Kamienie szlachetne – ich charakterystyka
 Oceń wpis
   

Czym byłby pierścionek bez żadnego kamienia? Wyglądałby na pewno mniej szykownie, niż taki z kamieniem, choćby jednym. Kamienie szlachetne i ozdobne od zawsze były używane w jubilerstwie. Podwyższają one wartość i piękno każdego wyrobu jubilerskiego.

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kamienie szlachetne i tzw. ozdobne (półszlachetne), to dwa różne rodzaje kamieni. Do tych pierwszych zaliczymy na pewno:diament, szafir, rubin, szmaragd, i tanzanit. Kamienie ozdobne to między innymi: ametyst, onyks, topaz, amazonit, awenturyn, malachit, cytryn, granat, bursztyn i jeszcze wiele innych.

 

Chyba najbardziej wartościowym kamieniem jest diament. Jego nazwa - diament pochodzi od greckiego słowa adamas i oznacza dosłownie niepokonany. Trafnie nawiązuje więc do jego trwałości i twardości. Jednak o wartości diamentu decyduje wiele czynników. Między innymi rodzaj szlifu. Diamenty o szlifie brylantowym nazywamy brylantami to właśnie one zaliczają się do tych cennych. Oprócz tego ich wartość określa także: stopień czystości, masa i barwa.

 

Rubin jest kamieniem barwy czerwonej. Najbardziej poszukiwane są te czerwone z delikatnym niebieskim odcieniem, wydobywane w Birmie. Duże rubiny mogą być nawet droższe od diamentów.

 

Szafir jest niebieską odmianą korundu. Jednak tym mianem określa się również wszystkie inne odmiany, oprócz czerwonego rubinu. Występuje on w skałach magmowych, pegmatytach oraz bazaltach.

 

Szmaragd to zielony kamień. Jego nazwa nawiązuje właśnie do tego koloru. Barwę zieloną zyskuje dzięki pierwiastkowi chromu. Może on mieć niejednolitą mętną strukturę, wskutek inkluzji gazowych. Do najcenniejszych należą szmaragdy trapiche, które w przekroju mają widoczny wzór sześcioramiennej gwiazdy.

 

Tanzanit to kamień, który wydobywa się w tej chwili, tylko w Tanzanii. Stąd też pochodzi jego nazwa. Został on odkryty i wprowadzony przez firmę jubilerską Tiffany. Występuje w różnych odcieniach niebieskiego, a także w odmianie bezbarwnej.

 

Tak wygląda krótka charakterystyka kamieni szlachetnych. Poza nimi mamy też dużą grupę kamieni, uznawanych w jubilerstwie za półszlachetne. Ale o nich szerzej napiszę już wkrótce.

 

 

 

 

 

Komentarze (1)
Złoto, złotu nie równe
 Oceń wpis
   

Złoto jest wydobywane już od tysięcy lat. Zawsze było cenione, ze względu na swą trwałość, piękno, i łatwość wykonywania z niego nawet najbardziej wyrafinowanych ozdób. Archeolodzy do dziś odnajdują dobrze zachowane, starożytne przedmioty ze złota.

 

Dzisiaj pierścionki, naszyjniki i kolczyki z tego metalu nosimy, zarówno na ważnych uroczystościach, jak też na co dzień. Biżuteria ze złota jest także niezbędnym elementem zaślubin. To właśnie ze złota najczęściej wykonane są nasze obrączki i pierścionki zaręczynowe. Ale co określa wartość danego wyrobu ze złota?

 

Złoto, w zależności od stopnia swojej czystości może być więcej lub mniej warte. Jego czystość określa się próbami lub karatami. Ale czym są te próby i karaty?

 

Krótko mówiąc, są to jednostki określające ilość czystego złota w danym stopie. Na przykład próba 999 oznacza, że złoto zawiera tylko jedną tysięczną część innego metalu. Próba to oznaczenie złota, używane w Europie. Natomiast na dalekim wschodzie, jakość złota określa się karatami. I tak, europejska próba 999, odpowiada złotu 24-karatowemu.

 

Najczęściej spotykanym stopem złota, nie są jednak te najczystsze, 24-karatowe. Tak czyste złoto byłoby zbyt miękkie, by wykonać z niego biżuterię. Zwykle w sklepach jubilerskich mamy dostępne wyroby oznaczone próbą 585, która odpowiada 14 karatom.

 

Wyroby ze złota różnią się czasem od siebie odcieniem. Może nieraz zauważyliście to, porównując swój pierścionek z innym. Skąd biorą się różne barwy złota? Otóż w skład stopu złota wchodzą inne metale. W zależności od tego, który jest użyty do stopu, złoto może mieć inna barwę. Stosowane są zazwyczaj domieszki niklu, srebra, miedzi i palladu. Popularne ostatnio białe złoto to stop czystego złota z niklem lub palladem. Zwykle ten rodzaj złota jest 18-karatowy.

 

Złoto nie jest zbyt twardym materiałem, dlatego wyższe próby oznaczają, że będzie ono bardziej miękkie. Dopiero dodatek innych metali sprawia, że dany wyrób staje się trwalszy.

 

Dodatkowo wartość wyrobów ze złota podnoszą szlachetne kamienie, umieszczane w biżuterii oraz unikalne wzornictwo.    

Artykuł powstał przy udziale: www.jubiler-zietek.pl/ 

 

Komentarze (0)