Właściwości biżuterii z miedzi
 Oceń wpis
   

Miedź jest niezbędna w Twoim organizmie! W jednym z postów ("Jubiler i jego praca - srebro") omawialiśmy właściwości sterylizacyjne srebra. Okazuje się, że metal nienależący do szlachetnych taki jak miedź również ma sporo zalet.

Występująca w naszych organizmach miedź pomaga zapobiegać między innymi różnym chorobom układu sercowo-naczyniowego, zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi, chroni nas przed działaniem nadtlenków. Konsekwencje niedoboru miedzi w organizmie są poważne - osteoporoza, obniżona odporność organizmu, wypadanie włosów, wypryski oraz niedokrwistość. Z drugiej strony należy też mieć świadomość, że nadmiar miedzi również jest szkodliwy dla zdrowia. Niemniej wyczytałem, że według jednego z raportów WHO istnieje ogólny problem z przyswajaniem tego pierwiastka z żywności. Dlatego zaleca się stosowanie rozmaitej biżuterii wykonanej właśnie z miedzi. Dlaczego?

O ile sama miedź jest ciężko przyswajalna przez nasz organizm o tyle jej związki powstałe na przykład w kontakcie miedzi ze skórą wchłaniają się bardzo dobrze. Potwierdzają to na przykład badania Dr Ray Walker'a z Uniwersytetu Newcastle. Według serii badań na temat wpływu miedzi na rozmaite schorzenia pomaga na przykład przy artretyzmie i reumatyzmie lub w profilaktyce zwyrodnień kręgosłupa. Trudno uwierzyć, żeby przypadkiem było stosowanie miedzi jako środka leczniczego już od zarania dziejów w różnych kulturach na całym świecie. Dlatego niektóre pracownie złotnicze zachęcają też do noszenia od czasu do czasu biżuterii wykonanej z miedzi. Ma ona przynajmniej trzy zalety: ma dobry wpływ na zdrowie, jest tania, wygląda naprawdę elegancko. Aby zakupić takową biżuterię przez internet wystarczy po prostu wpisać w google: "Biżuteria z miedzi", a potem - "do wyboru do koloru"!

 

Wreszcie weekend
 Oceń wpis
   

Wszystkim blogowiczom życzę miłego weekendu! :)

Czy to białe złoto?
 Oceń wpis
   

Stojąc przed wyborem obrączek ślubnych mamy do wyboru mnóstwo modeli. Jeśli Państwa uwagę przykuły te wykonane ze złota w różnych kolorach warto się zastanowić, czy faktycznie są wykonane z białego złota, omówionego w poprzednim poście: "Biżuteria z białego złota".

Otóż oprócz domieszkowania standardowego żółtego złota palladem czy niklem w celu uzyskania śnieżnobiałej barwy stosuje się tak zwane "rodowanie". Złotą biżuterię po prostu pokrywa się cienką warstwą rodu. Nie jest to zła metoda, jako że sam rod jest obojętny chemicznie, nie reaguje z wodą, powietrzem ani nawet kwasami (mają wpływ na niego tylko silne zasady). Sam w sobie jest nawet droższy od złota i platyny. Jednak w przypadku obrączek ślubnych, których używamy zazwyczaj przez całe dziesięciolecia  metoda rodowania jest niepraktyczna. Po prostu z czasem naniesiona warstwa rodu się ściera. O wiele lepiej kupować obrączki, czy pierścionki wykonane z białego złota wykonanego z palladu lub niklu. Oczywiście trzeba też uważać, żeby zamiast kupienia biżuterii z białego złota nie obuć się w jakąś srebrną podróbkę :).

Jak też pisałem w którymś z poprzednich postów, przy wyborze obrączek ślubnych warto też wziąć pod uwagę fakt, że często może wystąpić problem z korektą rozmiaru obrączek wykonanych z kilku rodzajów złota. Ale trzeba przyznać, że białe złoto ma swój urok :)

Biżuteria z białego złota
 Oceń wpis
   

Czym jest białe złoto? Białe złoto wyglądem przypomina srebro lub platynę.  Biżuteria z niego wykonana cieszy się bardzo dużą popularnością. Modne są na przykład obrączki ślubne wykonane z dwóch rodzajów złota: białego oraz żółtego.

Historia białego złota liczy sobie już zgoła 100 lat. Zostało ono wynalezione w Pforzheim (znany niemiecki ośrodek złotniczy). Udało się tam odbarwić złoto. Wykorzystano w tym celu dwie metody i właśnie ze względu na nie dokonuje się podziału białego złota na:

- białe złoto palladowe (stop złota i palladu - zobacz "jubiler i platyna")

- białe złoto niklowe (stop złota z niklem).

Dzięki temu, że białe złoto ma wszystkie własności wymagane dla wyrobu biżuterii oraz innych przedmiotów zdobniczych, bardzo szybko na stałe przyjęło się w złotnictwie. Problemu nastręczał tylko fakt, że metale nieszlachetne, takie jak nikiel nie były do tej pory stosowane w złotnictwie, ale dzięki licznym przeprowadzonym doświadczeniom obecnie można sporządzić różne stopy białego złota nawet w bardzo skromnej pracowni złotniczej. Chociaż warto przy tym wspomnieć, że wykonanie białego złota nastręcza trudności związanych z różnymi temperaturami topnienia. Mianowicie temperatura topnienia niklu wynosi 1455 st. C, natomiast złoto paruje już w temperaturze powyżej 1250 st. C. Ale cóż to znaczy dla zdolnego, doświadczonego jubilera :). Jeśli natomiast chcemy przeprowadzić obróbkę termiczną stopu białego złota, należy bardzo uważać, gdyż białe złoto jest bardzo wrażliwe na szybkie zmiany temperatury.

Bibliografia: "Złotnictwo i probiernictwo" Dr Franciszek Zastawniak

Biżuteria z platyny :)
 Oceń wpis
   

Ponieważ nie mogłem osadzić filmów przedstawiających biżuterię z platyny w dokumencie stwierdziłem, że podam linki do nich prowadzące. Przedstawiają one platynowe pierścionki z cyrkoniami lub brylantami.

http://www.youtube.com/watch?v=-tEl-90KfVs

http://www.youtube.com/watch?v=xKrohNVaoJo

http://www.youtube.com/watch?v=iOjUyM6jlhg

Moim zdaniem biżuteria z platyny robi niesamowite wrażenie.

 

Biżuteria z platyny - jak wygląda?
 Oceń wpis
   

Chciałem wsadzić filmik z YouTuba, ale ciągle jakieś błędy wyskakują. Przykro mi bardzo.

Czyszczenie biżuterii z kamieniami szlachetnymi w domu
 Oceń wpis
   

Czytać teoretyczne rozważania na temat jakiejś czynności, a obejrzeć film ją przedstawiający. Co lepsze? Wygrzebałem filmik prezentujący jak proste jest wyczyszczenie pierścionka z osadzonym kamieniem szlachetnym. Mówią w nieskomplikowanej angielszczyźnie.

 

 

Czyszczenie kamieni szlachetnych
 Oceń wpis
   

Jak czyścić biżuterię zawierającą kamienie szlachetne lub ozdobne? O ile renowacja biżuterii wykonanej tylko ze srebra lub złota do skomplikowanych raczej nie należy, to biżuteria wysadzana kamieniami jest bardziej wymagająca.

Najlepiej, najdokładniej można wyczyścić taką biżuterię, demontując ją, a następnie czyszcząc każdy element oddzielnie. Lepiej oczywiście nie robić tego samemu, gdyż można uszkodzić mocowanie kamienia.

Jeśli zaś chodzi o domowe sposoby, kamienie biżuterię zawierającą kamienie czyści się następująco:

  • szafir, rubin, szmaragd - woda mydlana + miękka szczoteczka, wytrzeć do sucha miękką szmatką,
  • bursztyn - woda mydlana + amoniak + miękka szmatka, niektórzy uważają, że bursztyn warto na koniec natrzeć olejkiem migdałowym lub po prostu oliwką,
  • turkus - woda + soda oczyszczona,
  • opal - czyszczenie na sucho miękką szczoteczką,
  • agat, ametyst, jaspis, topaz - woda mydlana + amoniak + miękka szmatka
  • diament - mydlana woda + miękka szczoteczka
  • sztuczne kamienie - talk + miękka szczoteczka
Czyszczenie srebra domową metodą!
 Oceń wpis
   

W nawiązaniu do wczorajszego postu - wygrzebałem na youtubie prosty filmik instruktażowy pokazujący jak przy użyciu soli kuchennej, folii aluminiowej i wrzątku idealnie wyczyścić srebrną biżuterię. Świetna sprawa :)

Tą metodą można też czyścić inne przedmioty wykonane ze srebra, na przykład monety czy sztućce. Co myślicie na temat tej metody? Próbował ktoś tego?

W TYM POŚCIE WYJĄTKOWO UMOŻLIWIAM DODAWANIE KOMENTARZY  (taka mała próba czy nie bedzie za wiele spamu :)).

Komentarze (0)
Jak wyczyścić biżuterię złotą lub srebrną?
 Oceń wpis
   

Jak wyczyścić przykurzoną wiekiem (i nie tylko) biżuterię złotą lub srebrną? Niektórzy po prostu zlecają to jubilerowi. Ale jak najbardziej można to zrobić samemu. Warto obejrzeć filmik na ten temat. Pani trochę leje wodę, ale coś niecoś można się dowiedzieć :). Ponieważ umieszczanie filmiku zostało na YouTubie zablokowane, podaję link:

http://www.youtube.com/watch?v=7GZQa-_ZGZs

Bardzo ciekawy jest do tego filmu komentarz, pozwolę sobie zacytować:

"zamiast kupowac jakies plyny do bizuterii wystarczy do wyczyszcenia srebra, nalac do naczyna wody włożyc kawłek foli aluminiowej i wsypac soli kuchennej, włożycA279; bizuterie i potrzymac tam chwile, czysta chemia żadna filozofia". Hm, wato spróbować zabawy z ogniwem galwanicznym :).

1 | 2 | 3 | 4 |