Jubiler i jego praca - Topaz
 Oceń wpis
   

Kolejnym kamieniem szlachetnym, minerałem dosyć rzadko występującym w przyrodzie, a cenionym przez jubilerów i kolekcjonerów jest topaz. Jego nazwa pochodzi podobno od greckiego słowa "topazos" = dosł.  "poszukiwać", a także z sanskypcji Topas = ogień i nawiązuje do pomarańczowo - złotej barwy i blasku szlachetnych odmian tego minerału. A występuje ich sporo. Występują na przykład: topaz scherry, hiacynt, topaz imperial, topaz syberyjski, szafir brazylijski, szafir wodny, rubin brazylijski czy diament niewolników.

Omawiane przez nas kamienie szlachetne występują między innymi w: Brazylii, Sri Lance, Pakistanie, Uralu, Madagaskarze oraz Mozambiku. Co ciekawe topazy można także znaleźć w Polsce. W naszym kraju występuje on w Górach Izerskich, Karkonoszach, w okolicach Strzegomia oraz Strzelina. Największym okazem jest topaz umieszczony w insygnium władzy rządu Portugalii. Zdjęcia zamieszczone poniżej prezentują rozmaite okazy topazów pochodzących z różnych stron świata. Natomiast, w którymś z przyszłych postów zajmiemy się zastosowaniem topazów do wyrobu ekskluzywnej biżuterii.

Jubiler i jego praca Topaz - ekskluzywna biżuteriaTopaz z PakistanuKamienie szlachetne stosowane w biżuterii - topaz

Biżuteria ze szmaragdem
 Oceń wpis
   

Jak wygląda biżuteria ze szmaragdami? Pokazane jest to na prezentacji poniżej. Wisiorki, kolczyki czy pierścionki. Naprawdę piękne.

Hooker Szmaragd - film
 Oceń wpis
   

Wczoraj została zamieszczona na YouTubie prezentacja tego klejnotu! Byłem pierwszym, który obejrzał ten film :)

Biżuteria ze szmaragdem - Szmaragd Hooker
 Oceń wpis
   

   Szmaragd Hooker został odkryty w kopalni Muzo Kolumbii, najprawdopodobniej w drugiej połowie XIX w. po odzyskaniu przez Kolumbię niepodległości w 1815 roku. Oszlifowany klejnot wszedł w skład klejnotów koronnych Turcji - był podobno ozdobą pasa sułtana Abdula Hamida II (był zamontowany na klamrze). W okresie burzliwych przewrotów politycznych, które miały miejsce w Turcji na początku XX wieku Abdul Hamid II zdecydował się sprzedać drogocenny klejnot. Sułtan uważał, że wpływy ze sprzedaży mogą mu pomóc w przyszłości. Oczywiście spieniężenie klejnotu nie było takie łatwe. W roku 1908 ten wyjątkowy szmaragd został przemycony przez zaufanych agentów sułtana do Paryża, gdzie został sprzedany.

   W ciągu kilkudziesięciu kolejnych lat szmaragd kilkakrotnie zmieniał właściciela, ostatecznie został oddany do Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Smithsonian Institution. Jego szacunkowa wartość wynosiła wtedy ok. 500.000 dolarów.szmaragd hooker, biżuteria ze szmaragdem

Broszka składa się z jednego szmaragdu ozdobionego dodatkowo 109 mniejszymi diamentami o różnych rozmiarach.

Szmaragdy z Brazylii - zdjęcia
 Oceń wpis
   

 

 

 

 

 

szmaragd z brazylii - jubiler blog Lublinkamienie szlachetne wykorzystywane w jubilerstwie - szmaragd brazylijski

Szmaragdy z Kolumbii - zdjęcia
 Oceń wpis
   

szmaragdy kolumbijskie, jubiler lublin - biżuteria złota oraz srebrna, tytanowa, pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne, zawieszki, kolczyki, srebro, złoto, naprawa

szmaragdy kolumbijskie, jubiler lublin - biżuteria złota oraz srebrna, tytanowa, kamienie szlachetne w Lublinie

szmaragdy kolumbijskie, blog jubilerski.

Szmaragd wydobyty w Kolumbii. Jubiler w Lublinie prezentuje rozmaite kamienie szlachetne

Jubiler i jego praca - szmaragd kolumbijski
 Oceń wpis
   

Czym jest szmaragd kolumbijski?

Jest to po prostu jedna z odmian szmaragdu. Szmaragd kolumbijski charakteryzuje się przede wszystkim soczystym zielonym kolorem. Jego nazwa pochodzi od państwa, na terenie którego najczęściej występuje - Kolumbii. Turystom ten kraj kojarzy się podobno przede wszystkim z dwiema rzeczami: kawą oraz oczywiście szmaragdami. I to właśnie tutaj wydobyto największy, nadający się do obróbki przez jubilera szmaragd.

Ze względu na swoje wyjątkowe, tajemnicze piękno szmaragdy są nie tylko cenione przez jubilerów, ale także przez kolekcjonerów. Ponieważ opracowano proces produkcji szmaragdów syntetycznych, zamiast kamienia szlachetnego łatwo jest kupić podróbkę. Dlatego najlepiej ich zakupu dokonywać w salonie jubilerskim. A oto i zdjęcia szmaragdów wydobytych w Kolumbii:

szmaragd, kamienie szlachetne stosowane w jubilerstwie

Szmaragd kolumbijski
 Oceń wpis
   

Chciałbyś zobaczyć jak wygląda naturalny szmaragd? Wystarczy obejrzeć filmik. Przy okazji dowiesz się ciekawych rzeczy na temat inkluzji w tych kamieniach.

 

Cyrkonie w oprawie
 Oceń wpis
   

Zgodnie z tematem poprzedniego postu zamieszczam film prezentujący biżuterię z cyrkoniami - a dokładnie pierścionek.

 

Jubiler i jego praca - cyrkonia
 Oceń wpis
   

   Chyba każdy widział jak wygląda cyrkonia. Biżuteria wysadzana tymi kamieniami jest dosyć popularna. Czym są cyrkonie?

   Choć wygląda bardzo ładnie, cyrkonia jest kamieniem syntetycznym, czyli nie występującym w przyrodzie. Po raz pierwszy pojawiła się w handlu podobno w 1973 roku. Dopóki nie wyprodukowano diamentów syntetycznych uchodziła za najlepszą imitację diamentu. Tak naprawdę laik i tak nie odróżni prawdziwego diamentu od cyrkonii :) Największymi producentami cyrkonii są: Rosja, Stany Zjednoczone oraz Szwajcaria.

Cyrkonia - jubiler Lublin blog

   Oczywiście w zależności od rodzaju domieszki uzyskuje się rozmaite odmiany cyrkonii mogące wyróżniać się różnymi barwami (od pomarańczowej do niebieskiej). Od roku 1976 kamienie te w zupełności zdominowały rynek jubilerski. Obecnie z cyrkoniami wykonuje się na przykład obrączki ślubne, pierścionki, zawieszki, spinki, łańcuszki, kolie itd.

   Obecnie w pracowniach jubilerskich powszechnie wykorzystuje się rozmaite kamienie syntetyczne imitujące na przykład rubin czy szafir (wyprodukowane pierwszy raz już w 1877r.).

 

1 | 2 | 3 |