Jubiler i jego praca - diament
 Oceń wpis
   

Od wzmianki w poprzednim poście o zamiarze publikowania artykułów na temat poszczególnych kamieni szlachetnych oraz kamieni ozdobnych stosowanych w jubilerstwie minęło zaledwie kilka chwil, a tu jest. W tym poście zajmiemy się tematem diamentów :)

W Wikipedii znajdziemy taką definicję diamentu:

"Diament – minerał z gromady pierwiastków rodzimych. Nazwa pochodzi od gr. O36;δ^0;μας adamas (dopełniacz O36;δ^0;μαντος adamantos, łac.  diamentum) = "niepokonany, niezniszczalny" i nawiązuje do wyjątkowej twardości tego minerału. Jest najtwardszą znaną substancją z występujących w przyrodzie."

Bardzo ciekawe jest też to, że występują w przyrodzie różne rodzaje tych cenionych przez każdego złotnika i jubilera kamieni. Jest to bort, ballas, londsaleit oraz karbonado. Jeśli zaś chodzi o występowanie diamentów - jeszcze do XVIII wieku jedynym źródłem diamentów były Indie. Obszar diamentonośny ciągnie się na Półwyspie Hindustańskim w dolinach rzek: Penner, Kistnach, Gadavary. Średnia wielkość diamentów wynosi 0,6 karata. Są w najwyższym gatunku pod względem czystości, połysku, przezroczystości. Niestety ich wydobycie jest bardzo prymitywne, a jego pokłady są już prawie całkowicie wyeksploatowane. Pozostałe rejony występowania to: Rosja, USA, Australia, Republika Południowej Afryki, Demokratyczna Republika Konga, Brazylia, Botswana-Orapa, Namibia, Senegal, Kanada, Angola. Z kwestii dotyczących diamentów, które warto jeszcze wiedzieć to ich zastosowanie - ale o tym już w następnym poście.

Jubiler i jego praca - kamienie szlachetne
 Oceń wpis
   

Kamienie szlachetne są bardzo przez nas doceniane, a co za tym idzie - także przez jubilerów :). A czym one są? Kamienie szlachetne, nazywane także kamieniami jubilerskimi są to wartościowe i rzadko spotykane, czyste, jednorodne i przezroczyste odmiany niektórych minerałów i skał. Oprawia się je w srebro, złoto oraz inne metale szlachetne. Do najbardziej znanych kamieni szlachetnych należą: diamenty, szmaragdy, rubiny, szafiry oraz topazy. Te mniej znane przeciętnemu zjadaczowi chleba (bo podejrzewam, że każdy jubiler ma te nazwy w paluszku :)) to między innymi: aleksandryt, akwamaryn, heliodor, morganit, turmalin, beryl, cymofan.

Zaskoczony jestem, że kamieniem szlachetnym nazywa się także bursztyn - przecież jest to nic innego jak żywica? Kamienie o nieco mniejszej twardości i trwałości, a w związku z tym o mniejszej wartości jubilerskiej nazywa się kamieniami ozdobnymi. Są to m.in jaspis, agat i malachit. W kolejnych postach mam zamiar przybliżyć nam właściwości chociaż niektórych z wymienionych kamieni.

Jubiler i jego praca - platyna
 Oceń wpis
   

Przyznam szczerze, że nie widziałem jeszcze biżuterii z platyny, ale wiem, że takowa istnieje :). W stanie czystym platyna jest srebrzystobiałym metalem o silnym połysku, kowalnym i ciągliwym. Platyna jest metalem wyjątkowo rzadkim. Chociażby z tego powodu platyna jest cenniejsza niż srebro czy złoto. Nazwa tego pierwiastka pochodzi od hiszpańskiego platina - srebro. Co ciekawe znano ją już w starożytnej Grecji oraz Rzymie.

Platyna znalazła zastosowanie głównie w jubilerstwie i w technice dentystycznej. Wysoką temperaturę topnienia platyny i jej obojętność chemiczną wykorzystuje się w technice laboratoryjnej do produkcji różnego rodzaju przyrządów.

Szczególną popularnością biżuteria z platyny cieszyła się w latach dwudziestych XX wieku. Obecnie komponowana w biżuterii z diamentami naprawdę potrafi zachwycić swoim pięknem... niestety, biżuteria z platyny jest jedną z najdroższych - obrączki ślubne wykonane z tego szlachetnego metalu w sklepach internetowych kosztują ok. 10 tys. zł.

Już niedługo więcej na ten temat w wydaniu profesjonalistów znajdziesz na stronie - Jubiler Lublin.

Ciekawostka
 Oceń wpis
   

W poprzednim poście zamieściłem przedrukowany z jednego z portali artykuł na temat sprzedawania biżuterii jubilerom czy złotnikom. Jeśli myślisz o zbyciu biżuterii koniecznie się z nim zapoznaj :)

Pozdrawiam

Czy chcesz sprzedać swoją biżuterię?
 Oceń wpis
   

Autorem artykułu jest Angelika Almazowa


Ccy warto sprzedawać swoja biżuterie Myślisz o sprzedaży swojej biżuterii? Jak sądzisz, jaką kwotę możesz otrzymać?

Sprzedajesz swoje diamenty i złoto? Co za wspaniała idea! Wielu ludzi potrzebujących pieniędzy myśli o sprzedaży biżuterii. Początkowo chcemy zbyć tylko to, co leży nieużywane w pudełku na biżuterię. Poco ma bezużytecznie leżeć, gdy i tak nie nosimy ich na co dzień? Dlaczego więc nie miałaby być na sprzedaż? Dlaczego nie dostać trochę gotówki za niewykorzystane diamenty i złoto?

Więc, ile pieniędzy można się spodziewać ze sprzedaży swojej biżuterii i kamieni szlachetnych? Widomym jest, że nigdy nie będziesz zadowolony z tego, ile pieniędzy dostaniesz, ale jak to zrobić, aby nie mieć poczucia, że ktoś nas oszukał? Postaramy się wytłumaczyć, jaka jest cała, uczciwa prawda o nie do końca uczciwych jubilerach. Prawdą jest to, że nigdy Nasza Misja
Informować i uczyć jak dokonywać dobrych zakupów biżuterii oraz jak inwestować w diamenty i metale szlachetne. Powiemy także, jak dbać o diamenty, aby były jeszcze piękniejsze.
nie dostaniemy takiej samej ceny, w jakiej kupiliśmy dany produkt, jeżeli nie minął zbyt długi czas od jego nabycia.
Będziesz zawsze myśleć, że ktoś się z ciebie zgrywa proponując Ci tak niską cenę. Będziesz uważać, że Twój jubiler ukradł twoją biżuterię. Nie ma na to sposobu. Wszystko sprowadza się do tego, jak bardzo potrzebne ci są pieniądze? Widzisz, jubilerzy wiedzą to, że gdy przychodzisz do ich punktu i zaczynasz pytać za ile kupią Twoje wyroby, diamenty, metale szlachetne lub inne kosztowności, czy pamiątki rodzinne to musisz się znajdować w rozpaczliwej sytuacji, kiedy to każda sumą cię zadowoli. Czy to znaczy, że oni korzystają z tego? Prawdopodobnie tak! Czy można ich jednak za to winić?
Kupując wyrób u jubilera płacimy za wiele czynników składających się na całość ceny, m.in. za zakup złota, diamentów, sprowadzenie (cło), projektantom za wykonanie wzoru, odlewni, szlifierzom, za ewentualne osadzenie kamieni, grawer, ale w naszą cenę są wliczone także takie składniki, o których mało kto myśli, czyli np. za wynajęcie lokalu w którym mieści się jubiler, za jego wyposażenie, pensje dla pracowników, reklamę i przede wszystkim za renomę.
Więc czego można się spodziewać, gdy jubiler proponuje 5%-10% wartości, za jaką my kupiliśmy?
Jubiler nigdy nie będzie płacić, za szlachetny metal, więcej niż moglibyśmy otrzymać w skupie przy sprzedaży jako tzw. złom (w skład złomu wchodzą najczęściej uszkodzone, nie wartościowe wyroby). Co do ceny diamentów to jeśli jubiler może kupić 1,00ct diament, o czystości SI1 i kolorze E za 500$, pomimo, że jego wartość detaliczna wynosi 7500$ to oznacza, że jest inteligentny i wie jak sobie radzić, aby jak najwięcej zarobić.
Jeżeli jesteście zmuszeni do sprzedaży swojej biżuterii lub innych kosztowności, to nie idźcie do jubilera, czy innego pasera lepiej poszukać klienta na własną rękę wśród znajomych, albo można dać ogłoszenie w gazecie, czy Internecie. Niekiedy też bank udzieli nam kredytu pod zastaw biżuterii lub diamentów.
Opublikowano za zgodą Sekrety Biżuterii. Przejedz do http://sekretybizuterii.blogspot.com/--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kolczyki - jak zrobić je samemu?
 Oceń wpis
   

Witam ponownie. Cieszę się, że blog zyskuje na popularności :)

Ktoś, kto ma bardzo wyszukany, a jednocześnie bardzo oryginalny gust może mieć poważny problem z kupieniem takiej biżuterii, która będzie go w pełni satysfakcjonować w rozsądnej cenie. W związku z tym sporo osób interesuje się metodami wytwarzania biżuterii samemu. Zamieszczam kolejny film instruktażowy - tym razem zawiera on prezentację wykonania kolczyków ze srebra. Zachęcam do obejrzenia :)

riptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385">

Przyznam szczerze, że jestem zaskoczony efektem.

Jubiler i jego praca - zwężanie obrączek
 Oceń wpis
   

Witam po dłuższym okresie nieobecności :) Będąc niedawno w Lublinie stwierdziłem, że branża jubilerska naprawdę świetnie się w tym mieście rozwija. Dla nas klientów to bardzo dobry znak - bo przecież im więcej punktów sprzedaży - tym większe poszanowanie klienta.

Tak jak nadmieniłem w którymś z wcześniejszych postów postarałem się o zdjęcia chociaż niektórych narzędzi wykorzystywanych przez jubilerów. Przeszukiwałem sieć i wreszcie znalazłem! Przeczesując wyniki wyszukiwania w Google na frazę "zwężanie obrączek" natknąłem się na stronę pana Tadeusza Dylaka - zdecydowanie polecam. Oto adres: http://dylaktadeusz.wordpress.com. Na stronie tej znajdziesz naprawdę sporo zdjęć przedstawiających narzędzia stosowane w pracowniach złotniczych.