. Podwyższają one wartość i piękno każdego wyrobu jubilerskiego.

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kamienie szlachetne i tzw. ozdobne (półszlachetne), to dwa różne rodzaje kamieni. Do tych pierwszych zaliczymy na pewno:diament, szafir, rubin, szmaragd, i tanzanit. Kamienie ozdobne to między innymi: ametyst, onyks, topaz, amazonit, awenturyn, malachit, cytryn, granat, bursztyn i jeszcze wiele innych.

 

Chyba najbardziej wartościowym kamieniem jest diament. Jego nazwa - diament pochodzi od greckiego słowa adamas i oznacza dosłownie niepokonany. Trafnie nawiązuje więc do jego trwałości i twardości. Jednak o wartości diamentu decyduje wiele czynników. Między innymi rodzaj szlifu. Diamenty o szlifie brylantowym nazywamy brylantami to właśnie one zaliczają się do tych cennych. Oprócz tego ich wartość określa także: stopień czystości, masa i barwa.

 

Rubin jest kamieniem barwy czerwonej. Najbardziej poszukiwane są te czerwone z delikatnym niebieskim odcieniem, wydobywane w Birmie. Duże rubiny mogą być nawet droższe od diamentów.

 

Szafir jest niebieską odmianą korundu. Jednak tym mianem określa się również wszystkie inne odmiany, oprócz czerwonego rubinu. Występuje on w skałach magmowych, pegmatytach oraz bazaltach.

 

Szmaragd to zielony kamień. Jego nazwa nawiązuje właśnie do tego koloru. Barwę zieloną zyskuje dzięki pierwiastkowi chromu. Może on mieć niejednolitą mętną strukturę, wskutek inkluzji gazowych. Do najcenniejszych należą szmaragdy trapiche, które w przekroju mają widoczny wzór sześcioramiennej gwiazdy.

 

Tanzanit to kamień, który wydobywa się w tej chwili, tylko w Tanzanii. Stąd też pochodzi jego nazwa. Został on odkryty i wprowadzony przez firmę jubilerską Tiffany. Występuje w różnych odcieniach niebieskiego, a także w odmianie bezbarwnej.

 

Tak wygląda krótka charakterystyka kamieni szlachetnych. Poza nimi mamy też dużą grupę kamieni, uznawanych w jubilerstwie za półszlachetne. Ale o nich szerzej napiszę już wkrótce.

 

 

 

 

 

Komentarze (1)
Złoto, złotu nie równe
 Oceń wpis
   

Złoto jest wydobywane już od tysięcy lat. Zawsze było cenione, ze względu na swą trwałość, piękno, i łatwość wykonywania z niego nawet najbardziej wyrafinowanych ozdób. Archeolodzy do dziś odnajdują dobrze zachowane, starożytne przedmioty ze złota.

 

Dzisiaj pierścionki, naszyjniki i kolczyki z tego metalu nosimy, zarówno na ważnych uroczystościach, jak też na co dzień. Biżuteria ze złota jest także niezbędnym elementem zaślubin. To właśnie ze złota najczęściej wykonane są nasze obrączki i pierścionki zaręczynowe. Ale co określa wartość danego wyrobu ze złota?

 

Złoto, w zależności od stopnia swojej czystości może być więcej lub mniej warte. Jego czystość określa się próbami lub karatami. Ale czym są te próby i karaty?

 

Krótko mówiąc, są to jednostki określające ilość czystego złota w danym stopie. Na przykład próba 999 oznacza, że złoto zawiera tylko jedną tysięczną część innego metalu. Próba to oznaczenie złota, używane w Europie. Natomiast na dalekim wschodzie, jakość złota określa się karatami. I tak, europejska próba 999, odpowiada złotu 24-karatowemu.

 

Najczęściej spotykanym stopem złota, nie są jednak te najczystsze, 24-karatowe. Tak czyste złoto byłoby zbyt miękkie, by wykonać z niego biżuterię. Zwykle w sklepach jubilerskich mamy dostępne wyroby oznaczone próbą 585, która odpowiada 14 karatom.

 

Wyroby ze złota różnią się czasem od siebie odcieniem. Może nieraz zauważyliście to, porównując swój pierścionek z innym. Skąd biorą się różne barwy złota? Otóż w skład stopu złota wchodzą inne metale. W zależności od tego, który jest użyty do stopu, złoto może mieć inna barwę. Stosowane są zazwyczaj domieszki niklu, srebra, miedzi i palladu. Popularne ostatnio białe złoto to stop czystego złota z niklem lub palladem. Zwykle ten rodzaj złota jest 18-karatowy.

 

Złoto nie jest zbyt twardym materiałem, dlatego wyższe próby oznaczają, że będzie ono bardziej miękkie. Dopiero dodatek innych metali sprawia, że dany wyrób staje się trwalszy.

 

Dodatkowo wartość wyrobów ze złota podnoszą szlachetne kamienie, umieszczane w biżuterii oraz unikalne wzornictwo.    

Artykuł powstał przy udziale: www.jubiler-zietek.pl/ 

 

Komentarze (0)
Jak dobierać odpowiednio kolczyki?
 Oceń wpis
   

 

 

Wybór kolczyków, to bardzo ważna sprawa dla kobiet. Źle dobrane, nawet te drogie, wcale nie dodadzą nam uroku. Jak w takim razie prawidłowo dobierać tę część biżuterii?

 

Warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze kolczyki należy dobierać do kształtu twarzy.

 

Jeśli nasza twarz jest okrągła, to ładniej będziemy wyglądać z kolczykami zwisającymi, długimi, o nieregularnych, pionowych kształtach i ostrych rysach.

 

Do owalnej twarzy będą pasować małe perełki lub kryształki. Takie osoby dobrze będą też wyglądać w kolczykach o kanciastych kształtach, na przykład trójkątnych lub kwadratowych. W zasadzie do tego typu twarzy pasują każde kolczyki z wyjątkiem długich i cienkich.

 

Jeśli natomiast mamy spiczasty podbródek, czyli nasza twarz jest trójkątna, to kolczyki powinniśmy dobierać krótkie, o owalnych i okrągłych kształtach. Jednym słowem takie, które dodadzą jej objętości. Mogą to być na przykład grube, masywne koła.

 

Dla kobiet o kwadratowym kształcie twarzy niewskazane będą kanciaste kolczyki. Dobrze będą one wyglądać w kolczykach długich, o lekko owalnych wzorach.

 

Kolejna zasada, to dobór kolczyków do stroju.

 

Jeśli nasz strój zalicza się do tak zwanych bogatych ubiorów, to kolczyki do niego powinny być proste, bez wielkiego przepychu. I tak samo odwrotnie: do prostego skromniejszego ubioru możemy sobie pozwolić na bardziej wyszukane i zdobione dodatki.

 

Do sukienek i gorsetów bez ramiączek, zakładamy długie, zwisające kolczyki. To samo tyczy się dosyć dużych, głębokich dekoltów. Natomiast do tych z dekoltem w kształcie łódki świetnie pasują okrągłe klipsy.

 

Strój do pracy, jest szczególnym strojem. Dlatego dodatki, jakie do niego nosimy nie mogą zbytnio odwracać uwagi od firmy, jaką reprezentujemy. Kolczyki do pracy, zawsze powinny być skromniejsze, nie rzucające się w oczy.

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 |