Klejnoty koronne królów Polski
 Oceń wpis
   

Replika klejnotów koronnych Polski

 

Wielka Brytania i inne kraje o ustroju monarchicznym posiadają imponujące klejnoty koronne. Polska nie jest monarchią, ale przez wiele stuleci była. Powstaje więc pytanie, co się stało z naszymi klejnotami koronnymi? Historia polskiej monarchii jest bardzo burzliwa i brutalnie zakończona przez rozbiory Polski. Można się więc domyślać, że los insygniów koronacyjnych i innych klejnotów niestety nie był pomyślny.

 

Co się zalicza do klejnotów koronnych? Najważniejsze to:

  • korona Chrobrego korona koronacyjna królów Polski

  • korona królowych insygnium koronacyjne królowych

  • korona homagialna używana do odbierania hołdów

  • korona Węgierska insygnium koronacyjne Stefana Batorego

  • korona Szwedzka własność prywatna ofiarowana do Skarbu Królewskiego przez Jana II Kazimierza Wazę

  • berła królewskie - cztery berła: dwa ze złota i dwa z pozłacanego srebra

  • jabłka królewskie pięć jabłek

  • miecze ceremonialne cztery miecze, w tym: Szczerbiec (jedyny ocalały z klejnotów koronnych)

  • miecze grunwaldzkie

 

Oprócz tego w Skarbcu Koronnym znajdowało się jakieś 120 cennych przedmiotów. Co się z nimi stało? Chociaż wiele osób wierzy, że nadal istnieją, to niestety dokumenty potwierdzają, że zostały zniszczone i przetopione na monety, a kamienie szlachetne użyto w biżuteriach różnych księżniczek i innych osób, z różnych krajów.

 

Po zajęciu Krakowa przez wojska pruskie w 1794 r. Von Hoym, za zgodą pruskiego króla Fryderyka Wilhelma, włamuje się do Skarbca Królewskiego i kradnie insygnia królewskie i inne cenne przedmioty. W 1809 roku wydana zostaje decyzja o przetopieniu klejnotów. Z tego zniszczenia ocalał jedynie Szczerbiec, który obecnie przechowywany jest na Zamku Królewskim na Wawelu.

 

Dziś możemy podziwiać piękno klejnotów koronnych dzięki wiernym replikom wykonanym przez zdolnych ludzi. Na zdjęciu powyżej ukazane są repliki insygniów koronacyjnych, które zostały wykonane w latach 2001-2003 w Nowym Sączu.

 

Bibliografia:

Historia Focus.pl: Klejnoty koronne królów Polski gdzie są?

Wikipedia: Polskie insygnia koronacyjne

 

Komentarze (0)
Jak wybrać odpowiednie obrączki?
 Oceń wpis
   

 Obrączki to jak wspominaliśmy w jednym z artykułów symbol wierności i oddania swojemu partnerowi małżeńskiemu. Jak zatem wybrać odpowiednią obrączkę i pracownię w której ją zamówimy?

Obecnie na rynku aż roi się od jubilerów oferujących nam swoje wyroby. W prezentowanych przez nich katalogach możemy znaleźć praktycznie wszystko- od prostych klasycznych wzorów do bardziej skomplikowanych. Jak zatem zabrać się za szukanie obrączek?

 

Po pierwsze- ustal budżet

Jak wiemy pieniądze to podstawa zatem istotne jest żebyśmy wiedzieli, ile możemy wydać na zakup obrączek. Od tego będzie zależało na jakie modele możemy sobie pozwolić

Po drugie- wybierz model

Jakie obrączki Wam się podobają- klastyczne czy bardziej nowoczesne? Z zaokrąglonymi brzegami czy ostrymi? I z jakiego koloru złota planujecie wykonać tą biżuterię- czy będą to obrączki jednolite, a może z kilku kolorów złota? Jeśli z kilku rodzajów to z których kolorów- białego, żółtego a może czerwonego? Pomocne w wyborze modelu mogą się okazać katalogi internetowe firm jubilerskich a także inne obrazki znalezione w internecie- kilka wzorów zamieszczamy także poniżej.

Poza tym warto popytać znajomych, zobaczyć jak ich wzory prezentują się na ich rękach, zapytać o ich praktyczność. Przy wyborze modelu i wzoru warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół- jeśli wybierzemy model z bardzo skomplikowanym wzorem możemy mieć problem z ewentualnym dokonywaniem zmian w rozmiarze w przyszłości. Po prostu trudniej jest zmniejszyć czy powiększyć obrączkę, która wykonana jest w kilku kolorów złota czy posiada skomplikowane nacięcia. Taka operacja może okazać się bardzo kosztowna o ile w ogóle uda się estetycznie są wykonać.

Po trzecie- wybierz odpowiedniego jubilera

Kiedy już wiemy czego szukać trzeba znaleźć odpowiedniego jubilera. Warto odwiedzić kilka firm, żeby móc porównać ceny. Często niewielkie pracownie jubilerskie posiadają lepsze ceny od popularnych sieciówek dlatego nie należy się obawiać i zaglądać też w takie miejsca. Profesjonalny jubiler powinien być w stanie doradzić nam odnośnie wybranego przez nas modelu, w fachowy sposób zdjąć miarę z palców i dobrać rozmiar.

Obrączki to rzecz, która powinna nam wystarczyć do końca życia. Dlatego lepiej poświęcić więcej czasu i wybrać taką, która będzie zarówno ładna jak i praktyczna.

 

 

Komentarze (0)