Jubiler - niebezpieczny zawód?
 Oceń wpis
   

Zawód jubilera czy złotnika chyba od zawsze cieszył się bardzo dużą renomą. Cóż się dziwić, rzemiosło to przecież wymaga nie tylko sporych zdolności manualnych, ale też sporej wiedzy na temat procesów chemicznych. Do tego dochodzi jeszcze zmysł artystyczny, który ma przecież decydujące znaczenie w tej branży.

Niestety wraz z pewnymi przywilejami związanymi branżą, praca jubilera jest dosyć niebezpieczna. Otóż jubilerzy i ich zakłady są łakomym kąskiem dla złodziei, którzy szukają łatwego łupu. Nie ma roku, żeby w Polsce nie odnotowano takiego napadu. Na przykład tego miesiąca rozpoczął się proces trojga sprawców napadu na jubilera z Wrocławia. Niestety kradzież zakończyła się zabójstwem...

Głośny napad na jubilera miał miejsce ponad dwa lata temu w Lublinie. Dwóch młodych ludzi dokonało napadu na sklep jubilerski mieszczący się przy ul. Lubartowskiej. Wybrali porę największego ruchu w centrum Lublina. Sprzedawczyni była tak zszokowana napadem, że odwieziono ją do szpitala. Właściciel zakładu jubilerskiego oszacował straty na bagatela 150 tysięcy złotych! Podobnej kradzieży ledwo uniknął lubelski jubiler z ul. Świętoduskiej. W zeszłym roku dwóch zamaskowanych mężczyzn weszło do zakładu i użyło siły w stosunku do dwojga sprzedawców. Po chwilowej szarpaninie uciekli bez łupu.

Cóż. Każdy medal ma dwie strony...

Komentarze (2)
Co nowego w cenach złota, platyny i srebra?
 Oceń wpis
   

Ceny złota i platyny w stosunku do poprzedniego tygodnia lekko zmalały. Natomiast cena srebra znów nieśmiało pnie się w górę...

Złoto:    4443.70 PLN/uncja

Platyna: 4943.40 PLN/uncja

Srebro:     107.97 PLN/uncja

Komentarze (0)
Najdroższe dzieło sztuki w historii!
 Oceń wpis
   

Platynowa czaszka, a w niej 8601 diamentów o łącznej wadze 1106 karatów (dla porównania Wielka Gwiazda Afryki ma 530,2 karatów). W centralnym miejscu czaszki umieszczony jest piękny różowy diament o wadze 52 karatów. Twórcą tego awangardowego dzieła jest światowej sławy angielski jubiler i artysta Damien Hirst.

Diamentowa czaszka - jubilerskie dzieło sztuki

To kontrowersyjne dzieło sztuki otrzymało nazwę "Hirst-Love-Of-God", co w tłumaczeniu znaczy "Na miłość boską". Nazwa podobno wywodzi się od słów, które miała wypowiedzieć matka artysty patrząc na jedno z jego poprzednich dzieł: "Na miłość boską! Co wymyślisz następnym razem?" Wartość samych diamentów wykorzystanych w tej nietypowej rzeźbie to ok. 20 mln Euro. Czy postawiłbyś sobie takie cudo na kominku? :)

Komentarze (0)
Kursy metali na dzień 12 lipca br
 Oceń wpis
   

Jak w tytule. Czas na aktualne kursy metali:

Złoto:     4482.50.00 PLN/uncja - obserwujemy wzrost ceny złota o ponad 300 zł. w stosunku do 15.06 br

Platyna: 4984.70 PLN/uncja

Srebro:     101.94 PLN/uncja

Komentarze (0)
Mistrzostwa świata w poławianiu bursztynu zakończone
 Oceń wpis
   

Minął weekend, mistrzostwa świata w poławianiu bursztynu zostały zakończone. Wygrała je pani Karina Zachara zbierając bursztynowy plon w postaci 420 gram bursztynowych odłamków. W finale wzięło udział w sumie 20 zawodników (do eliminacji stanęło ok. 400 osób).

Jantar - Jubiler Lublin

W Jantarze można znaleźć o tej porze roku sporo bursztynu. Niemniej najlepsza pora na ich poławianie to okres jesienno zimowy, kiedy to występują sztormy. Wtedy na plaży jest aż gęsto od poszukujących tego cennego kruszcu. Wśród pomorskich jubilerów, bursztyn ma wzięcie. W zasadzie biżuterię z bursztynem można kupić prawie u każdego jubilera. W Lublinie też :). Kupując w salonie jubilerskim biżuterię z bursztynem warto wiedzieć, że nierzadko mamy do czynienia z przetapianym bursztynem. Ale czy ma to dla nas jakieś znaczenie. I tak wygląda pięknie.

A jak szukając bursztynu podczas wakacji można go rozpoznać? Jeśli mamy wątpliwości, można go potrzeć o ubranie i sprawdzić, czy będzie przyciągał kawałki papieru :)

Komentarze (0)
Mistrzostwa świata w poławianiu bursztynu
 Oceń wpis
   

Witam serdecznie po dłuższej przerwie mającej jak się bez trudu można domyśleć z naszym wyjazdem na wczasy :). To był Jantar - czyli przede wszystkim zbieranie bursztynów. Przy okazji mieliśmy możliwość dowiedzieć się, że to właśnie w Jantarze odbędą się w dniach od 09 - 10 lipca bieżącego roku mistrzostwa świata w poławianiu bursztynu. Do tej pory odbywają się jeszcze eliminacje do finału w tej pięknej miejscowości. Największy znaleziony do tej pory w tegorocznych zawodach bursztyn waży ok. 13 gram. Co ciekawe najprawdopodobniej największy znaleziony do tej pory bursztyn waży uwaga... 150 kg!!! Został znaleziony w Indiach w kopalni węgla brunatnego w Gujarat. Znalezione w nim prehistoryczne owady są podobno warte o wiele więcej niż sam bursztyn.

Prehisotryczny owad zatopiony w bursztynie - Jubiler Lublin

Gdyby nie te owady, to byłaby to prawdziwa gratka dla światowej sławy jubilerów...

Komentarze (0)