Labradoryt
 Oceń wpis
   

Czas na przybliżenie charakteru kolejnego kamienia ozdobnego, a jest nim Labradoryt. Kamień ceniony w jubilerstwie, ale nie tylko. Ma on zastosowanie między innymi także w
produkcji ceramiki i w rzeźbiarstwie. Z ankiety "W jakiej biżuterii gustujesz" widać już, że większość czytelników bloga wybiera w pracowniach jubilerskich biżuterię wykonaną ze srebra. Labradoryt jest tym minerałem, który świetnie się komponuje właśnie ze srebrną biżuterią.

Labradoryt
Wisior z Labradorytem

Zdjęcia zamieszczone dzięki uprzejmości: http://lunamin-bizuteria.blogspot.com/

Nazwa i odkrycie

Minerał, którego znamy pod nazwą Labradoryt został odkryty i opisany prawie trzysta lat temu. Jego nazwa pochodzi od miejsca, w którym występuje najczęściej - od półwyspu
Labrador (wschodnia Kanada). Występuje także w USA, Australii i Finlandii. Co ciekawe labradoryt występuje także w pewnych skałach głębinowych wydobywanych w Polsce.

Charakterystyka

Labradoryt może być bezbarwny, biały, szary czy zielony. O jego wyjątkowym pięknie decyduje głęboki połysk, w którym możemy zazwyczaj dostrzec odcienie błękitu, fioletu, zieleni lub nawet złota. W skład tego minerału wchodzą przede wszystkim: albit, anortyt oraz glinokrzemian wapnia.

 

 

Komentarze (0)
Dwa lata istnienia bloga
 Oceń wpis
   

Czas leci nieubłaganie. Dopiero dzisiaj zwróciłem uwagę, na fakt, że 27 lipca minęły dokładnie dwa lata od założenia mojego jubilerskiego bloga. Sporo się on zmienił od tamtego czasu. Było to możliwe między innymi dzięki konstruktywnej krytyce, którą od czasu do czasu słyszałem, a którą chętnie brałem po uwagę.

Oto kilka danych statystycznych, które mnie satysfakcjonują :):

Liczba wpisów: 162

Liczba komentarzy: 76

Liczba wszystkich odsłon bloga: 166832

Dziękuję Wam za uwagę i czas, który spędziliście na czytaniu ciekawostek jubilerskich!

 P.S. Zachęcam do udziału w ankiecie "W jakiej biżuterii gustujesz?" - zamieszczona jest w kolumnie po prawej stronie.

Komentarze (0)