Agat - kamień ceniony w jubilerstwie
 Oceń wpis
   

Wydobywany już w czasach starożytnych, występujący w rozmaitych barwach pięknie komponuje się z biżuterią złotą lub srebrną. Przekrój poprzeczny agatu ukazuje, że jest on zbudowany z kolejnych, różnokolorowych warstw. Ten półszlachetny kamień powszechnie stosowany w jubilerstwie dawniej i dziś jest pochodzenia wulkanicznego. Co ciekawe agat jest twardszy niż stal.

Patrząc na agat osadzony w pierścieniu czy wisiorze warto pamiętać, że niesamowite symfonie barw w nim występujące są możliwe także dzięki barwieniu agatów poprzez kąpiele w określonych roztworach (w zależności od barwy, którą jubiler chce uzyskać).

W starożytnych cywilizacjach agat był wykorzystywany na przykład do produkcji pieczęci, wisiorów, sygnetów czy amuletów.

Agat

Dzięki uprzejmości: Wildfeuer na licencji GNU

Wzmianki o tych kamieniach możemy napotkać także w Biblii w Pismach Hebrajskich. Gdy Izraelici wychodzili z Egiptu, byli w posiadaniu między innymi tych kamieni ozdobnych.

Komentarze (0)
Zabytkowa kopalnia srebra
 Oceń wpis
   

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach. Jak pracowali gwarkowie?

Zwiedzanie tej kopalni to niesamowite przeżycie. Na jej oficjalnej stronie mamy dużo ciekawych, zachęcających materiałów, np. wirtualny spacer: http://www.kopalniasrebra.pl/kopalnia/wirtualna.htm
Komentarze (0)
Dzięki za udział w ankiecie
 Oceń wpis
   

Dziękuję za udział w ankiecie. Jak na razie wzięło w niej udział 6 osób :). Wasz udział w niej zadecyduje na czym będę się koncentrował pisząc kolejne posty. Pozdrawiam czytających.

Komentarze (0)