Czyszczenie złotej biżuterii domową metodą?
 Oceń wpis
   

Masz ochotę pobawić się w jubilera w swoim domu? Nie potrzebujesz profesjonalnych narzędzi, żeby przeprowadzić skromny eksperyment. Wystarczy odpowiednio  miękka szczoteczka (trzeba uważać, żeby nie porysować powierzchni) i płyn do mycia naczyń. Reszta na filmie:

Komentarze (0)
Pallad - ważny metal w złotnictwie
 Oceń wpis
   

Zastosowanie palladu przy wyrobie biżuterii staje się w ostatnich coraz bardziej popularne. Czym jest to spowodowane? metal ten dodaje się do platyny jubilerskiej, dzięki czemu staje się ona jaśniejsza, nabiera miłego dla oka połysku oraz zwiększa swoją odporność na czynniki atmosferyczne. Obecnie stosunek cen palladu i platyny wynosi mniej więcej 2:5 (można to sprawdzić na stronie kursymetali.pl), co sprawia, że złotnicy tym chętniej domieszkują platynę palladem.

Symbol chem.      Pd

Temp. topnienia  1552 stC

Temp. wrzenia    2940 stC

metal ten swoją nazwę zawdzięcza odkrytej w tym samym roku, co pallad planetoidzie Pallas. Co ciekawe, nazwa ta ma swoje korzenie w mitologii greckiej, w której to "Pallada" stanowiło inne imię bogini Ateny. Pallad został odkryty w roku 1803 w Londynie.

Kryształ palladu

Zdjęcie zamieszczone dzięki uprzejmości: Jurii

Z palladu wytwarza się rozmaite wyroby złotnicze, takie jak bransolety, pierścionki czy obrączki ślubne. Ma zastosowanie także w produkcji katalizatorów samochodowych, w zegarmistrzostwie a nawet w protetyce.

Komentarze (0)
W jakiej biżuterii gustujesz?
 Oceń wpis
   

Weź udział w ankiecie zatytułowanej: "w jakiej biżuterii gustujesz?". Wasze odpowiedzi pozwolą nam lepiej dopasować tematykę bloga do zainteresowań odwiedzających. Ankieta znajduje się w prawej kolumnie bloga pod modułem kategorii.

Życzymy jak najmilej spędzonego pierwszego tygodnia maja!

Komentarze (0)