Diament florencki uzupełnienie
 Oceń wpis
   

Dokopałem się w angielskiej sieci informacji na temat początków istnienia diamentu florenckiego. Okazuje się, że ten żółtawy, wyjątkowy diament pochodzi z wielkiej kopalni diamentów w Indiach. Został znaleziony prawdopodobnie jeszcze w XIV wieku, albo i wcześniej. Początkowo był w posiadaniu indyjskich władców. Jeśli zaś chodzi o obecnego posiadacza w/w klejnotu - chodzą plotki, że jest on gdzieś w Stanach Zjednoczonych. Ale niestety jest to tylko plotka - czyli nieuzasadniona informacja niesiona z ust do ust...

Diament florencki
 Oceń wpis
   

Oglądając jako nastolatek robiące furorę filmy Indiana Jones'a o poszukiwaniu zaginionych klejnotów nie zdawałem sobie sprawy jak wiele w tych barwnych ekranizacjach prawdy. Historia wielu klejnotów faktycznie często jest zaskakująca, obfitująca w nagłe zwroty akcji. Wiele z tych drogocennych klejnotów, w którymś okresie swojego istnienia po prostu znika z areny dziejów. Tak też było z diamentem florenckim.

Historia diamentu florenckiego sięga imponująco daleko w przeszłość, bo co najmniej aż do XV wieku, kiedy to jego właścicielem był Ludwik Zuchwały - książę Burgundii. Niestety diament zaginął prawdopodobnie w wyniku bitwy pod Murten (bitwa między Szwajcarią, a Burgundią) w 1476 roku. Tamtego pamiętnego dnia Szwajcarzy zdobyli ogromnej wartości łupy wojenne, które podobno można podziwiać nawet dzisiaj w Muzeum Historii w Bermie. O dziwo omawiany przez nas diament florencki jakoś się zawieruszył. Został znaleziony przez jednego z żołnierzy i sprzedany za jednego guldena! Przez dłuższy czas ten ogromnej wartości klejnot, obiekt pożądania wielu wybitnych jubilerów przechodził z rąk do rąk za śmieszne pieniądze.

Kiedy diament zawędrował do Genui, został nabyty już za 10 tys. guldenów przez Ludwika II Moro Sforzy (regent Mediolanu). W ciągu kolejnych dwóch stuleci klejnot znajdował się w posiadaniu: papieża Juliusza II, Wielkich Książąt Toskanii, Franciszka I Lotaryńskiego (Wielki Książę Toskanii) oraz Karola I Habsburga. W roku 1918 razem z innymi prywatnymi klejnotami koronnymi cesarza Karola został wywieziony z Austrii. Od tamtej pory losy diamentu są nieznane. Któż wie? Może diament zdobi obecnie czyjąś ekskluzywną biżuterię?

Biżuteria z topazem
 Oceń wpis
   

Witam ponownie.

W ostatnim poście omawialiśmy cechy topazów. Zgodnie z tradycją zamieszczam teraz film prezentujący biżuterię z topazem. W tym przypadku są to pierścionki i zawieszki. Życzę miłego oglądania.

 

 

Biżuteria ze szmaragdem
 Oceń wpis
   

Jak wygląda biżuteria ze szmaragdami? Pokazane jest to na prezentacji poniżej. Wisiorki, kolczyki czy pierścionki. Naprawdę piękne.

Hooker Szmaragd - film
 Oceń wpis
   

Wczoraj została zamieszczona na YouTubie prezentacja tego klejnotu! Byłem pierwszym, który obejrzał ten film :)

Cyrkonie w oprawie
 Oceń wpis
   

Zgodnie z tematem poprzedniego postu zamieszczam film prezentujący biżuterię z cyrkoniami - a dokładnie pierścionek.

 

Wisiorek z bursztynem - tutorial c.d.
 Oceń wpis
   
Wisiorek z bursztynem - tutorial c.d.
 Oceń wpis
   
Biżuteria - zrób to sam
 Oceń wpis
   

Szukając w internecie informacji na temat pacy jubilera znalazłem bardzo ciekawy filmik na temat wykonywania biżuterii samemu. Ze względu na jego dużą wartość dydaktyczną postanowiłem go tu zamieścić :) Na samym początku filmu pani prezentuje narzędzia, które będą potrzebne każdemu, kto chce sobie zrobić biżuterię samemu (różne rodzaje kombinerek, pilniki itp) oraz gotowe elementy, z których takie ozdoby się wykonuje (np. tak zwany drut z pamięcią). Reszta to już kwestia wyobraźni! Film ma niecały rok a wyświetleń miał już prawie 4 tys. :)

1 | 2 | 3 | 4 |