Statystyka odwiedzalności
 Oceń wpis
   

   Jakby nie patrzyć jest dzisiaj koniec lutego, więc czas na analizę statystyki odwiedzalności mojego bloga. Dokonałem bardzo skomplikowanych obliczeń :) i wychodzi 230 odsłon dziennie. Może nie jest to ogromnie dużo, ale bardzo mnie taki wynik cieszy, zwłaszcza, że jeszcze dwa miesiące temu statystyka była ok. 100 odsłon/dzień - statystyka. Serdecznie dziękuję za zainteresowanie :)

Kursy metali
 Oceń wpis
   

Witam. Zgodnie ze zwyczajem prezentuję aktualne kursy platyny oraz srebra z dn. 28.02.2011r

Platyna: 5230,20 zł PLN/uncja

Srebro: 93,61 zł PLN/uncja - cena srebra nadal rośnie.

Biżuteria z miedzi?
 Oceń wpis
   

Jak wygląda biżuteria artystyczna z miedzi? W jednym z poprzednich postów na temat biżuterii wykonanej z miedzi rozwodziłem się nad zaletami jej sporadycznego noszenia. Przyznam jednak szczerze, że raczej nie spodziewałem się, jak pięknie może ona wyglądać... póki nie poszukałem takowej na YouTubie... No proszę spojrzeć jakie cuda:

 

Złota biżuteria ze starożytnego Nimrud
 Oceń wpis
   

Nimrud - jedno z najstarszych miast świata. W starożytnych, asyryjskich zapiskach klinowych występuje pod nazwą "Kalchu" (Kalach). Miasto to jeszcze do roku 1843 było owiane mgłą tajemnicy - jego istnienie, jak zresztą wielu innych miast staro-asyryjskich bardzo kwestionowano. Jedynym (ale nad wyraz dokładnym) źródłem historycznym wskazującym na istnienie miasta Kalach była wówczas Biblia. W księdze Rodzaju 10: 11 i 12 o wnuku Noego (tak, tego od potopu) Nimrodzie napisano:

"On to pierwszy panował w Babel, w Erek, w Akkad i w Kalne, w kraju Szinear. Wyszedłszy z tego kraju do Aszszuru, zbudował Niniwę, Rechobot-Ir, KALACH i Resan, wielkie miasto pomiędzy Niniwą i KALACH".

Budowę tych miast, a więc i Kalach datuje się na drugie tysiąclecie przed naszą erą - czyli ponad 4 tys. lat temu. Miasto zostało podreperowane w XIX w.p.n.e. przez asyryjskiego króla Salmanasara I. Kalach (Kalchu) zostało zniszczone w roku 612 p.n.e. przez Medów i Babilończyków - właśnie na tamten okres datuje się ostateczny upadek imperium asyryjskiego.  Jego ruiny odkrył w latach '40 XIX w. archeolog, Austen Henry Layard. Co tam znaleziono? Między innymi niezwykle kunsztowną biżuterię wykonaną z najczystszego złota (zobacz post "Biżuteria w starożytnej Asyrii c.d."). Na filmie prezentowanym poniżej można obejrzeć pierścienie, naszyjniki, bransolety, zdobione obrączki, kolczyki i inne złote wyroby świadczące o niesamowitym poziomie złotnictwa w tamtych czasach.


 

 

Te niesamowite odkrycia rewelacyjnie widać też na tym filmie:

Czy nie przyznasz, że ta rozmaitość złotej biżuterii wręcz przytłacza? Ciekaw jestem co sądzisz na temat tych odkryć i kunsztu starożytnych złotników? Zachęcam do wyrażenia swojej opinii!

Komentarze (3)
Kursy złota, srebra oraz platyny
 Oceń wpis
   

Złoto: 3978.10 PLN/uncja

Platyna: 5269.10  PLN/uncja

Srebro: 93.68 zł PLN/uncja - Cena srebra nadal rośnie.

Biżuteria w starożytnej Asyrii c.d.
 Oceń wpis
   

Kolejny artykuł z serii "Biżuteria w starożytnej Asyrii". Biżuteria z najstarszych dziejów Asyrii (dzisiejszy Irak) na filmach.

Pierwszy film prezentowany poniżej prezentuje omawiane w poprzednim poście wykopaliska ze starożytnego Ur. Najpiękniejsze okazy różnego rodzaju ozdób pochodzą z tak zwanych grobowców królewskich.

Kolejny film jest już pokazem zdjęć rozmaitej biżuterii asyryjskiej. Widać niesamowity złotniczy kunszt. Mamy tu prawie wszystko, co nazywamy biżuterią: naszyjniki, kolczyki, sygnety, pierścienie, bransolety itd.

 

Biżuteria w starożytnej Asyrii
 Oceń wpis
   

Starożytna Asyria - kunszt złotnictwa świadczy o świetności tego jednego z najstarszych światowych imperiów cywilizacyjnych. Początki istnienia tej cywilizacji datuje się na XX wiek p.n.e. czyli ok. 4 tysiące lat temu w południowej części Mezopotamii (rejon rzek Tygrys i Eufrat).

Jedne z najstarszych doniesień na temat biżuterii z tamtego zamierzchłego okresu można znaleźć w Biblii w 24 rozdziale księgi Rodzaju. Są tam wzmianki o złotym kolczyku do nosa oraz dwóch bransoletkach, które dał Rebece sługa bardzo zamożnego w tamtych czasach Abrahama. Archeologia dowiodła, że starożytne miasto Ur (mieszczące się w południowej Mezopotamii - obecny Irak) osiągnęło bardzo wysoki poziom w złotnictwie. W latach dwudziestych ubiegłego wieku u podnóża wielkiego Zigguratu (starożytnego obiektu kultu) odkopano ok. 1800 grobów. W wielu z nich znajdowały się przedmioty osobiste pochowanych, a w nich oczywiście biżuteria w postaci naszyjników, kolczyków, pierścieni czy sygnetów.

Omówienie tego oraz innych znalezisk można znaleźć na stronie http://www.metmuseum.org, gdzie można obejrzeć wiele ciekawych zdjęć.

Kurs złota, srebra i platyny
 Oceń wpis
   

Witam. Zgodnie ze zwyczajem prezentuję aktualne kursy złota, platyny i srebra z dn. 16.02.2011r

Złoto: 3973.80 PLN/uncja

Platyna: 5300,00 zł PLN/uncja

Srebro: 89,09 zł PLN/uncja - od kilku tygodni jego cena ciągle rośnie.

Ciekaw jestem, jak szybko wzrost cen tych szlachetnych metali odbije się na cenach biżuterii złotej, srebrnej lub platynowej.

Jubiler i rtęć
 Oceń wpis
   

Nie omówiliśmy jeszcze jednego metalu należącego do grupy metali szlachetnych, a mającego zastosowanie w produkcji biżuterii, czy innych wyrobów złotniczych - jest to rtęć.

Symbol chemiczny:   Hg

Gęstość:                   13,53 g/cm3

Temp. topnienia        -38,83 st. C.

Temp. wrzenia           356,90 st.C.

Rtęć stosuje się w pracowniach złotniczych nie tylko w termometrach :). Stosuje się ją przy pozłacaniu ogniowym oraz do ortęciowania przedmiotów wykonanych z mosiądzu.

Jak ogólnie jest wiadomo, rtęć jest jedynym metalem, który w normalnych warunkach występuje w stanie ciekłym. Bardzo ważną właściwością rtęci, jest rozpuszczanie innych metali za wyjątkiem żelaza, platyny, wolframu i molibdenu. Stosuje się więc ją przy wydobyciu złota lub srebra, gdy są one w złożach bardzo rozdrobnione. Topi się je w rtęci, a następnie z tak powstałego amalgamatu (związku rtęci z innym metalem) rtęć się odparowuje. Okazuje się, że jest ona bardzo szkodliwa, a ponieważ jest substancją dosyć lotną łatwo się może dostać do naszego organizmu drogą kropelkową. Aż strach pomyśleć, że w czasach starożytnych tlenek rtęci o barwie czerwonej używano jako szminki! Używano jej nawet jako zabawki!

Barwienie złota
 Oceń wpis
   

   Złota biżuteria może mieć różne odcienie. Można to osiągnąć używając rozmaitych stopów złota, ale można je też zabarwić inaczej - po prostu zmieniając kolor powierzchni tego szlachetnego metalu. Można to osiągnąć na trzy sposoby.

   Pierwszą metodą jest barwienie chemiczne, dzięki któremu na powierzchni metalu tworzy się związek chemiczny o pożądanym przez nas kolorze. Druga metoda jest to barwienie galwaniczne, gdzie stosuje się odpowiednie "kąpiele"(należy pamiętać, że podczas ich stosowania wytwarzają się trujące gazy, szczegółowy skład kąpieli galwanicznych można znaleźć w cytowanej poniżej książce w rozdziale "Barwienie metali szlachetnych"). Natomiast trzecią, najłatwiejszą do pojęcia dla laika jest metoda mechaniczna czyli na przykład lakierowanie. W książce "Złotnictwo i Probiernictwo" podano jeszcze metodę z użyciem rtęci, ale nie wiem czy ją się teraz stosuje. Pozwolę sobie zacytować:

"Przedmioty złote można również barwić przez ich ortęciowanie, a następnie ogrzewanie w celu usunięcia rtęci i szczotkowanie mosiężną szczotką."

   Stosując rozmaite metody barwienia można tworzyć złotą biżuterię o różnych odcieniach, na przykład ognistoczerwonym lub zielonkawym.

1 | 2 |