Największe diamenty świata
 Oceń wpis
   

Wczoraj świat obiegła informacja o wydobyciu z wnętrza ziemi bardzo cennego skarbu. O czym mowa? Chodzi tutaj o diament, kamień szlachetny wykorzystywany między innymi w jubilerstwie. Ale to nie byle jaki diament. Zachwyca on swoją wielkością - znalezienia tak ogromnego kamienia nie odnotowano na świecie od ponad 100 lat.

 

Najcenniejsze znaleziska świata

Kamień o którym dzisiaj tak dużo mówimy został znaleziony w kopalni diamentów w Bostwanie. Waży on 1111 karatów czyli ponad 200g i ma wymiary 65x56x40 milimetrów. Znaleziony diament nie tylko zachwyca swoją wielkością, jest on jednocześnie jednym z najrzadziej spotykanych diamentów, jest to diament typu Ila. Kamień ten nie przewodzi prądu ani nie absorbuje promieniowania widzialnego- tym właśnie charakteryzuje się ten typ diamentu. Poza tym odmiana ta jest jedną z najczystszych ponieważ nie zawiera azotu. Jednocześnie jest odmianą najrzadziej występującą w przyrodzie. Oczywiście z tak imponującym znaleziskiem wiążą się też profity finansowe. Oprócz samej tylko wartości samego kamienia, akcje spółki która go wydobyła wzrosły o 1/3 na giełdzie.

Poprzednikiem obecnego znaleziska, na terenie RPA był diament ważący 604 karaty. Został sprzedany za ponad 20mln dolarów. Jednak jak stwierdzają jednoznacznie eksperci, określenie wartości nowego znaleziska jest wyjątkowo trudne.

Największym diamentem wydobytym przez człowieka była Gwiazda Afryki. W momencie wydobycia miała ponad 3200 karatów. Został przecięty i tak powstałą Wielka i Mniejsza Gwiazda Afryki. Jeden z diamentów uzyskanych z tego znaleziska do dzisiaj ozdabia koronę królowej Anglii. Co ciekawe do największych znalezisk dochodzi na terenie Afryki i RPA. To właśnie tam znaleziono 10 największych diamentów na świecie. Niestety poza walorami estetycznymi w tych tez rejonach diamenty są walutą, za którą finansowany jest przemysł zbrojeniowy oraz inne cele polityczne.

 

 

Zastosowanie diamentów

Co ciekawe tylko 10 do 20% wszystkich diamentów zostaje oszlifowanych i pod nazwą brylantów funkcjonuje w jubilerstwie. Gdzie więc znajdują one jeszcze zastosowanie? Diamenty są wykorzystywane przy produkcji materiałów ściernych, twardościomierzy ( np. twardościomierza Brinella) czy igieł fonograficznych. Dzięki swojej dużej twardości i odporności na ścieranie jest wykorzystywany także w górnictwie, przy wyrobie wierteł czy świdrów.

 

Brylanty w jubilerstwie-pierścionki zaręczynowe

W starożytności wręczenie pierścionka ukochanej nie wiązało się z zawarciem małżeństwa. Wyrażało raczej uwielbienie dla swojej lubej oraz oznakę miłości. Często w środku zawierał wygrawerowaną kłódkę, symbolizującą uczucie mężczyzny.

Pierścionki zaręczynowe, jako znak miłości i obietnica zawarcia małżeństwa zostały wprowadzone przez Papieża Innocentego III. Jednak mimo takiego postanowienia nie były to pierścionki z brylantem. Były to raczej zwyczajne pierścionki, często wykonane z drutu czy innego nieszlachetnego metalu. Pierwszym zachowanym zapisem, mówiąc o wręczeniu pierścionka z 1477 roku. Mówi on o Marii Burgundzkiej, która została obdarowana takim pierścionkiem przez Arcyksięcia Maksymiliana. To właśnie wydarzenie dało początek tradycji wręczania w dniu zaręczyn ukochanej pierścionka z brylantem.

 

 

Jak donosi historia na początku taki wydatek był tylko w zasięgu ludzi zamożnych. Po odkryciu w 1870 roku kopalni diamentów w Afryce ta drogocenna biżuteria stałą się dostępna także dla ludzi z niższych klas społecznych.

Sam pomysł wręczania pierścionka z brylantem został upowszechniony na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wtedy też uznano, że taki pierścionek powinien kosztować co najmniej jedną miesięczną pensję Pana Młodego. W wielu mniejszych społecznościach, szczególnie na wsiach, taki pogląd pokutuje do dzisiaj.

Wiele się jednak zmieniło. Pierścionki zaręczynowe nie zawsze są wykonywane z jednego rodzaju złota. Ostatnio modne stały się pierścionki, łączące białe i żółte złoto. Coraz więcej osób też odchodzi od tradycji wręczania swoim wybrankom pierścionków z brylantami. Zastępuje je za to równie pięknymi kamieniami naturalnymi takimi jak szafir czy ametyst. W dalszym ciągu problemem dla wielu okazuje się znalezienie pierścionka o odpowiednim rozmiarze, jednak coraz częściej narzeczeni decydują się na wybór pierścionka wspólnie. Jeśli mężczyzna nie zna dobrze gustu swojej wybranki to przynajmniej tym sposobem uniknie wpadki, związanej z tym, że pierścionek nie będzie się jej podobał.

 

Komentarze (0)
Klejnoty koronne królów Polski
 Oceń wpis
   

Replika klejnotów koronnych Polski

 

Wielka Brytania i inne kraje o ustroju monarchicznym posiadają imponujące klejnoty koronne. Polska nie jest monarchią, ale przez wiele stuleci była. Powstaje więc pytanie, co się stało z naszymi klejnotami koronnymi? Historia polskiej monarchii jest bardzo burzliwa i brutalnie zakończona przez rozbiory Polski. Można się więc domyślać, że los insygniów koronacyjnych i innych klejnotów niestety nie był pomyślny.

 

Co się zalicza do klejnotów koronnych? Najważniejsze to:

  • korona Chrobrego korona koronacyjna królów Polski

  • korona królowych insygnium koronacyjne królowych

  • korona homagialna używana do odbierania hołdów

  • korona Węgierska insygnium koronacyjne Stefana Batorego

  • korona Szwedzka własność prywatna ofiarowana do Skarbu Królewskiego przez Jana II Kazimierza Wazę

  • berła królewskie - cztery berła: dwa ze złota i dwa z pozłacanego srebra

  • jabłka królewskie pięć jabłek

  • miecze ceremonialne cztery miecze, w tym: Szczerbiec (jedyny ocalały z klejnotów koronnych)

  • miecze grunwaldzkie

 

Oprócz tego w Skarbcu Koronnym znajdowało się jakieś 120 cennych przedmiotów. Co się z nimi stało? Chociaż wiele osób wierzy, że nadal istnieją, to niestety dokumenty potwierdzają, że zostały zniszczone i przetopione na monety, a kamienie szlachetne użyto w biżuteriach różnych księżniczek i innych osób, z różnych krajów.

 

Po zajęciu Krakowa przez wojska pruskie w 1794 r. Von Hoym, za zgodą pruskiego króla Fryderyka Wilhelma, włamuje się do Skarbca Królewskiego i kradnie insygnia królewskie i inne cenne przedmioty. W 1809 roku wydana zostaje decyzja o przetopieniu klejnotów. Z tego zniszczenia ocalał jedynie Szczerbiec, który obecnie przechowywany jest na Zamku Królewskim na Wawelu.

 

Dziś możemy podziwiać piękno klejnotów koronnych dzięki wiernym replikom wykonanym przez zdolnych ludzi. Na zdjęciu powyżej ukazane są repliki insygniów koronacyjnych, które zostały wykonane w latach 2001-2003 w Nowym Sączu.

 

Bibliografia:

Historia Focus.pl: Klejnoty koronne królów Polski gdzie są?

Wikipedia: Polskie insygnia koronacyjne

 

Komentarze (0)
Blue Moon Diamond
 Oceń wpis
   

 Na początku tego roku dotarła do nas niesamowita wiadomość w kopalni Cullinan wydobyto jeden z najrzadszych i najcenniejszych diamentów na świecie - Blue Moon Diamond. Ważył prawie 30 karatów i miał przepiękny niebieski kolor.

Dziś może już go podziwiać cały świat. Po obróbce jubilerskiej waży już jedyne 12 karatów, ale i tak jest jednym z najdoskonalszych i największych diamentów błękitnych. Wartość tego diamentu szacowana jest na 26 mln dolarów. Do stycznia 2015 roku można oglądać ten diament na wystawie w Los Angeles. 

Zobaczcie filmik: http://youtu.be/Jlx5PyMu5nY

 

Komentarze (1)
Growing Jewelry – biżuteria „rosnąca”
 Oceń wpis
   

 Uwielbiacie ciekawa biżuterię i jednocześnie jesteście miłośnikami przyrody? Jeśli tak, to kolekcja biżuterii Growing Jewelry, którą stworzył Hafsteinn Juliusson islandzki designer jest specjalnie dla Was.

 

Już od kilku lat, na stronie http://www.hafstudio.is/, można zakupić srebrny pierścionek lub łańcuszek z mchem. Jak to wygląda? Otóż zamiast kamienia w pierścionku lub zawieszce łańcuszka, znajduje się odrobina mchu, który normalnie rośnie. Należy go podlewać, nawozić pielęgnować jak własny ogród. Dostępne są także pierścionki na cztery palce, dzięki czemu można mieć więcej zieleni na wyciągnięcie ręki;)

Przyznacie, że bardzo pomysłowe?! Za pierścionek na jeden palec trzeba zapłacić 150 , choć mech ma rosnąc do 8- 12 miesięcy. No cóż za innowacyjność i oryginalność trzeba płacić!

 

Komentarze (0)
Zegarek jako biżuteria
 Oceń wpis
   

 

Dawniej zegarek był nieodłącznym "towarzyszem" człowieka. Dziś, jego podstawową rolę, jaką jest odmierzanie czasu, spełnia wielofunkcyjny telefon komórkowy. Jednak wielu z nas nadal korzysta z zegarka, tylko teraz pełni on rolę eleganckiej biżuterii. 

Dobrze dobrany zegarek może stanowić bardzo gustowne dopełnienie naszego stroju. Oczywiście rodzaj zegarka zależy od naszych upodobań, jednak warto pamiętać, że są zegarki wieczorowe, wizytowe, sportowe czy codzienne. Należy więc mieć kilka zegarków w swojej kolekcji, aby móc dobrać zegarek do sytuacji.  Zegarek stanowi szczególnie ważny element ozdobny dla mody męskiej. Panowie nie mają bowiem zbyt wielkiego wyboru jeśli chodzi o biżuterię. Zegarek jest symbolem prestiżu i elegancji.

Projektanci znanych marek wiedząc o zmieniającej się funkcji zegarka, przygotowują często naprawdę ekskluzywne kolekcje. Przykładem może być linia zegarków Chic i Ornament marki Doxa, które wysadzane są diamentami, a tarcze niektórych modeli wykonane są z masy perłowej.  Jeśli więc wydaje Ci się, że Twoja biżuteria jest niekompletna, to może należy ją uzupełnić o kilka modeli zegarków.

Komentarze (3)
Czyszczenie złotej biżuterii domową metodą?
 Oceń wpis
   

Masz ochotę pobawić się w jubilera w swoim domu? Nie potrzebujesz profesjonalnych narzędzi, żeby przeprowadzić skromny eksperyment. Wystarczy odpowiednio  miękka szczoteczka (trzeba uważać, żeby nie porysować powierzchni) i płyn do mycia naczyń. Reszta na filmie:

Komentarze (0)
Biżuteria pamiątkowa XIX wiecznej Anglii
 Oceń wpis
   

Już w czasach starożytnych popularne było noszenie pamiątkowej biżuterii. W XIX wiecznej Anglii popularne stało się noszenie tego typu ozdób na znak żałoby. Taki klejnot kobiety nosiły zazwyczaj na czarnej wstędze zawieszonej na szyi. Chyba najczęściej stosowanym w tym celu kamieniem był gagat (odmiana węgla brunatnego). Ze względu na jego złoża w Wielkiej Brytanii (hrabstwo Yorkshire), powszechnie wykonywano z niego na przykład biżuterię żałobną:

Biżuteria żałobna - XIX w. Anglii wykonana z agatu

Zdjęcie udostępnione na zasadach licencji GNU
Autor zdjęcia Detlef Thomas

 

Popularne były w tamtym okresie pamiątkowe brosze lub pierścienie w tzw. stylu REGARD (ang. szacunek, wzgląd). Klejnot składał się między innymi z ułożonych kolejno sześciu kamieni szlachetnych, których pierwsze litery nazw tworzyły tzw akrostych - ukryte słowo (ang.): ruby, emerald, garnet, amethyst, ruby, diamond. Na tych kamieniach czasem były dodatkowo wyryte kolejne litery danego słowa.

 

Kunsztownymi, jubilerskimi pamiątkami były też bardzo popularne w tamtych okresie medaliony. Choć znane były one już dużo wcześniej, w XIX wieku wiele medalionów było prawdziwymi, jubilerskimi dziełami sztuki. Medaliony zazwyczaj były wykonane z tombaku, złota lub srebra. Ich wierzch czasem emaliowano oraz wysadzano kamieniami szlachetnymi. W środku klejnotu przechowywano zazwyczaj miniaturkowy portret najbliższej osoby.

Złoty medalion - kunszt XIX wiecznego jubilera

Zdjęcie udostępnione na zasadach licencji GNU
Autor zdjęcia César F. Madarnás

Komentarze (0)
Grecka biżuteria dziś
 Oceń wpis
   

Styl biżuterii noszonej w różnych regionach świata jest przeróżny. Bardzo dobrze widać to oglądając biżuterię starożytną. Ale obecnie jest tak samo.

 

Biżuteria z miedzi?
 Oceń wpis
   

Jak wygląda biżuteria artystyczna z miedzi? W jednym z poprzednich postów na temat biżuterii wykonanej z miedzi rozwodziłem się nad zaletami jej sporadycznego noszenia. Przyznam jednak szczerze, że raczej nie spodziewałem się, jak pięknie może ona wyglądać... póki nie poszukałem takowej na YouTubie... No proszę spojrzeć jakie cuda:

 

Barwienie złota
 Oceń wpis
   

   Złota biżuteria może mieć różne odcienie. Można to osiągnąć używając rozmaitych stopów złota, ale można je też zabarwić inaczej - po prostu zmieniając kolor powierzchni tego szlachetnego metalu. Można to osiągnąć na trzy sposoby.

   Pierwszą metodą jest barwienie chemiczne, dzięki któremu na powierzchni metalu tworzy się związek chemiczny o pożądanym przez nas kolorze. Druga metoda jest to barwienie galwaniczne, gdzie stosuje się odpowiednie "kąpiele"(należy pamiętać, że podczas ich stosowania wytwarzają się trujące gazy, szczegółowy skład kąpieli galwanicznych można znaleźć w cytowanej poniżej książce w rozdziale "Barwienie metali szlachetnych"). Natomiast trzecią, najłatwiejszą do pojęcia dla laika jest metoda mechaniczna czyli na przykład lakierowanie. W książce "Złotnictwo i Probiernictwo" podano jeszcze metodę z użyciem rtęci, ale nie wiem czy ją się teraz stosuje. Pozwolę sobie zacytować:

"Przedmioty złote można również barwić przez ich ortęciowanie, a następnie ogrzewanie w celu usunięcia rtęci i szczotkowanie mosiężną szczotką."

   Stosując rozmaite metody barwienia można tworzyć złotą biżuterię o różnych odcieniach, na przykład ognistoczerwonym lub zielonkawym.

1 | 2 | 3 | 4 |