Wreszcie weekend
 Oceń wpis
   

Wszystkim blogowiczom życzę miłego weekendu! :)

Aktualne kursy metali
 Oceń wpis
   

Aktualne kursy złota, platyny i srebra z dn. 28.01.2011

Złoto: 3 754,50 PLN/uncja - ponad 100zł. spadku w ciągu tygodnia.

Platyna: 5089 zł PLN/uncja - ponad 100 zł. spadku w ciągu tygodnia!

Srebro: 76,56 zł PLN/uncja

 

Czy to białe złoto?
 Oceń wpis
   

Stojąc przed wyborem obrączek ślubnych mamy do wyboru mnóstwo modeli. Jeśli Państwa uwagę przykuły te wykonane ze złota w różnych kolorach warto się zastanowić, czy faktycznie są wykonane z białego złota, omówionego w poprzednim poście: "Biżuteria z białego złota".

Otóż oprócz domieszkowania standardowego żółtego złota palladem czy niklem w celu uzyskania śnieżnobiałej barwy stosuje się tak zwane "rodowanie". Złotą biżuterię po prostu pokrywa się cienką warstwą rodu. Nie jest to zła metoda, jako że sam rod jest obojętny chemicznie, nie reaguje z wodą, powietrzem ani nawet kwasami (mają wpływ na niego tylko silne zasady). Sam w sobie jest nawet droższy od złota i platyny. Jednak w przypadku obrączek ślubnych, których używamy zazwyczaj przez całe dziesięciolecia  metoda rodowania jest niepraktyczna. Po prostu z czasem naniesiona warstwa rodu się ściera. O wiele lepiej kupować obrączki, czy pierścionki wykonane z białego złota wykonanego z palladu lub niklu. Oczywiście trzeba też uważać, żeby zamiast kupienia biżuterii z białego złota nie obuć się w jakąś srebrną podróbkę :).

Jak też pisałem w którymś z poprzednich postów, przy wyborze obrączek ślubnych warto też wziąć pod uwagę fakt, że często może wystąpić problem z korektą rozmiaru obrączek wykonanych z kilku rodzajów złota. Ale trzeba przyznać, że białe złoto ma swój urok :)

Biżuteria z białego złota
 Oceń wpis
   

Czym jest białe złoto? Białe złoto wyglądem przypomina srebro lub platynę.  Biżuteria z niego wykonana cieszy się bardzo dużą popularnością. Modne są na przykład obrączki ślubne wykonane z dwóch rodzajów złota: białego oraz żółtego.

Historia białego złota liczy sobie już zgoła 100 lat. Zostało ono wynalezione w Pforzheim (znany niemiecki ośrodek złotniczy). Udało się tam odbarwić złoto. Wykorzystano w tym celu dwie metody i właśnie ze względu na nie dokonuje się podziału białego złota na:

- białe złoto palladowe (stop złota i palladu - zobacz "jubiler i platyna")

- białe złoto niklowe (stop złota z niklem).

Dzięki temu, że białe złoto ma wszystkie własności wymagane dla wyrobu biżuterii oraz innych przedmiotów zdobniczych, bardzo szybko na stałe przyjęło się w złotnictwie. Problemu nastręczał tylko fakt, że metale nieszlachetne, takie jak nikiel nie były do tej pory stosowane w złotnictwie, ale dzięki licznym przeprowadzonym doświadczeniom obecnie można sporządzić różne stopy białego złota nawet w bardzo skromnej pracowni złotniczej. Chociaż warto przy tym wspomnieć, że wykonanie białego złota nastręcza trudności związanych z różnymi temperaturami topnienia. Mianowicie temperatura topnienia niklu wynosi 1455 st. C, natomiast złoto paruje już w temperaturze powyżej 1250 st. C. Ale cóż to znaczy dla zdolnego, doświadczonego jubilera :). Jeśli natomiast chcemy przeprowadzić obróbkę termiczną stopu białego złota, należy bardzo uważać, gdyż białe złoto jest bardzo wrażliwe na szybkie zmiany temperatury.

Bibliografia: "Złotnictwo i probiernictwo" Dr Franciszek Zastawniak

Aktualny kurs złota, platyny i srebra
 Oceń wpis
   

Aktualne (z dnia 21 stycznia bieżącego roku) kursy głównych metali mających zastosowanie przy produkcji biżuterii.

Złoto: 3 866,4587 PLN/uncja

Platyna: 5199.50 zł PLN/uncja

Srebro: 79.40 zł PLN/uncja

Od czasu do czasu na blogu będę podawał aktualne kursy tych metali. Będą się one znajdować w utworzonej do tego celu kategorii.

 

 

 

Biżuteria z platyny :)
 Oceń wpis
   

Ponieważ nie mogłem osadzić filmów przedstawiających biżuterię z platyny w dokumencie stwierdziłem, że podam linki do nich prowadzące. Przedstawiają one platynowe pierścionki z cyrkoniami lub brylantami.

http://www.youtube.com/watch?v=-tEl-90KfVs

http://www.youtube.com/watch?v=xKrohNVaoJo

http://www.youtube.com/watch?v=iOjUyM6jlhg

Moim zdaniem biżuteria z platyny robi niesamowite wrażenie.

 

Biżuteria z platyny - jak wygląda?
 Oceń wpis
   

Chciałem wsadzić filmik z YouTuba, ale ciągle jakieś błędy wyskakują. Przykro mi bardzo.

Czyszczenie biżuterii z kamieniami szlachetnymi w domu
 Oceń wpis
   

Czytać teoretyczne rozważania na temat jakiejś czynności, a obejrzeć film ją przedstawiający. Co lepsze? Wygrzebałem filmik prezentujący jak proste jest wyczyszczenie pierścionka z osadzonym kamieniem szlachetnym. Mówią w nieskomplikowanej angielszczyźnie.

 

 

Czyszczenie kamieni szlachetnych
 Oceń wpis
   

Jak czyścić biżuterię zawierającą kamienie szlachetne lub ozdobne? O ile renowacja biżuterii wykonanej tylko ze srebra lub złota do skomplikowanych raczej nie należy, to biżuteria wysadzana kamieniami jest bardziej wymagająca.

Najlepiej, najdokładniej można wyczyścić taką biżuterię, demontując ją, a następnie czyszcząc każdy element oddzielnie. Lepiej oczywiście nie robić tego samemu, gdyż można uszkodzić mocowanie kamienia.

Jeśli zaś chodzi o domowe sposoby, kamienie biżuterię zawierającą kamienie czyści się następująco:

  • szafir, rubin, szmaragd - woda mydlana + miękka szczoteczka, wytrzeć do sucha miękką szmatką,
  • bursztyn - woda mydlana + amoniak + miękka szmatka, niektórzy uważają, że bursztyn warto na koniec natrzeć olejkiem migdałowym lub po prostu oliwką,
  • turkus - woda + soda oczyszczona,
  • opal - czyszczenie na sucho miękką szczoteczką,
  • agat, ametyst, jaspis, topaz - woda mydlana + amoniak + miękka szmatka
  • diament - mydlana woda + miękka szczoteczka
  • sztuczne kamienie - talk + miękka szczoteczka
Samorodki platyny
 Oceń wpis
   

Jak wygląda ruda platyny?

 

To wszystko co pisałem do tej pory na temat platyny i jeszcze trochę więcej :) w jednej prezentacji:
1 | 2 |