Jak wyczyścić biżuterię złotą lub srebrną?
 Oceń wpis
   

Jak wyczyścić przykurzoną wiekiem (i nie tylko) biżuterię złotą lub srebrną? Niektórzy po prostu zlecają to jubilerowi. Ale jak najbardziej można to zrobić samemu. Warto obejrzeć filmik na ten temat. Pani trochę leje wodę, ale coś niecoś można się dowiedzieć :). Ponieważ umieszczanie filmiku zostało na YouTubie zablokowane, podaję link:

http://www.youtube.com/watch?v=7GZQa-_ZGZs

Bardzo ciekawy jest do tego filmu komentarz, pozwolę sobie zacytować:

"zamiast kupowac jakies plyny do bizuterii wystarczy do wyczyszcenia srebra, nalac do naczyna wody włożyc kawłek foli aluminiowej i wsypac soli kuchennej, włożycA279; bizuterie i potrzymac tam chwile, czysta chemia żadna filozofia". Hm, wato spróbować zabawy z ogniwem galwanicznym :).

Diament florencki uzupełnienie
 Oceń wpis
   

Dokopałem się w angielskiej sieci informacji na temat początków istnienia diamentu florenckiego. Okazuje się, że ten żółtawy, wyjątkowy diament pochodzi z wielkiej kopalni diamentów w Indiach. Został znaleziony prawdopodobnie jeszcze w XIV wieku, albo i wcześniej. Początkowo był w posiadaniu indyjskich władców. Jeśli zaś chodzi o obecnego posiadacza w/w klejnotu - chodzą plotki, że jest on gdzieś w Stanach Zjednoczonych. Ale niestety jest to tylko plotka - czyli nieuzasadniona informacja niesiona z ust do ust...

Diament florencki
 Oceń wpis
   

Oglądając jako nastolatek robiące furorę filmy Indiana Jones'a o poszukiwaniu zaginionych klejnotów nie zdawałem sobie sprawy jak wiele w tych barwnych ekranizacjach prawdy. Historia wielu klejnotów faktycznie często jest zaskakująca, obfitująca w nagłe zwroty akcji. Wiele z tych drogocennych klejnotów, w którymś okresie swojego istnienia po prostu znika z areny dziejów. Tak też było z diamentem florenckim.

Historia diamentu florenckiego sięga imponująco daleko w przeszłość, bo co najmniej aż do XV wieku, kiedy to jego właścicielem był Ludwik Zuchwały - książę Burgundii. Niestety diament zaginął prawdopodobnie w wyniku bitwy pod Murten (bitwa między Szwajcarią, a Burgundią) w 1476 roku. Tamtego pamiętnego dnia Szwajcarzy zdobyli ogromnej wartości łupy wojenne, które podobno można podziwiać nawet dzisiaj w Muzeum Historii w Bermie. O dziwo omawiany przez nas diament florencki jakoś się zawieruszył. Został znaleziony przez jednego z żołnierzy i sprzedany za jednego guldena! Przez dłuższy czas ten ogromnej wartości klejnot, obiekt pożądania wielu wybitnych jubilerów przechodził z rąk do rąk za śmieszne pieniądze.

Kiedy diament zawędrował do Genui, został nabyty już za 10 tys. guldenów przez Ludwika II Moro Sforzy (regent Mediolanu). W ciągu kolejnych dwóch stuleci klejnot znajdował się w posiadaniu: papieża Juliusza II, Wielkich Książąt Toskanii, Franciszka I Lotaryńskiego (Wielki Książę Toskanii) oraz Karola I Habsburga. W roku 1918 razem z innymi prywatnymi klejnotami koronnymi cesarza Karola został wywieziony z Austrii. Od tamtej pory losy diamentu są nieznane. Któż wie? Może diament zdobi obecnie czyjąś ekskluzywną biżuterię?

Biżuteria z topazem
 Oceń wpis
   

Witam ponownie.

W ostatnim poście omawialiśmy cechy topazów. Zgodnie z tradycją zamieszczam teraz film prezentujący biżuterię z topazem. W tym przypadku są to pierścionki i zawieszki. Życzę miłego oglądania.

 

 

Biżuteria ze szmaragdem
 Oceń wpis
   

Jak wygląda biżuteria ze szmaragdami? Pokazane jest to na prezentacji poniżej. Wisiorki, kolczyki czy pierścionki. Naprawdę piękne.

Hooker Szmaragd - film
 Oceń wpis
   

Wczoraj została zamieszczona na YouTubie prezentacja tego klejnotu! Byłem pierwszym, który obejrzał ten film :)

Cyrkonie w oprawie
 Oceń wpis
   

Zgodnie z tematem poprzedniego postu zamieszczam film prezentujący biżuterię z cyrkoniami - a dokładnie pierścionek.

 

Wisiorek z bursztynem - tutorial c.d.
 Oceń wpis
   
Wisiorek z bursztynem - tutorial c.d.
 Oceń wpis
   
Biżuteria - zrób to sam
 Oceń wpis
   

Szukając w internecie informacji na temat pacy jubilera znalazłem bardzo ciekawy filmik na temat wykonywania biżuterii samemu. Ze względu na jego dużą wartość dydaktyczną postanowiłem go tu zamieścić :) Na samym początku filmu pani prezentuje narzędzia, które będą potrzebne każdemu, kto chce sobie zrobić biżuterię samemu (różne rodzaje kombinerek, pilniki itp) oraz gotowe elementy, z których takie ozdoby się wykonuje (np. tak zwany drut z pamięcią). Reszta to już kwestia wyobraźni! Film ma niecały rok a wyświetleń miał już prawie 4 tys. :)

1 | 2 | 3 | 4 |