Złoto - gdzie występuje?
 Oceń wpis
   

Szacuje się, że ludzkość wydobyła już ok. 125 tys. ton złota. Występowanie złota w przyrodzie kojarzy się przede wszystkim z kopalniami - gdzie eksploatuje się jego złoża pierwotne w postaci żył kwarcytowych lub złoża pierwotne, czyli powstałe wskutek procesów wietrzenia oraz rozpadu złóż pierwotnych.

Okazuje się jednak, że złoto występuje w wielu innych miejscach, choć w niewielkich ilościach. Szacuje się, że skorupa ziemska zawiera średnio 0,000001% złota. Co ciekawe złoto zawiera się także w wodzie morskiej. Jest to jednak znikomy ułamek, gdyż według znanego niemieckiego chemika Habera w jednym metrze sześciennym wody morskiej znajduje się zaledwie jedna setna część miligrama złota. Z tego względu jego odzysk z tego źródła staje się nieopłacalny.

Złoto wydobywano kiedyś także w Polsce na Śląsku w okolicy Legnicy i Złotogóry. Ok 200 lat temu poszukiwano go i nawet wydobyto jego niewielkie ilości w Tatrach. Złoto było także wydobywane w Złotym Stoku k. Kłodzka - ale jako produkt uboczny przy eksploatacji rud arsenowych. Z 1 tony wydobytej rudy uzyskiwano ok. 2g złota. Roczne wydobycie złota w Polsce było wtedy więc ogromne, bo aż 30 - 50 kg :) (dla porównania roczna produkcja złota w Chinach wynosi ok. 100 ton). Obecnie w Złotym Stoku funkcjonuje założone w 1996 roku Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota.

Początki złotnictwa w Polsce
 Oceń wpis
   

Trudno wyobrazić sobie życie bez biżuterii oraz wszelkiego rodzaju innych ozdób. Chociaż uważa się, że przystrajać w różny sposób lubią się kobiety, to jednak mężczyźni też noszą biżuterię - chociażby obrączki ślubne. Warto też wspomnieć o tym, że wszyscy lubimy mieć w posiadaniu zdobione przedmioty codziennego użytku takie jak sztućce, wazony, żyrandole itd. Można by powiedzieć, że historia biżuterii jest prawie tak stara jak historia człowieka. Niemniej jako taki fach złotnika wymaga już określonej wiedzy oraz umiejętności.

Według wiedzy historycznej w Polsce zalążki złotnictwa datuje się na XII wiek, kiedy to W Kaliszu jeden z zakonników o imieniu Konrad wytwarzał złotnicze przedmioty na użytek kościoła. Warto przy tym zauważyć, że sam fakt istnienia w Polsce przedmiotów wykonanych ze złota nie jest jeszcze dowodem rozwoju sztuki złotniczej w danym okresie. Jak można się bowiem domyśleć złoto mogło pochodzić z rozmaitych łupów zdobytych na prowadzonych przez dawną Polskę wojnach. Sprzyjające warunki dla rozwoju złotnictwa w Polsce na dobre pojawiły się dopiero w XIV wieku - było to związane z rozwojem dużych polskich miast takich jak Kraków (w Warszawie prawdziwy rozwój złotnictwa przypadł dopiero na okres, gdy stała się ona stolicą Polski - czyli od roku 1619 - bardzo ciekawy jest fakt, że panujący wówczas król Zygmunt III Waza sam był zapalonym złotnikiem, posiadał nawet urządzoną na Wawelu własną pracownię złotniczą, zwaną Alchemią ) .

Najstarsze zabytki polskiego złotnictwa:

- 2 pozłacane kielichy datowane na 965 rok pochodzące z daru Dąbrówki

- srebrna czara obrzędowa w kształcie kielicha w katedrze płockiej

- kielich srebrny z roku 1351

- kielich z kościoła parafialnego s Stopnicy

- kielich z dawnej kolegiaty kaliskiej - 1363r

Pozostałe najstarsze zabytki złotnictwa polskiego (tj. relikwiarz św. Marii Magdaleny, kurek Bractwa Strzeleckiego miasta Warszawy) zostały prawie lub całkowicie zniszczone.

Biżuteria - starożytny Egipt cd.
 Oceń wpis
   

Wreszcie znalazłem dokładnie to, czego szukałem i co chciałem, aby zawierał mój blog: filmiki nagrane przez zwiedzających muzeum, gdzie można obejrzeć autentyczną biżuterię noszoną przez starożytnych Egipcjan. Film został nagrany przez jednego ze zwiedzających Muzeum Brytyjskie w Londynie.

 

Ciekawostka: Muzeum Brytyjskie istnieje od roku 1753, a obecnie jego wielkość zbiorów szacuje się na 7 milionów eksponatów. Jedne z najbardziej znanych eksponatów przechowywanych w w/w muzemum to właśnie egipskie mumie.

Złotnictwo - ogółem
 Oceń wpis
   

Zgodnie z dosyć dosadną wskazówką jednego z odwiedzających tego bloga :) przy samych początkach jego egzystencji postanowiłem wyposażyć się w dodatkowe źródła dotyczące pracy złotniczej. Skarbnicą wiedzy na temat pracy jubilera, złotnika oraz wszystkiego, co jest związane z tą branżą niewątpliwie jest książka autorstwa dr Franciszka Zastawniaka zatytułowana "Złotnictwo i probiernictwo".

Nie dość, że autor zawiera naprawdę rzetelne informacje, to w dodatku ujmuje temat z dosyć wydaje się głębokim zaangażowaniem emocjonalnym. Weźmy choćby pod uwagę wstęp:

"Od najdawniejszych czasów rzemiosło złotnicze otoczone było szczególnym urokiem i tajemniczością, a zawód złotnika stawiano zawsze na jednym z pierwszych miejsc w hierarchii rzemieślniczej. Umiejętność przetapiania tak bardzo zawsze pożądanego przez ludzkość złota, umiejętność obróbki metali i kamieni szlachetnych oraz wykonywania z nich drogocennych, artystycznych przedmiotów budziła podziw i uznanie dla zawodu złotniczego.

Dzieła sztuki złotniczej, wytwarzane z kosztownych, prawie niezniszczalnych metali szlachetnych, zaspokajały najwybredniejsze wymagania i upodobania estetyczne człowieka".

Mam nadzieję, że korzystanie z wiedzy pana dr Franciszka Zastawniaka znacząco wpłynie na jakość mojego bloga :).

Jednocześnie zaznaczam od razu, że nie mam zamiaru żywcem przepisywać poszczególnych rozdziałów w/w książki jak to czyni bardzo wiele firm jubilerskich na swoich witrynach internetowych nie podając nawet informacji, że jest to cytat z czyjejś publikacji (nie jestem pewien czy to nie jest przypadkiem łamanie praw autorskich?). Wnikliwą wiedzą pana Zastawniaka mam zamiar się tylko podpierać, aby przybliżyć niektóre aspekty pracy jubilerów czy złotników. To by było na razie na tyle. :)

Biżuteria - starożytny Egipt cd.
 Oceń wpis
   

Archeologia jest fascynująca! Dzięki żmudnym pracom wykopaliskowym możemy mieć pewien wgląd w życie ludzi z takich starożytnych kultur jak chociażby egipska. W jednym z poprzednich postów ośmieliłem zadeklarować  się, że będę szukał obszerniejszych informacji na temat biżuterii noszonej przez starożytnych Egipcjan. Nie myślałem, że to takie trudne :). W polskim internecie dorwałem tylko szczątkowe dane. Znalazłem kilka serwisów anglojęzycznych, zawierających jakieś informacje, jednak najwięcej póki co - znalazłem gdzie?

Oczywiście na Youtubie. Ktoś zadał sobie na tyle trudu, że sfilmował rozmaite odkrycia archeologiczne oraz ich rekonstrukcje pochodzące ze starożytnego Egiptu. Jeśli się im przypatrzymy, zauważymy jak istotną rolę odgrywała biżuteria oraz wyroby użytku "codziennego" wykonane ze złota oraz kamieni szlachetnych. Oglądając film odnosi się wrażenie, że biżuteria miała zastosowanie przede wszystkim w religii Egipcjan - przykładem może być chociażby egipski krzyż, czy skarabeusz. Ten drugi był noszony jako amulet szczęścia, ale nie tylko. Ponieważ skarabeusz był dla Egipcjan symbolem odrodzenia, kunsztownie wykonane podobizny skarabeuszy wchodziły w skład wyposażenia zmarłego. Wszystko to, oraz wiele więcej można obejrzeć na tym właśnie filmie. Zachęcam do obejrzenia i pozdrawiam.

 

Średnio 100 czytelników dziennie - dziękuję :)
 Oceń wpis
   

Jak nadmieniłem w tytule :). Bardzo mi miło, że tak sporo osób od czasu do czasu zajrzy do mnie choć na chwilkę. To zobowiązuje. Postaram się więc coś znaleźć naprawdę intrygującego na temat biżuterii w starożytnych cywilizacjach :)). Pozdrawiam

Biżuteria - starożytny Egipt
 Oceń wpis
   

Witam

Postanowiłem dodać do mojego bloga nową kategorię o nazwie: "Biżuteria - starożytny Egipt". W tej kategorii jak nietrudno się domyśleć będą się znajdować artykuły dotyczące biżuterii noszonej przez starożytnych Egipcjan.

Biżuteria w tamtej kulturze podobnie jak dziś miała bardzo różne zastosowanie. Złota, bogato zdobiona biżuteria była noszona w celu podkreślenia swojego statusu społecznego, czy władzy. Rozmaite okazy biżuterii odkryte przez archeologów w grobowcach niektórych faraonów bezpośrednio dotyczą też ich religii. O tym wszystkim będą mogli Państwo wkrótce poczytać właśnie w tej kategorii.

W przyszłości planuję także założenie kolejnych kategorii dotyczących biżuterii w takich starożytnych kulturach jak: Sumer, Grecja oraz Rzym. Nawiasem mówiąc - im bardziej zagłębić się w historię, tym bardziej widać, że mentalność ludzka w ogóle się nie zmienia. Chyba, że na gorsze...

Diament Excelsior
 Oceń wpis
   

   Diament Excelsior został wymieniony w poprzednim poście jako drugi co do wielkości odkryty diament na świecie. Nic dziwnego, bo jego masa wynosiła 995,2 karata. Do roku 1905 był największym znalezionym dotychczas diamentem.

   Diament Excelsior został znaleziony w Jagersfontein w RPA. W roku 1904 został podzielony.Uzyskano 11 wspaniałych brylantów nazwanych od swojego "taty" kolejno Excelsior od I do XI.

Jubiler i jego praca - Diament Excelsior

Największe diamenty świata
 Oceń wpis
   

Prezentacja największych diamentów znalezionych do tej pory. Szukając na ich temat informacji w internecie bardzo się zdziwiłem, jak niewiele wolno nam wiedzieć, o niektórych okazach...

Cullinan - największy znany diament, 3106 karatów, podzielony niestety na 105 mniejszych. Na jego temat trochę już pisałem w poście: Diament Cullinan

Excelsior - 995,2 karata, podzielony na 11 części i oszlifowany

Prezydent - 726,6 karata, pocięty na 29 części

Jonker - 726 karatów, podzielony na 15 części i oszlifowany.

Jubilee - 650,8 karata - został oszlifowany

Informacji na ich temat będę poszukiwał dalej. Za jakiś czas poinformuję Państwa o wynikach :). Pozdrawiam wszystkich czytających.

P. S.

Z chęcią udzieliłbym możliwości komentowania postów, ale spamy firm jubilerskich po prostu nie dają żyć...

 

Diament florencki uzupełnienie
 Oceń wpis
   

Dokopałem się w angielskiej sieci informacji na temat początków istnienia diamentu florenckiego. Okazuje się, że ten żółtawy, wyjątkowy diament pochodzi z wielkiej kopalni diamentów w Indiach. Został znaleziony prawdopodobnie jeszcze w XIV wieku, albo i wcześniej. Początkowo był w posiadaniu indyjskich władców. Jeśli zaś chodzi o obecnego posiadacza w/w klejnotu - chodzą plotki, że jest on gdzieś w Stanach Zjednoczonych. Ale niestety jest to tylko plotka - czyli nieuzasadniona informacja niesiona z ust do ust...

1 | 2 |