Złoto zdrożało o 86% - zgroza...
 Oceń wpis
   

Ceny złota cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. W ten cenny kruszec inwestują całe korporacje, a także indywidualni klienci. Złoto jest najstabilniejszym, a jednocześnie jednym z najstarszych środkiem płatniczym. Obecnie uważa się, że najlepszym sposobem na inwestowanie swoich oszczędności w złoto to zakup monet kolekcjonerskich produkowanych przez mennice poszczególnych Państw. W krótkim czasie ich wartość potrafi zdrożeć o 100%. Że cenami złota interesują się jubilerzy, także lubelscy nie trzeba tłumaczyć :). Warto wspomnieć, że popyt na niego wzrasta wraz z zawirowaniami na światowych rynkach. Stąd między innymi tak ogromny wzrost ceny uncji złota w przeciągu ostatnich lat. Przedstawia to poniższy wykres, na którym pozwoliłem sobie zaznaczyć okresy, w których zaobserwowano najwyższy miesięczny wzrost ceny złota.

Jak wynika z wykresu cena złota faktycznie wzrosła na przestrzeni ostatnich dwóch lat aż o 86%. Wzrost cen tego kruszczu w dużej mierze zależy od niepewności dolara jako waluty rezerwowej.

Można by się pokusić o stwierdzenie, że wzrost cen złota jest wprost proporcjonalny do ogólnoświatowej niepewności jutra...
Komentarze (0)
Aktualne kursy metali
 Oceń wpis
   

Złoto:    5460.80  PLN/uncja - notujemy wzrost 660 zł w ciągu zaledwie dwóch tygodni

Platyna: 5473.10 PLN/uncja

Srebro:     127.25 PLN/uncja

Komentarze (0)
Biżuteria Inków
 Oceń wpis
   

Kultura Inków potrafi zafascynować. Z odkryć archeologicznych wynika, że to starożytne imperium obejmowało obszar dzisiejszego Peru, Boliwii, Ekwadoru oraz częściowo Chile. Okres jego świetności datuje się na XIV w.n.e.

Jak powszechnie nam obecnie wiadomo Inkowie wydobywali potężne ilości złota, a także srebra. Co ciekawe samo złoto darzyli nabożną czcią - uważali bowiem, że ma ono w sobie moc słońca. Wynikało to między innymi z legendy o stwarzaniu. Głosi ona, że "w pradawnych czasach z nieba spadły na ziemię trzy jaja: złote, srebrne i miedziane. Z ich wnętrza wyszli na świat kolejno: dostojnicy, księżniczki i ludzie gminu"  (Klejnoty Świata - Nancy Fyson). W tamtejszej kulturze bardzo popularne były kamienie szlachetne w postaci szmaragdów (art. "Jubiler i jego praca - szmaragd kolumbijski"). Niestety złotnicze bogactwa imperium Inków zostały splądrowane przez hiszpańskich konkwistadorów, którzy wszelkie metale szlachetne przewozili do rodzimego kraju, a następnie przetapiali. Całe szczęści odgórnie zabroniono wtedy plądrowania cmentarzy - dzięki temu do naszych czasów przetrwała choć namiastka świetności w/w cywilizacji - tradycyjne pochówki inkaskich władców były bardzo bogate.

Złoto należało się tylko najwyższym społecznie klasom. Pałace były pokrywane płytami ze złota, tu i ówdzie stały posągi ludzi oraz zwierząt w całości wykonane ze złota lub srebra. Jak wyglądały takie wyroby? Jakimi technikami złotniczymi posługiwali się Inkowie? Odpowiedź na te pytania wkrótce...

Komentarze (0)
Kursy metali - co nowego?
 Oceń wpis
   

Co nowego możemy zaobserwować w cenach cennych kruszców?

Złoto:    4795.20 PLN/uncja - notujemy wzrost 300 zł w ciągu zaledwie dwóch tygodni

Platyna: 4844.70 PLN/uncja

Srebro:     112.05 PLN/uncja

Cena złota w UE wzrasta. Pewien wpływ mają na to problemy finansowane we Włoszech. Włochy jako drugie po Grecji mają największe zadłużenie w Europie (119% PKB). Co o tym myśleć?

Komentarze (0)
Jubiler a srebro
 Oceń wpis
   

Srebro jest znane nam już od najdawniejszych, starożytnych czasów. Nie tylko był stosowany w wyrobie ozdób, ale też jako środek płatniczy. Zakres technik, metod rzeźbienia w srebrze na przestrzeni wieków był ogromny. Nie sposób omówić rozmaitych stylów przewijających się poprzez kolejne epoki.

Na temat powiązaniu zawodu jubilera i złotnika ze srebrem ciekawie się wypowiedziano w książce "Srebra XV - XX wieku":

"Im odleglejsza epoka, tym trudniej dziś przedstawić ówczesną sztukę rzeźbienia w srebrze, zanim bowiem kruszec ten stał się szeroko dostępny w Europie po odkryciu jego złóż w Ameryce, był równie rzadko spotykany jak złoto i inne metale szlachetne, a jego kształtowanie i obróbką zajmowali się tylko złotnicy.

W czasach renesansu złotnik sam dokonywał obróbki metali, sam łączył je i wzbogacał innymi elementami, takimi jak kamienie szlachetne, emalie, kość słoniowa. Słowem - musiał posiadać umiejętność stosowania wszystkich technik służących do wyrobu okazałych i zbytkowych przedmiotów.

Tymczasem na początku XVII wieku powstały odrębne dwa zawody: jubilera i złotnika tworzącego przedmioty ze srebra. Zabiegi, jakim poddawano wówczas metal, ograniczały się niemal wyłącznie do podstawowych technik znanych już w starożytności, a służących uzyskaniu przedmiotów o różnorodnym kształcie i przeznaczeniu. Zaliczano do nich: kucie, wykonywanie reliefów, cyzelowanie i rytownictwo, a więc metody, jakimi artyści posługiwali się od niepamiętnych czasów w cel u kształtowania i zdobienia metalu według własnych upodobań".

Srebrna zastawa

Bibliografia:

"Srebra XV-XX wieku"

Autorzy: Dora Liscia Bemporad, Carla Cerutti, Marina Fortunat, Sergio Landi, Anna Lorena Manzetti, Daniela Mascetti, Alessandra Mazzanti

Komentarze (0)
Kursy metali
 Oceń wpis
   

Złoto:    4480.30 PLN/uncja

Platyna: 4957.20 PLN/uncja

Srebro:     109.50 PLN/uncja

Komentarze (0)