Złota droższe o 27%???
 Oceń wpis
   

Zgodnie ze zwyczajem czas na aktualny kurs złota, srebra oraz platyny.

Złoto:     4261.20 zł/uncja       - drożej o 130 zł w stosunku do kursu z 09.05.2011

Platyna: 4934.60 zł/uncja       - wzrost

Srebro:   99.88 zł/uncja           - wreszcie stabilnie...

Swoją drogą intrygujący jest fakt, iż złoto w skali 6 miesięcy zdrożało o 10%, a w skali roku o 27% (badając ceny w USD/uncję). Jak to się ma w przeliczeniu na złotówki?

Komentarze (0)
Jak dbać o obrączki ślubne?
 Oceń wpis
   

   Z racji tego, że obrączki ślubne są wykonane z metali szlachetnych albo półszlachetnych są wspaniałym wizerunkiem małżeństwa. Nawet jeżeli wraz z upływem kolejnych lat zrobią się na nich niewielkie zarysowania, czy zabrudzenia - ich wartość nigdy nie maleje. Niemniej nie oznacza to, że nie należy o nie dbać - wręcz przeciwnie. Na ogół nie zwracamy uwagi na to czy przypadkiem nasza obrączka nie straciła blasku (a zazwyczaj z upływem czasu traci :), tylko my tego nie zauważamy).
   Warto na przykład pamiętać, aby nie zakładać obrączki przed robieniem jakiś fizycznych, ciężkich prac, gdzie obrączka mogłaby zostać zmiażdżona lub nawet wygięta (z jednoczesnym przykrym urazem palca) - ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy ktoś pracuje w branży budowlanej lub przy różnego rodzaju maszynach. Tak samo trzeba uczynić, jeśli mamy właśnie posługiwać się detergentami.
   Wiele zakładów jubilerskich zaleca czyszczenie obrączek ślubnych mniej więcej raz na miesiąc (szczególnie, jak ktoś nosi obrączkę w zasadzie cały czas). Najmniej ingerującą w metal metodą jest mycie obrączek w wodzie z mydłem, a następnie wytarcie i polerowanie ich miękką szmatką. Jeśli elementem Twojej obrączki jest cenny kamień szlachetny, dobrze jest wyczyścić ją roztworem złożonym z sody oczyszczonej oraz wody a następnie wypolerować miękką szczoteczką. Natomiast jeśli nie do końca wiemy, jak wyczyścić swoje obrączki, lepiej zanieść je do jakiejś pracowni jubilerskiej ( w Lublinie jest ich przecież sporo np. ta: obrączki Lublin), a tam na pewno zrobią to w fachowy sposób.

Komentarze (2)
Korona Rudolfa - jubilerskie dzieło sztuki
 Oceń wpis
   

Takiej korony nie widziałeś! Wykonana ze złota, wysadzana perłami, kamieniami szlachetnymi i wykończona u góry olbrzymim szmaragdem.

Rudolf II został mianowany władcą Świętego Cesarstwa Rzymskiego w 1576 roku. Był i jest znany z wielkiej miłości do sztuki. Na jego dworze funkcjonowały pracownie jubilerskie zajmujące się obróbką złota, srebra oraz kamieni szlachetnych. Korona Rudolfa została zaprojektowana przez niego samego i została wykonana w 1602 roku w pracowni jubilerskiej Jana Vermeyena w Pradze. Od roku 1806 do 1918 była austriacką koroną cesarską. Obecnie znajduje się ona na zamku Hofburg w Wiedniu.

Korona Rudolfa - arcydzieło XVII wiecznego jubilera

Korona Rudolfa - dzieło pracowni złotniczej XVIIw

 

Jak można zauważyć ważnym elementem konstrukcyjnym korony jest złota obręcz (jej średnica w najszerszym miejscu to 27,80 cm.), nad którą widać osiem wykonanych ze złota płaskich lilii - są ozdobione drogocennymi kamieniami (między innymi dużymi rubinami) oraz wykończone pięknymi perłami. Jak można zobaczyć na zbliżeniu poniżej do obręczy są przymocowane płyty ze złota wygięte ku środkowi, na których widnieją najważniejsze sceny z życia Rudolfa II. Na tej przedstawionej poniżej widać relief przedstawiający wjazd tego władcy na wzgórze królewskie.

Złoty relief - pracownia złotnicza

Koronę zwieńcza duży, polerowany (nie szlifowany) szmaragd. Natomiast wewnątrz korony znajduje się wyryty w języku łacińskim napis: RVDOLPHVS II ROM(ANORVM) IMP(ERATOR) AVGVSTUS HVNG(ARIAE) ET BOH(EMIAE) REX CONSTRVXIT MDCII ("Wykonano w 1602 dla Rudolfa II, cesarza rzymskiego, króla węgierskiego, króla czeskiego). Z kolei wnętrze tego wyjątkowego insygnium władzy wyłożone jest czerwonym aksamitem.

 

Źródła:

http://www.rzeczpospolitaobojganarodow.pl/muzeum

http://pl.wikipedia.org

"Klejnoty świata" - autor Nance Fyson

Komentarze (2)
Kursy metali szlachetnych
 Oceń wpis
   

Już ponad miesiąc minął od czasu jak ostatni raz sprawdzałem kurs złota, srebra oraz platyny. Cóż więc ciekawego?

Złoto:     4113.40 PLN/uncja

Platyna: 4889.00 PLN/uncja

Srebro:   98.94 PLN/uncja

Porównując te dane z wynikami z 06.04.2011 (tutaj) widać, że cena srebra wreszcie przestała rosnąć. Natomiast cena złota oraz platyny maleje. Raczej wątpliwe, żeby te notowania miały wpływ na ceny biżuterii złotej czy platynowej.

Komentarze (0)
Biżuria starożytnych Słowian
 Oceń wpis
   

Słowianie jest to najliczniejsza grupa w Europie. Należy do niej ludność Rosji, Ukrainy, Białorusi, Polski, Czech, Słowacji, Serbii, Chorwacji, Słowenii, Macedonii i Bułgarii. Jako taki wyklarowany początek kultury słowiańskiej datuje się na IV/V wiek naszej ery. Religijność Słowian była bezpośrednio związana z demonizmem oraz kultem przyrody - nic więc dziwnego, że przekonania te znalazły swoje odbicie w rozmaitych ozdobach, biżuterii.

Jedną z najczęściej znajdowanych odmian biżuterii to kabłączki skroniowe, wykonywane oczywiście ze złota, brązu, ołowiu lub srebra. Wśród biżuterii używanej w tej kulturze zaznacza się ogromna różnorodność. Bardzo modne były też naszyjniki z rozmaitych paciorków...

 

 

Komentarze (1)